3 adet otomatik kumanda devresi problemi

doğru galiba sizlere çok tşk ederim 1 haftalık süre verdi hoca sözlü notu 100 verecek inş

hohocanim resmi ekleyemedim ilk resimdekinin üzerine tarif edeyim 2. kontaktörün mühürlemesini stop butonun ucundan almalısın yoksa elini butondan çekince 2. motor durur birde 2. kontaktörün kontağının arkasına m kontaktörünün kapalı kontağını eklemen lazımki ilk basmada 2. motorun dönmesini engelleyebilesin

sıktım ama bişi sormak istiorum onuda anlatırsanız sevinirim
2. satırdaki normalde kapalı olan M kontağı yardımcı role ye akım gittiğinde M kontağı açık olmucak mı bu sefer 2. motora enerji gitmio onu bi açıklarsanız uyumaya gidicem :)

doğru galiba sizlere çok tşk ederim 1 haftalık süre verdi hoca sözlü notu 100 verecek inş

Galiba diye birşey yok... arkadaşın verdiği çizim sorunsuz çalışır... kolay gelsin... Bu arada bol pratik yaparsan senin için çok iyi olur hangi okuldasın?

hohocanim resmi ekleyemedim ilk resimdekinin üzerine tarif edeyim 2. kontaktörün mühürlemesini stop butonun ucundan almalısın yoksa elini butondan çekince 2. motor durur birde 2. kontaktörün kontağının arkasına m kontaktörünün kapalı kontağını eklemen lazımki ilk basmada 2. motorun dönmesini engelleyebilesin

abicim ilk dediğini yaptım da 2. dediğini biraz daha ayrıntılı anlatırmısın yani

2. kontaktörün kontağının arkasına m kontaktörünün kapalı kontağını eklemen lazımki ilk basmada 2. motorun dönmesini engelleyebilesin ne yapacam
------------------
Galiba diye birşey yok... arkadaşın verdiği çizim sorunsuz çalışır... kolay gelsin... Bu arada bol pratik yaparsan senin için çok iyi olur hangi okuldasın?

İzmit Kuruçeşme ATATÜRK EML

Son düzenleme:
2. kontaktörün mühürleme kontağı olan 2 numaralı kontağa seri bağlayacaksın artı korfez o devre çalışmaz bir daha incele istersen.

sıktım ama bişi sormak istiorum onuda anlatırsanız sevinirim
2. satırdaki normalde kapalı olan M kontağı yardımcı role ye akım gittiğinde M kontağı açık olmucak mı bu sefer 2. motora enerji gitmio onu bi açıklarsanız uyumaya gidicem :)

o kontak kapalı olacak eğer açık olursa ilk basmada 2. motorda devreye girer. Bueada amaç ilk basmada yardımcı röle ve 1. motorun çalışmasını sağlamak 1. satırdaki mühürleme ise elimiz butonda olduğu sürece yardımcı rölenin devrede kalmasını sağlamak... 2. satırdaki kapalı kontak ise 2. basmada açılamayacağı için 2. motor 2. kez start verildiğinde çalışacaktırç kısaca devrede sorun yok için rahat olsun... AMA HOCAN BEN OLAYDIM SANA BU DEVRENİN ÇALIŞMASINI ANLATTIRIRDIM :):):):)

ya anlamadım bi resim le gösterseniz iyice kafam karıştı

2. Kontaktörün mühürleme kontağı olan 2 numaralı kontağa seri bağlayacaksın artı korfez o devre çalışmaz bir daha incele istersen.

inceledim 1. Kez basılınca 1. Motor 2. Kez basılınca 2. Motor çalışıyor... Sanırım soru buydu ama olmazsa ekts de deneyelim.

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri