29 metre led

Kopyalama olayı değil de tek led üzerinden gidip hesaplama yapmak yaktı beni. ;) Yani ben masumum. ;) Evdeki hesap çarşıya uymadı yani.
Elektrikçinin işini elektrikçiye bırakın, öğretmene değil.:D

Öyle deme hocam kalbimi kırıyorsun. Siz azminizle elektrikte epey bir yol kat ettiniz bir çok üyeyede yardımcı oluyorsunuz Allah razı olsun.
Bazı Egosu yüksek üyeler kendini birşey zannetip 1gr bilgi vereceğim diye karşısındakini kıvrandırıp duruyor, bizde öyle birşey olmaz. Bilgisi az olan teknik eleman elimdeki azıcık bilgiyide verirsem paylaşırsam ben ne yaparım endişesinde olur bu nedenlede bilgisini paylaşmaktan çekinir paylaşımda bulunmaz, yada bilgisine güvenmez. Bizler doğru bildiklerimizi açık yüreklilikle karşımızdakileri oynatmadan kıvrandırmadan dürüst bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz EvelAllah...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öyle deme hocam kalbimi kırıyorsun. Siz azminizle elektrikte epey bir yol kat ettiniz bir çok üyeyede yardımcı oluyorsunuz Allah razı olsun.
Bazı Egosu yüksek üyeler kendini birşey zannetip 1gr bilgi vereceğim diye karşısındakini kıvrandırıp duruyor, bizde öyle birşey olmaz. Bilgisi az olan teknik eleman elimdeki azıcık bilgiyide verirsem paylaşırsam ben ne yaparım endişesinde olur bu nedenlede bilgisini paylaşmaktan çekinir paylaşımda bulunmaz, yada bilgisine güvenmez. Bizler doğru bildiklerimizi açık yüreklilikle karşımızdakileri oynatmadan kıvrandırmadan dürüst bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz EvelAllah...
Ama şerid led trafosu hesaplama da kalbim kırıldı.;) Üzüntüden meyvemi bile yiyemiyorum.;)
Ya bi şaka bir yana da geçenlerde başıma bir olay geldi ne kadar üzüldüm ve ağrıma gitti bilemezsin. Şu kapı otamatikleri var ya zincirli olanlar. Abimler kapıyla birlikte çıkarmışlar kapı otamatiğini. Çıkarırken bobinin bir ucu kopmuş eyvallah dipten lehimledik. Sonra montaja geldi. Yaptım taktım basıyorum butona zırıldama var kapı otamatiği aktif değil.
Sonradan fark ettim kurma yayının gergin olması lazım. Yoksa sistem aktif hale gelmiyor. Çok uğraştım yaptım sonunda.
Sonra kendi kendime bu kadar yıldan beri elektrikten uğraşıyorsun bir kapı otamatiğini bile montajını zorla yaptın dedim. Çok üzüldüm vallahi neden yalan söyleyeyim.:)

Bazen öyle durumlar oluyor hocam mesleğe senelerini vermiş teknik elemanlar bile benzer hatalar yapıyor. Size bir anımı anlatayım mesleğe yıllarını vermiş taşeron firma sahibi arkadaşım bir gün telefonla aradı hakan, tuzlada bir fabrikaya kompanzasyon yaptık bir türlü devreye alamadık gel bak diye. Oralarda adam mı yok taa izmitten beni alacaksın sonra geri bırakacaksın dedim. Baktırdık bir Mühendis arkadaş geldi Röle arızalı deyip gitti, röleyi üretici firmasına götürdüm sağlam deyip yolladılar sinir olduk firmayı cezaya sokacağız dedi. Bir Pazar günü geldi gitip baktım rölenin ayarlarını yapıyorum değerler abuk sabuk ayar tutmuyor. Bir 15dk kadar uğraştım olmadı şu panoyu bir aç dedim usta geldi örtü plakaları var kelebek vidaları söktü açtı. Birde ne göreyim akım trafoları ana akım yolu üzerinde değil tarak izolatörün yanında bara üzerinde. Mehmet yuhhh dedim bu ne! Usta bu ne dedim! herkes şokta :) Bağlantılarda da hata yapmışlar epey bir uğraştılar neticede sistemi devreye aldık. Babamın bir lafı vardır "Elektrikçinin kerizi yaşamaz, kerizden de Elektrikçi olmaz." Bizim meslekte en önemli husus dikkat !

Bazen öyle durumlar oluyor hocam mesleğe senelerini vermiş teknik elemanlar bile benzer hatalar yapıyor. Size bir anımı anlatayım mesleğe yıllarını vermiş taşeron firma sahibi arkadaşım bir gün telefonla aradı hakan, tuzlada bir fabrikaya kompanzasyon yaptık bir türlü devreye alamadık gel bak diye. Oralarda adam mı yok taa izmitten beni alacaksın sonra geri bırakacaksın dedim. Baktırdık bir Mühendis arkadaş geldi Röle arızalı deyip gitti, röleyi üretici firmasına götürdüm sağlam deyip yolladılar sinir olduk firmayı cezaya sokacağız dedi. Bir Pazar günü geldi gitip baktım rölenin ayarlarını yapıyorum değerler abuk sabuk ayar tutmuyor. Bir 15dk kadar uğraştım olmadı şu panoyu bir aç dedim usta geldi örtü plakaları var kelebek vidaları söktü açtı. Birde ne göreyim akım trafoları ana akım yolu üzerinde değil tarak izolatörün yanında bara üzerinde. Mehmet yuhhh dedim bu ne! Usta bu ne dedim! herkes şokta :) Bağlantılarda da hata yapmışlar epey bir uğraştılar neticede sistemi devreye aldık. Babamın bir lafı vardır "Elektrikçinin kerizi yaşamaz, kerizden de Elektrikçi olmaz." Bizim meslekte en önemli husus dikkat !

Babanızın lafı tam benlik. Tam olarak bana uyuyor. Kurma yayının gergin olmasını bilmeyen bir kişiden (kerizden) elektrikçi olamaz doğru söylüyorsunuz.;)

Hocam bu akşam alınganlığınız üzerinizde :) olayın kerizlik boyutu hayati tehlikeye girecek riski göz göre göre almak oluyor, yani dikkatsizliğin çok üst mertebeleri. Sizinki sadece basit bir dikkatsizlik anlattığım anımdaki durumda öyle. Hayati risk söz konusu değil. Rabbim hepimizi kazadan beladan korusun mesleğin ehemmiyetini vurgulamak adına argo ama yerinde bir söz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hocam bu akşam alınganlığınız üzerinizde :) olayın kerizlik boyutu hayati tehlikeye girecek riski göz göre göre almak oluyor, yani dikkatsizliğin çok üst mertebeleri. Sizinki sadece basit bir dikkatsizlik anlattığım anımdaki durumda öyle. Hayati risk söz konusu değil. Rabbim hepimizi kazadan beladan korusun mesleğin ehemmiyetini vurgulamak adına argo ama yerinde bir söz diye düşünüyorum.
Hayır Hakan abi kesinlikle alınganlık değil. Yanlış anlama sana kırıldıgım felan değil. Dediğin laftan yola çıktım ve kendime göre yorumladım. Yani bir gün başıma bir şey gelirse hayati boyut anlamında bazıları çıkar der ki bu öğretmen mi elektrikçi mi? Niye elektrik işleriyle uğraşmış. İyi olmuş başına bunlar gelmiş diye söylerler diye aklıma geldi. Kerizlik boyutunu kendi açımdan böyle yorumladım. Yanlış anlama sakın.
Benim arkamdan da keriz öğretmen;) demesinler sakın.;)

Size Babamın kötü bir anısını da anlatayım. Öğrencilerinden biri aşırı dikkatsizmiş Babam velisini çağırmış oğlunuz bu sene mezun olacak ama bu çocuğa kesinlikle elektrikçilik yaptırmayın ya canından olur yada çalıştığı yere büyük zarar verir diye. Çocuk mezun olunca bir fabrikada Bakım elemanı olmuş. Trafo odasına elinde kontrol kalemi ile girmiş ve ölmüş. Bana anlattığında gözleri dolmuştu mesleki sorumluluğun önemini belirtmek adına önemli bir örnek.

Dalgınken kafa karışık iken elektrik işi yapmamak lazım. Allah kazadan beladan korusun, kaza olduktan sonra kim ne derse desin. Nasrettin hocaya sormuşlar Hocam kıyamet ne zaman kopacak? Sen ne yapacaksın kıyameti yavrum öldüğün gün senin kıyametindir demiş.

Size Babamın kötü bir anısını da anlatayım. Öğrencilerinden biri aşırı dikkatsizmiş Babam velisini çağırmış oğlunuz bu sene mezun olacak ama bu çocuğa kesinlikle elektrikçilik yaptırmayın ya canından olur yada çalıştığı yere büyük zarar verir diye. Çocuk mezun olunca bir fabrikada bakım elemanı olmuş. Trafo odasına elinde kontrol kalemi ile girmiş ve ölmüş. Bana anlattığında gözleri dolmuştu mesleki sorumluluğun önemini belirtmek adına önemli bir örnek.

Dalgınken kafa karışık iken elektrik işi yapmamak lazım. Allah kazadan beladan korusun, kaza olduktan sonra kim ne derse desin. Nasrettin hocaya sormuşlar Hocam kıyamet ne zaman kopacak? Sen ne yapacaksın kıyameti yavrum öldüğün gün senin kıyametindir demiş.
Çok üzüldüm o genç için. Allah rahmet eylesin. Allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.
Hay Allah uğraştığım yan dalları iyice gözden geçirmem gerekiyor galiba. Ben dalgın değilim ama bir gün olabilirim ve de herkes bir gün dalgın olabilir.
Hele de bu işten ekmeğini kazanmayan biri için söz konusu olursa (benim gibi) iş daha da trajik bir hale bürünür.

Çok üzüldüm o genç için. Allah rahmet eylesin. Allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.
Hay Allah uğraştığım yan dalları iyice gözden geçirmem gerekiyor galiba. Ben dalgın değilim ama bir gün olabilirim ve de herkes bir gün dalgın olabilir.
Hele de bu işten ekmeğini kazanmayan biri için söz konusu olursa (benim gibi) iş daha da trajik bir hale bürünür.

Bu, mesleğimizin dışındaki dallarda bilgi edinmeyelim anlamına gelmesin. İnsan ne kadar bilgili ise bence o kadar değerlidir ancak uzmanlık alanı dışında iş uygulamaya geldiği zaman dediklerinizin hepsine katılıyorum, yapılan işin doğruluğundan emin olmak ve iş güvenliği tedbirlerini eksiksiz almak gerekiyor.

Bir arkadaşım anlatmıştı yaşanmış olaymış: Fabrikada mekanikçi usta rondela siparişi veriyor, makina mühendiside malzeme talep formlarını onaylayıp satın almaya iletiyor. Talep edilen malzemeler geliyor, makina mühendisi bu pullar kırık neden bakmadınız diye ustayı fırçalıyor, usta mühendisin kulağına şefim onlar yaylı rondela pul değil diyor. Bu da bilgili olmak adına acı bir örnek.

Bu, mesleğimizin dışındaki dallarda bilgi edinmeyelim anlamına gelmesin. İnsan ne kadar bilgili ise bence o kadar değerlidir ancak uzmanlık alanı dışında iş uygulamaya geldiği zaman dediklerinizin hepsine katılıyorum, yapılan işin doğruluğundan emin olmak ve iş güvenliği tedbirlerini eksiksiz almak gerekiyor. Bir arkadaşım anlatmıştı yaşanmış olaymış: Fabrikada mekanikçi usta rondela siparişi veriyor, makina mühendiside malzeme talep formlarını onaylayıp satın almaya iletiyor. Talep edilen malzemeler geliyor, makina mühendisi bu pullar kırık neden bakmadınız diye ustayı fırçalıyor, usta mühendisin kulağına şefim onlar yaylı rondela pul değil diyor. Bu da bilgili olmak adına acı bir örnek.
Hay Allah bazı mühendislerin kulağına gitmesin yazdıklarınız yeni tartışmanın fitilini ateşlemesin Sn. @YaşlıUzman. Madem olay anılardan açıldı ben de bir tane anlatayım. Bizim müdür aynı zamanda Suriyelerin kaldıgı kampın müdürü. Öğretmenler toplantısında dedi ki: Biz her odaya 10 A elektrik veriyoruz ama onlar daha çok kullanıp tesisatı yakıyor. Ben içimden gülmeye başladım. Sen nasıl oluyor da 10 A elektrik veriyosun sen veremezsin onlar tesisatın kaldıracağı güce kadar akım çeker sonrası ne olur malüm. Tabi ki de adam elektrikçi değil ne bilsin bu terimleri. Neyse ben kendimi tüm hızla geliştirmeye devam ediyorum. Elektrik, su tesisatı ve kasap işleri....Çevremdeki insanların işlerini hallediyorum bedavadan ve dualar gelsin bol bol. Şu 3-4 günden beri birçok iş hallettim söylemeyelim ki sevabı kaçmasın. Saygı bizden...
Bu zamana kadar fabrikalar da işim olmadı olmaz da. Sadece abimin kaldıgı petrole gitmek zorunda kaldım. Regülatörden ses geliyor ve dalgıç çalışmıyor diye şikayet etti. Gittim baktım ölçü aletiyle fabrika 2 faza kalmış. Benden bu kadar deyip Xedaşı arayıp arızayı bildirdim arabama bindim geldim.:)

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri