240'lık kablo ile 120'lik kablo ek yapılabilir mi

molalı48

Üye
Merhaba 3x240/120 nayy kablo ile 3x120/70nyy kablo ek yapılabilir mi teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba 3x240/120 nayy kablo ile 3x120/70nyy kablo ek yapılabilir mi teşekkürler
Merhabalar rahatlıkla yapılabilir fakat kısa bir bakır bara kullanmanızı öneriririm iki kabloya da pabuç çakıp arasına bakır bara ile ek yapılabilir alüminyum kablonun pabucunu iyice lehim ile doldur sıkma işleminden önce bakır olanıda sıktıktan sonra lehim ile doldur bakır ve alüminyum ısıyı hızlı iletir biraz fazla soy ve ıslak havlu koy arka taraflarına lehim ısıtma işleminde şimdi bana karşı çıkacaklar ama benim böyle bir şey yapıp üzerinden 8-9 sene geçmiş yerler var bildiğim

Akım taşıma kapasitesinin düşeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bu işlemlerin biryerde kaydı tutulmazsa bilgisi olmayan biri tarafından hat tek parça iletken sanılıp ona göre hatta yüklenme yapılabilir. Sadece geçici çözüm olarak düşünmeli bence.

bu arada hattın çıkışında bir kompanzasyon koyabilirsin mesafe uzunsa

kullandığın yer büyük işletme gibi canlandı gözümde asenkron motor vs var ise reaktif güce ihtiyaç duyar onlar olmasa bile o kablo gücünde bir reaktif güç kaynağına ihtiyacın olabilir akım ve voltajı eşitlemek için kısaca harmonik dengeleme diyoruz buna kompanzasyon panoları ile sağlıyoruz bunu içinde kondansatörlerin olduğu bir pano detaylı bilgi vermek isterdim ama işi yapsamda öğretmenliğini yapmak ap ayrı bir konu

kullandığın yer büyük işletme gibi canlandı gözümde asenkron motor vs var ise reaktif güce ihtiyaç duyar onlar olmasa bile o kablo gücünde bir reaktif güç kaynağına ihtiyacın olabilir akım ve voltajı eşitlemek için kısaca harmonik dengeleme diyoruz buna kompanzasyon panoları ile sağlıyoruz bunu içinde kondansatörlerin olduğu bir pano detaylı bilgi vermek isterdim ama işi yapsamda öğretmenliğini yapmak ap ayrı bir konu
Peki kompanzasyon varsa düşük kesitte mi kablo kullanıyoruz?

hayır bu o anlama gelmez reaktif güç dediğim misal veriyorum asenkron motorlar ilk kalkışta 3 ile 6 kat arası güç çeker anlık olarak :D
bak şimdi misal veriyorum Şebeke enerjin 100 kw 40 kwlık bilgisayar lamba gibi bir kaç cihaz bağlı olduğunu düşün daha sonrada 60 kwlık bir motor bağladın sayıyorum ama motorun kalkış gücü 300 kw kompanzasyon panon yoksa bu reaktif dediğimiz görünmeyen anlık gücü desteklicek o bilgisayar ve lambalar mefta olabilir birde üstüne bu güç şebekeyi dalgalandıracağından reaktif cezada ödersin kompanzasyon panosu ile ilgili çok güzel bir video buldum eğer izlersen çok bilgi verecektir

hayır bu o anlama gelmez reaktif güç dediğim misal veriyorum asenkron motorlar ilk kalkışta 3 ile 6 kat arası güç çeker anlık olarak :D
bak şimdi misal veriyorum şebeke enerjin 100 kw 40 kwlık bilgisayar lamba gibi bir kaç cihaz bağlı olduğunu düşün daha sonrada 60 kwlık bir motor bağladın sayıyorum ama motorun kalkış gücü 300 kw kompanzasyon panon yoksa bu reaktif dediğimiz görünmeyen anlık gücü desteklicek o bilgisayar ve lambalar mefta olabilir birde üstüne bu güç şebekeyi dalgalandıracağından reaktif cezada ödersin kompanzasyon panosu ile ilgili çok güzel bir video buldum eğer izlersen çok bilgi verecektir

Kompanzasyonun demeraj akımını önlemek gibi bir faydası yok. Bu hususta bilginiz yanlış. Demeraj akımı ancak motor yol verme yöntemlerinden biri kullanarak önlenebilir . Kompanzasyon sisteminin amacı asenkron motorların şebekede yarattığı endüktif reaktif etkiyi tam tersi bir etki ile yani kapasitif reaktif ile bastırmaktır. Bu yakışıklı oğlanı dinlemedim ama inşallah aynı şeyleri söylüyordur.

bak şimdi misal veriyorum şebeke enerjin 100 kw 40 kwlık bilgisayar lamba gibi bir kaç cihaz bağlı olduğunu düşün daha sonrada 60 kwlık bir motor bağladın sayıyorum ama motorun kalkış gücü 300 kw kompanzasyon panon yoksa bu reaktif dediğimiz görünmeyen anlık gücü desteklicek o bilgisayar ve lambalar mefta olabilir birde üstüne bu güç şebekeyi dalgalandıracağından reaktif cezada ödersin kompanzasyon panosu ile ilgili çok güzel bir video buldum eğer izlersen çok bilgi verecektir

Biraz kafa karışıklığı var gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri