24 volt u 12 volt a çevirme

7812 ıle 12 volt elde edersın yanlız burada sorun matkap bataryası tam 12 volt ıse şarj edılmez bır sevıyeye kadar şarj olur kalır full şarj etmek ıstıyorsan bataryayı 12 volt için 13.8 volt olması gerek 13.8 volt elde etmek için 7812 regule entegresının orta bacağına 2 adet serı 1n4002 bağlaman lazımkı çıkışı 13.4 veya 5 olsun buda senın bataryayı şarj eder kolay gelsın

Kolay gelsin herkese.Arkadaşlar benim elimde 12 volt 1,7 A matkap bataryası var.Bu bataryayı doldurmak istiyorum elimdeki malzemeler 220/24 volt trafo ve doğrultucu mevcut.Şimdi bu 24 voltu dc ye çevirdim 24 voltu 12 volta düşürmek için dirençmi kullanmam lazım kaçlık bir direnç lazım ve başka hangi elemanları kullanmalıyım.

12 voltluk bataryaya 12 v.dc vererek şarj yapmanız imkansızdır.Devreden geçen akımın şiddeti sıfır olur,regüleyle voltaj düşürme devresine pek de gerek yoktur aslında.Size açık bir ipucu vereyim.Arçelik ıslak&kuru pratik süpürgelerdeki trafodan süpürge bataryalarına gelen voltaj ve akım giriş değeri 8 volt ac. ve 0.23 amperdir.Süpürgedeki tek bir diyotla doğrultma yapılıp (8-0.70=7.3 volt dc.)elde edilen bu 7.3 volt d.c. değeri, 3.6 volt,1.3 amperlik ni-cd'lu tip 3'lü bir bataryaya direk olarak,direnç ve kısıtlama olmadan verilir.
1.3/0.23=5.6 çıkar.Yani bataryanın 5.6 kat daha düşüğü olan bir amper değeriyle beslenmiştir.Besleme voltajı da batarya voltajının tam tamına 2 katıdır.(7.3/3.6=2) Ama bu nikel-kadmiyum tipte şarj olan batarya türü için geçerlidir.Son çıkan matkaplar gibi lityum-iyon tipteyse muhakkak voltaj ve gerilim kontrollü bir özel entegre devreden sonra bataryanın şarj işleminde kullanılması(Ceplerde ve dizüstülerdeki gibi)gerekir,keza bildiğiniz gibi bu türler,şarj esnasında gelişigüzel voltaj ve akımlarda, fazla ısınmadan dolayı patlayıcı,yanıcı olabilirler,dikkatli şarj gerekir..

1.7/5.6=0.30 amper yani 300 miliamper,24 volt ac. veren bir trafo,tek bir diyotla nikel-kadmiyum tip bataryaya şarj için direk olarak bağlanabilir.Minyatür trafonuzun(2-4 watt'lar arası) ac çıkış değerini miliamper olarak okuyun.300 miliamperse 24 volt ac. çıkışı varsa(Elinizdeki diğer trafoyu da okuyun) işinizi rahatça,güvenle görecektir.Bu değerden yüksekse o takdirde akım sınırlaması yapan ama 12'ye değil,18-20 volt dc ye düşüren akımı da 300-350 miliamperle sınırlayan bir entegre regülatör devresini düşünün.Ayrıca batarya lityum-iyon tipteyse mutlaka akım,gerilim sınırlamalı entegre gerekir.Elinizdeki ni-cd tip bataryayı 12 dc.kaynak,12 dc. bataryayı şarj etmez,voltaj farkı olmadan batarya hiç bir şekilde şarj olamaz,bunu mutlaka dikkate alın.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bu devreyi kullanabilirsin. (2. ve 4. kondansatörler 0.1 uf seramik.)

Burada 25V kondansatör kullanmak sıkıntılı oluşturabilir. 24v AC DCye çevrilince 30V civarına çıkar. bir üstünü kullanman lazım.

Benim tavsiyem :
220/12V AC trafo
1000uF 25V
7812 yerine 7815 koymalısın. sen 12 dediğin için yeter diye düşünmüştüm ama 13.6 ise 7815 koy zaten 12V AC doğrultunca 15V civarında olacaktır. Sabitlemiş olursun.

binbaşı'nın dediği cihazda 5,6 kat daha az akım demiş. Dediğim gibi ne kadar küçük akım ile şarj edersen o kadar akün uzun ömürlü olur.

7815 çıkışına seri olarak 100 ohm. 2-5 W. bir direnç bağlayıp deneyin.100 Miliamper gibi bir akım değeri görmelisiniz.Bu akım şarj için yeterli olur.Bataryanın şarj esnasındaki ısınmasını kontrol edin.Isınma normalin üzerindeyse akımı düşürmek için seri direncin değerini arttırın.12 Volt bataryayı 12 volt gerilimle düzgün şarj edemezsiniz.O nedenle 7815 ile başlamak gerekir.Kolay gelsin.

SN binbaşı ustamın verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim bu bilgiler parayla aransa bulunmaz sanırım ve diğer arkadaşlarada çok teşekkür ederim.Konuya dönecek olursak benim elimdeki büyük olan trafo ölçümlerinde sekonder 17 volt AC okudum bunu doğrulttuktan sonra ise 15,6 civarı DC okudum bataryam ni-cd batarya şimdi burada anladığım kadarıyla gerilimle ilgili sıkntı görünmüyor akımı düşürürsem sn binbaşı nın da dediği gibi direk olarak şarj edebilecem sanırım.Akım sınırlayıcı elemanlar vardı diye hatırlıyorum bu hangi değerde olmalıdır.

Şarj işlemini 100 mA ile de 300 mA ile de yapsanız asıl dikkat edilecek olan konu,aslında dolduktan sonra şarj süresini geçirmemektir.Tabii 300 mA ile şarj ederken bu süreyi geçirirseniz kurşunlu akülerin de daha fazla şarj akımından dolduktan sonra zarar görüp ömrünün kısalması olayı bu bataryalarda da ayni şekilde yaşanır. (1700/100=17 saat,1700/300=5,66 saat şarj süresi gibi.)

Elinizdeki 15,6 volt dc. çıkışa seri olarak yaklaşık 50-52 ohm. 4.68 - 5 watt.lık bir taş direnci ampermetreden de bataryadan da devresi seri geçecek şekilde bağlayın,300 miliamper akım değeri ampermetreden okunup görünecek mi? Bu değeri görürseniz direnç doğru dirençtir,değilse forumda bir yazılım programı olan "elektronik paket" sn.ikayserili(İlker Kayserili) üyemizin yaptığı bu yazılım paketinde yeniden ayrı bir hesaplama yaparsınız.Bu arada elimdeki RTR Rother kablosuz 4.8 volt ni-cd bataryalı el matkabının şarj besleme trafosu çıkış değerleri de, 6 volt dc. ve 300 miliamperdir.Bilginiz olsun.Kolay gelsin.

Teşekkür ederim sn binbaşı verdiğiniz bilgileri değerlendirecem.İyi çalışmalar.

LM2576-ADJ ile istediğiniz gerilimi ayarlayarak elde edebilirsiniz. Hem LM78XX serisi entegreler gibi güç kaybınız olmaz. Ancak devresini kurmak daha zordur.

12v bataryayı 13 volt ile şarj etmek daha sağlıklı olur. 13 voltu ise 7815 i dirençle kullanarak veya LM2575 in FB ucunu kullarak elde edebilirsin. 24 bunun için ideal.

7815 ile 2n3055 bd 139 vb trafonu gücü neyse artık bu çifti kullan derim ısı sorunu olmaz .yani 7815 ile trasistörü kontrol et. 2n3055 ile 15 ampere kadar güç çekebilirsin.. kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri