24 Volt İçin Tavsiye İsteği

Merhabalar, Forumu uzun zamandır takip etmekte ve sadece bir okuyucu olarak bilgilerden yararlanmaktayım. Ancak içinden çıkamadığımız bir sorunumuz var.

24 volt ile çalışan yaklaşık 20 adet switch router ve AP cihazlarımız mevcut. En yüksek tüketimi olan router ve switch ler 30 watt ve 1,5 amper ile çalışıyor. Diğer cihazlar ise 1 Amper altında çalışıyor.

Piyasada bulabildiğimiz 24 volt 14 amper bir adaptörü solar şarj ünitesine 27 volt olarak girdik, 2x40 amper aküleri de sisteme dahil ettik ve çıkışı da cihazlarımıza verdik.
Neden 220v ups kullanmadığımız sorusu akla gelebilir. onu da denedik ancak 24 volt ile çalışınca aküler daha çok gidiyor.

Sorunlara gelince 1- kablolarda aşırı ısınma var.
2- ayda bir ya solar şarj devresi yada adaptör ölüyor.
3- bu devre için bazen 9 - 12 volt ihtiyacımız da var.

Şimdilik çözümü mevcut sistemin bir kopyasını daha yapıp yükü bölmekte buluyoruz. Ancak forumdaki deneyimli arkadaşlarımızın daha cazip önerileri olacağını düşünüyorum.

Bu sistemin sağlıklı çalışması ve akülerin de en az 6 saat sistemi çalıştırması gerektiği düşünülürse nasıl bir yapılandırma yapmak gerekir, değerli fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Toplam harcadığınız güç x saat < akü voltajı x akü akımı olmalıdır.
24 volt 40 amper akünün toplam enerjisi 24x40=960 watt saat tir.
Eğer herhangi bir yükü 6 saat bu aküden beslemek istiyorsanız. 960/6=160
Yani bu aküye bağlayacağınız güç en fazla 160 watt olmalıdır.
Sistemi tam anlayamadım. Sizin solar sisteminizmi var. Yükleri bu sistemden besliyorsunuz ve akünüz 24 volt 40 amper öylemi.
"24 volt 14 amper bir adaptörü solar şarj ünitesine 27 volt olarak girdik" bunu anlayamadım.
Yükleriniz toplam 30 wattmı yoksa herbiri 30 wattmı. 30 wattlık yük 1.5 amper çekiyorsa voltajı 20 volt eder.
12 volt ihtiyacınız için 24 volt aküye bağlamak için 24/12 dc dc konvertör kullanmalısınız.

Cevabınız için teşekkür ederim. solar sistemimiz yok solar cihazını akülerin şarjı için kullanıyoruz. Yani 24 volt 14 amper bir adaptörümüz var ve soların panel girişine bağlı.(akülerin sarj olabilmesi için 27 volt'a ayarladık)
Malesef watt hesabı yapmayı bilmiyorum ancak amper olarak hesap edersek yaklaşık 30 amper bir güç çekimi yapıyoruz. ( Bunu söyleyince fark ettim ki 14 amperlik bir adaptörden 30 amper istiyoruz ve kablolar bundan ısınıyor sanırım)

Kısaca özetlemek gerekirse 24 volt 30 amper ile çalışacak bir sistemi elektirik kesildiğinde de 4-6 saat akü ile ayakta tutabilecek en verimli sistem nasıl olabilir.

Cihazların hepsi aynı yerde mi ? Arada mesafe var mı?

Bu cihazların 10 amperlik kısmı 1 metre mesafede, geri kalan 20 amperlik kısmı ise çatıda ve yaklaşık 20 metre network kablosu ile POE üzerinden besleniyor. Network kablolarımız oldukça kaliteli 0,5 volt gibi kayıp ile cihazlara ulaşıyor.

Şöyle anlatayım; çatı boşluğunda Router ve Switch ler çatının üstünde ise Access Point ler mevcut. Yani burası bir Kablosuz internet verici istasyonu.

Bu cihazların 10 amperlik kısmı 1 metre mesafede, geri kalan 20 amperlik kısmı ise çatıda ve yaklaşık 20 metre network kablosu ile POE üzerinden besleniyor. Network kablolarımız oldukça kaliteli 0,5 volt gibi kayıp ile cihazlara ulaşıyor.

Şöyle anlatayım; çatı boşluğunda Router ve Switch ler çatının üstünde ise Access Point ler mevcut. Yani burası bir Kablosuz internet verici istasyonu.
1-1,5 Amperlik alım POE üzerinden mi? yani 20 adet cihaz her biri birbirinden bağımsız POE üzerinden mi besleniyor? Yoksa aynı hat mı dolaşıyor?

1-1,5 Amperlik alım POE üzerinden mi? yani 20 adet cihaz her biri birbirinden bağımsız POE üzerinden mi besleniyor? Yoksa aynı hat mı dolaşıyor?

Her birinin ayrı ayrı 20 metre kablosu mevcut. Çünkü bu kablolar aynı zamanda cihaza netwok ü de taşıyor.
Network kabloları aşağıda PASİF POE adöptürüne giriyor. Bu adaptörün tek görevi 8 tel bulanan CAT6 kablonun 2 teline elektrik aktarmak. Bu PASİF POE den çıkan her bir kablo da doğrudan çatıdaki antenlere gidiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
5.png
Selam

Sanırım sizin kurmuş olduğunuz sistemde akım değeri hatalı.

Size formülü ve hesaplamasını resimli şekilde yazarak anlattım. Umarım işinize yarar. Değerleri yerine koyduğunuz zaman akım bulunacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 37935 Selam

Sanırım sizin kurmuş olduğunuz sistemde akım değeri hatalı.

Size formülü ve hesaplamasını resimli şekilde yazarak anlattım. Umarım işinize yarar. Değerleri yerine koyduğunuz zaman akım bulunacaktır.
Merhaba, benim elimde doğrudan prize takılan Dark marka arızalı access point mevcut. 220v ac akımın girdiği ilk kısımda sorun var sanırım. AP nin devre kartına takılan kabloya akım gelmiyor. Voltaj dönüştüren bölümü tamir etmeyi çok isterdim ama bilemiyorum. AP kartına AC ya da DC Kaç volt gidiyordur? Bunu doğrudan bir adaptörle vermeyi planlıyorum, ne önerirsiniz?

Merhaba, benim elimde doğrudan prize takılan Dark marka arızalı access point mevcut. 220v ac akımın girdiği ilk kısımda sorun var sanırım. AP nin devre kartına takılan kabloya akım gelmiyor. Voltaj dönüştüren bölümü tamir etmeyi çok isterdim ama bilemiyorum. AP kartına AC ya da DC Kaç volt gidiyordur? Bunu doğrudan bir adaptörle vermeyi planlıyorum, ne önerirsiniz?

Access point ve guc kaynagini kartlarını gorebilirsek iyi olur. Yüksek ihtimal 12 volt ile çalışıyor olma ihtimali yüksek.

Ama görmeden yada olcmeden bir şey söylemek zor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri