220v motorlarda hangi şartlar altında kalkış kondansatörü takılır

merhaba büyüklerim sizin bilginize ihtiyacım var start kondansatörü hangi durumlar için takılır belli bir kw ya göre mi takılıyor

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
abi onuda bilmiyordum tesekkür ederim fakat sormak istediğim belli motorlarda start (siyah olan) kondanstör konulmuyor belli yerde konuluyor hangi durumla takılıyor

Start dediğimiz kalkış kondansatörü monofaze motorlarda kullanılması gereği stator içinde döner manyetik alanı oluşturmak için yani faz farkı için gerekiyor. Monofaze motorlarda bu kapasitör kullanılmadan dönel alan oluşturmadan kalkış yapması zordur.

Şu var. Kapasitör dışında merkezkaç anahtar gibi kondansatör kullanılmadan yapılan uygulamalar var.

Start dediğimiz kalkış kondansatörü monofaze motorlarda kullanılması gereği stator içinde döner manyetik alanı oluşturmak için yani faz farkı için gerekiyor. Monofaze motorlarda bu kapasitör kullanılmadan dönel alan oluşturmadan kalkış yapması zordur.

Şu var. Kapasitör dışında merkezkaç anahtar gibi kondansatör kullanılmadan yapılan uygulamalar var.
Merkezkaçın varlığı kondansatör gereksinimini nasıl kaldırır?

Merkezkaçın varlığı kondansatör gereksinimini nasıl kaldırır?

Elimdeki kullanmış olduğum eski bir vakum pompasinda merkezkac ile çalışan start sistemi vardi. Ama üzerinde kondansator yoktu. Buna istinaden yazdım. Nasıl faz farki oluşturduğunu yada sargı sistemi olduğunu bende bilmiyorum ancak durum bu idi.

1700066122392.png

Ekli dosyalar

• Yol verme.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 5
Elimdeki kullanmış olduğum eski bir vakum pompasinda merkezkac ile çalışan start sistemi vardi. Ama üzerinde kondansator yoktu. Buna istinaden yazdım. Nasıl faz farki oluşturduğunu yada sargı sistemi olduğunu bende bilmiyorum ancak durum bu idi.
Direnç veya bobin kondansatör yerine kullanilabilir.
Merkezkaçın görevi yardimci sargiyi, dolayısı ile kondansatör/direnç/bobini devreden çıkartmaktır. Varlığı yukaridakilerden birinin varlığını ortadan kaldırmak için degildir.
Yanlış bilgilendirme olmaması için dikkat çekmek istedim.

Direnç veya bobin kondansatör yerine kullanilabilir.
Merkezkaçın görevi yardimci sargiyi, dolayısı ile kondansatör/direnç/bobini devreden çıkartmaktır. Varlığı yukaridakilerden birinin varlığını ortadan kaldırmak için degildir.
Yanlış bilgilendirme olmaması için dikkat çekmek istedim.

Ever hemfikirim ancak işte bağlantıda start kapasitoru yok. Bu şekilde çalışıyor. Merkezkac yardımcı sargiyi devre dışı bırakıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri