220 V DC Motorun Hız Kontrolü

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
efesu arkadaşım sen konuyu baştan beri okumadın herhal benim devir sayısını düşürmek istedigim motor 220v dc 350w gücünde 12vdc degil ....

arkadaşım şimdi bana buraya ac ve dc olayını sinüs sinyalinin öz geçmişini yazdırma... (şaka tabi)

dc motor lar dimmer yöntemi l ile kontrol edilebilrler arkadaşlar peki nasıl edilirler..
1- kılasik dimmer devresi yapılır..
2- lamba bağladığımız yere köprü diod un AC girişleri bağlanır
3- köprü diyod çıkışları artı ve eksi dc motora gider.. pot ile hız kontolü yapılır..

peki nasıl oluyor diyebilrsin.. hemen anlayatım ..
sinyal 100 hz çıkar fakat aslında sinüs sinyalinin pozitif alternansı geçer ..
dimmer devresi faz açısı değiştiğinde pozitif alternansında faz açısı değişir ve kontrol olmuş olur..
hatta ben lisede iken yapmıştık bunu birde aynen küçük lamba bağlamıştık parlaklığı değiştiğinden devir göstergesi gibi bişey olmuştu .yalnız güçlü bir köprü diyod bul yada güçlü diyodlar al köprüyü kendin yap.

http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/pwm324.html
bu linkteki devre biraz daha hassas işini görür fakat ufak tefek değişiklikler yaapcaksın..devre beslemesi ve mosfet için sürücü kullanırsan dada temizbir kontrol olur..

Son düzenleme:
elinize sağlık. güzel paylaşımlar olmuş...

merhaba benım size bir tavsıyem var yanlış anlamayın yukarda arkadaşlar bende dahıl tavsıyelerde bulunduk sizin elektronik bilgiz yok sizin yapacağınız 350-400 watt ben kullanıyorum iş yerımde fan motoruna taktım arada bır asitli işler oluyor havalandırmam gerekıyor
enda marka devir kontroller var okadar pahalıda değil ben 180 tl ye aldım motor devrını uzerınde potansiyometre var onunla kontrol edıyorum elektronik kart yapacaksın okadar uğraşacaksın hata yapıp motoru yaktınmı sana malıyet 3 katına gelecek en ıyısı al bır devir kontrol kafanda rahat etsın sende rahat et:)

merhaba ben pic le pwm kullanara ac yada dc farketmez 220voltluk yaklaşık 100 wattlık motor sürcem igbt tristör triyak farketmez hatta optokuplor kullanırsanız daha iyi olur varsa devresini gönderir misiniz yada bi fikir akıl verir misisniz

ödev mi aldın mutlu3460 kardeşimm....
önce form da hız kontrol devreleirn açıklamarına bak formu bi dolaş bakalım...

aynı sıkıntı başımda devre triyaklı 220 v ac beslemeli 100 wat 220 vdc motor hız kontrolü yapmam lazım tampon makinası için daha önceden triyaklı bir devre vardı bulamıyorum yardım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri