210*366 TABLADA PCB İŞLEME

ahmetkayur

Üye
Dedim yurtdışından örnek video paylaşılmış diye ama, plakette ateayı görünce jeton düştü. ilginç ve temiz iş olmuş, başarıların devamı.

2013-11-15 15.19.59.jpg2013-11-15 15.19.45.jpg

- - - Updated - - -

bunlarda bitmiş halleri

Delikleri cnc ile delmek ne kadar akılllıca ve seyretmesi zevkli ise , pcb yi kazıyarak yapmak da o kadar ahmakca ve eziyet verici...

Kazim abi niye oyle dedin ki
Eskiden lazer yazicidan baski alip utuleyip perhidrole atiyoduk. en az bir-iki saatimizi aliyordu. Bu yontemle 15 dk. Da kartimiz hazirlanmis oldu

www.facebook.com/ateacnc

İster tırnak kadar olsun ister A4 , ister tek yüzlü ister çift yüzlü , süre aynı laser baskı 3 dakika + asit 3 dakika , arada oyalandın ettin 15 dakika ...
Videodaki uç neredeyse pcb nin de yarısını kazıyor.
İnce uç kullanılınca hız yapamazsın.
Ayrıca aralamak istersen defalarca dolanması lazım.

Günümüzde kullanılan smd elemanların bırak yollarını pinlerini neredeyse kendileri kazınan yol kadar.

Bu işler için ütü kullanmak işkence çekmektir.
Tabii bu cümle laminatör icat edildikten sonraki çağlar içinde yazılmış bir cümledir.

[video=youtube;VsPBzU9OWIM]https://www.youtube.com/watch?v=VsPBzU9OWIM[/video]

Kazim abi videoyu izledim gayet basarili. Cnc ile pcb kart yapmayi ilk defa denedim. Oncesinde prototip pcb yapmak icin herhangi bir urun kataloglarina baski yapip utu ile pcb ye gecoriyordum. Transfer kagidini nereden ve nasil temin edebiliriz.fiyatlari hakkinda bilgi alabilir miyim

www.facebook.com/ateacnc

Youtube sayfasında soranlar olmuştu , soru ingilizce olunca cevabıda İngilizce .
Forumda bir kaç yerde daha vermiştim.
Evet işi bu kadar kolay eden kağıt.
Etiket kağıdı olarak da biliniyor.
Fiyatı , almayanı dövüyorlar.
Reklamcıların yapıştırma yaptıkları (sticker) şeylerin arkasından artan kağıt.
Atık kâğıtçılar almıyorlar çöpe atılıyor.
Baskı yapan reklamcılarda bolca bulursun.
Bazı uyanıklar A4 kesip satıyorlar.
Bir yüzü yağlı gibi bir şey ( bir çeşit silikonumsu plastik ) , oraya baskı yapıyorum.
HP laserjet orijinal ya da dolum toner fark etmiyor.
Laminatorun bu kadar iyi oluşu içerisinde baskı uygulayan silindirlerin kauçuk kaplı oluşu.
Eşit baskı yani.
Ütüde yollara çok baskı olsa yayılır az olsa aktarmaz falan filan.
Üstüne havlu koymak iyidir ama ısı yüksek olmalı derken olacak iş değil.
Laminatörde ısı 200-220 derecelerde olmalı.
Videodaki cihazın orijinali 180 derece .
Yani azıcık gıdıklamak gerekiyor.
Deneyecek arkadaşlara yardımcı olurum. [MENTION=112340]ete[/MENTION] hocanın forumunda resimlerle anlatmıştım , kolay iş.

Edit :
https://www.kontrolkalemi.com/forum...ardim-utuye-alternatif-pcb-tost-makinesi.html

Cnc olunca denemek elbette olur.
Ama sadece denemek...
Delikleri delmek içinse cnc şart.
Hele benim gibi artık 0.2 mm ucu zor görüyorsan...

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri