2000 KVA Trafonun AG Tarafından Ana Panoya Kaçlık Kablo Çekilir?

Yalnız trafo merkezi dışarıda ve ana pano sığınakta. bu durumda kablodan başka bir çare gözükmüyor. Tabi bunun dışında bir öneriniz olursa tartışırız. teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Böyle tesisler için,genel olarak,1-1,5 Amper / mm2 kesit ve 1x240 mm2 lik kablo seçilir.2000 KVA a için 3000 amp. akım olacağı düşünülür ise,3000 /360 ( 240 x 1,5 dan ) = 8 kablo her faz için çekilmesi gerekir.Daha az sayıdaki kablo risklidir.Bizden uyarması !Simetriklik yönünden !,8 kablo yerine,9 adet çekilmesi en uygunudur.

Fahri yetiş in sözlerine katılıyorum, 9 adet kablo ile ana dağıtım yerlerine götürülmesi daha doğru gibi geliyor..
ben farklı bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum, trafodan aldığımız gerilim hepimizin bildiği gibi 380v değil 400 v'dur
yani %5 toleranslı alıyoruz, işlemlerimizi sadece %3 olarak düşünürsek doğru olmaz.... ayrıca sistemde kompanzasyon yapılacaksa, kompanzasyon sonunda elde edilecek güç faktörüde önemli bir etken. kablo hesabını bu iki değişkene görw yapmak daha doğru geliyor..
yanılıyor muyum?

Fahri bey ve Akif beye yorumları için teşşekür ediyorum.
Fahri beyin yaklaşımıyla ,aynı formüle göre 6 adet 1x400 mm2 kablo uygun görünüyor. Sizce de uygun mudur?
İş imalta aşamasına geldigi zaman , bu kadar fazla ve " inatçı" malzemeyi işlemek mümkün olacak mıdır?
Ayrıca, Akif beyin değindiği konuya ek olarak işin içine mesafe de girince (daha trafo-pano mesafesi net olarak belli değil) bu kesitler akım bakımından kurtarsa bile g.düşümü bakımından yeterli olmayacak sanırım..

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

trafo merkezininin deplase yapma şansınız varsa bu öneriyi düşünebilirsiniz.
mevcut trafo merkezini ana pano yakınlarına taşıyarak eski yerine sadece giriş ve çıkış hücrelerini barındıran köşk imal edebilirsiniz. yer altı yada havai kablo ile og hattı taşımanız maliyet yönünden daha uygun olacaktır.
ilave olarak ırakta yönetmelik maddelerini bilmiyorum ama Türkiye'de sığınak yönetmeliğine göre ana pano sığınak içinde yer alamaz. kurulu gücü 100kw ve üstünde ise ana pano için ayrıca enerji odası yapılmalıdır.

kolay gelsin.

2000 KVA trafonun nominal akımı faz başına 2890 Amperdir. Hes kablo kataloklarına bakarsak 400 mm2 lik kablonun toprakda akım taşıma kapasitesi 600 amperdir yani kullanmamız gereken kablo kesiti 5 adet (3x400+185) mm2 lik kablo olur ve bu kesit tam yükde bile trafo gücünü karşılar

Sığınak dediğim aslında bodrum katı ve bahsettiğim panolar ve og kesiciler ,bodrumdaki enerji odasındalar.
Sn. Emediyator ün yorumundan faz basına 5 adet 1x400 mm2 lık kablo yeterlı olacağını anlıyorum. zira kontroller 1x400 mm2 kablo kullanımınd ısrarcılar ve bu insanlara birşey izah etmek malesef deveye hendek atlatmaktan zor

1800kw =3422A.
180kw =342A.
öz eleştiri babında bir soru sorayım. sistemin kurulu gücü için ilk mesajınızda 1700-1800kw demişsiniz.
yanlışınız olabilir mi? hani diyorum yurt dışındasınız farklı bir medeniyet v.s.
eğer sistemin kurulu gücü 180kW ise 342A. çekiyor. faz başı için 1x400mm2 nyy yeterli oluyor bu durumda.
yada kontrolörünüzün yaptığı hesapta yanlışlık var. sayının kaç basamaklı olduğunu gözden kaçırmış olabilir.

eğer sistem 180kW kurulu güce sahip olacaksa her faz için 1x400mm2 kablo kullanırsın. trafo çıkışına 500A ana pano girişine 400A termik manyetik şalter koyarsın tamamdır. güç artışı olduğunda tadilat yaparsınız.

kolay gelsin.

120 mt busbar ile 2 tana daha trafo alırsın busbar uygun değil.faz başına en az 5 adet 240mm2 kullanman gerekir kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri