2. Notebook Ödüllü Proje Yarışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sayın çelebi, yani Transformatör, Generatör, Regülatör, Troid Röle, X5 Sayac için kendimiz cihaz kutusunu kullanarak materyal üretebilecegiz. Bu arada ıkıncı bır sorum kompanzasyon panosu cıkısı gosterılmıs projede, kompanzasyon panosu ıle ılgılı herhangı bır pano ıcı tasarımı yapmamıza gerek yok degılmı?

Evet sizinde söylemiş olduğunuz gibi cihaz kutusunu kullanarak materyal üretebilirsiniz. Tabiki bunlara sadece sembolik olmayan cihaz olan materyallar için geçerli.

Ayrıca tek hat şemamızda gözüktüğü gibi belirtilen değerler dahilinde bir kompanzasyon panomuzda mevcut bununda tasarımı yapılmalıdır.

Azrail bey Programı indirip kurdum sembol kütüphanelerinde istediğim sembollere ulaşamak baya zaman alıyor. alfabetik düzen veya ilgili eleman gurubuna klasör oluşturmak bu karmaşıklığı giderebilir. ayrıca şunu öğrenmek istiyorum, tek hat şemasında gösterilen regülatör tüm yükümü besleyecek yoksa belirli alıcılarımı? belirli alıcıları-panoları besliyor ise bunlar nelerdir? yada tüm yükü besliyor ise kapalı şemadaki gösterilişi yanlış.

motorlu şalter, torodial trafo, troid rölesi, açtırma bobini, parafudur,

bu elemanların sembollerinin kodu nedir? projede KOMP 240 kvar açıklama yapılmış, buna göre kompanzasyon şemasıda dahil edileceğiz mi ? projenin teknik değerleri nedir cosfi güç vs. ? R.G.K.R veya kademe şartı varmı ? bizlerde kapalı şemaya göre proje çizimleri hazırlıyoruz, kapalı şemayı çizen kişiden veya kurumdan ayrıca detayları alıyoruz, sizde proje teknik şartlarını yazılı olarakta açıklarsanız isabetli çizim yapmış olacağız.

Azrail bey Programı indirip kurdum sembol kütüphanelerinde istediğim sembollere ulaşamak baya zaman alıyor. alfabetik düzen veya ilgili eleman gurubuna klasör oluşturmak bu karmaşıklığı giderebilir. ayrıca şunu öğrenmek istiyorum, tek hat şemasında gösterilen regülatör tüm yükümü besleyecek yoksa belirli alıcılarımı? belirli alıcıları-panoları besliyor ise bunlar nelerdir? yada tüm yükü besliyor ise kapalı şemadaki gösterilişi yanlış.

motorlu şalter, torodial trafo, troid rölesi, açtırma bobini, parafudur,

bu elemanların sembollerinin kodu nedir? projede KOMP 240 kvar açıklama yapılmış, buna göre kompanzasyon şemasıda dahil edileceğiz mi ? projenin teknik değerleri nedir cosfi güç vs. ? R.G.K.R veya kademe şartı varmı ? bizlerde kapalı şemaya göre proje çizimleri hazırlıyoruz, kapalı şemayı çizen kişiden veya kurumdan ayrıca detayları alıyoruz, sizde proje teknik şartlarını yazılı olarakta açıklarsanız isabetli çizim yapmış olacağız.

Öncelikle sembol konumlandır tabı açtığımızda ve herhangi bir kütüphaneye tıkladığımızda örneğin IEC burda genel kısa harf kodlarını kullanarak sembollere ulaşabiliriz. Örneğin Klemens içi X , Motor için M , Şalter için Q gibi harfleri kullandığınızda bu tipe ait tüm semboller alt alta listelenecektir.

Projemizde Kompanzasyon panomuzda çizilecektir. 240 kvar olarak açıklanan değer doğrultusunda hazırlanması yeterli olacaktır. Sizin değer olarak almanız gerek bilgilerin hepsi Tek hat şemasında mevcuttur. Bunların dışında özel şartlar belirtilmemiştir.

Öncelikle sembol konumlandır tabı açtığımızda ve herhangi bir kütüphaneye tıkladığımızda örneğin IEC burda genel kısa harf kodlarını kullanarak sembollere ulaşabiliriz. Örneğin Klemens içi X , Motor için M , Şalter için Q gibi harfleri kullandığınızda bu tipe ait tüm semboller alt alta listelenecektir.

Projemizde Kompanzasyon panomuzda çizilecektir. 240 kvar olarak açıklanan değer doğrultusunda hazırlanması yeterli olacaktır. Sizin değer olarak almanız gerek bilgilerin hepsi Tek hat şemasında mevcuttur. Bunların dışında özel şartlar belirtilmemiştir.

Motorlu koruma şalterini Cofaso isimli sembol kütüphanesinde bulabilirsiniz. Şalterler Q kodu ile harflendirilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
cevabınız için teşekkür ederim. cevabını beklediğim bir kaç detay gözden kaçmış galiba ,
1 tek hat şemasında regülatör gösterilmiş .regulatore belirli yükler ( panolar, alıcılarmı) dahil edilecek yoksa yükün tamamımı? olması gereken yükün tamamıdır ama tek hat şemasında belirli kısımlar dahil edilerek gösterilmiş adı üstünde kapalı şema dolayısı ile bu kısımların neler olduğunu anlamak çok zor.birde şunu sormuştum motorlu şalter, torodial trafo, troid rölesi, açtırma bobini, parafudur, sembol kodları nelerdir?projede 4 ayrı kısımda motorlu şalter kullanılmış bu yüzden motorlu şalterin sembolünü sordum, siz motor koruma şalterini yazmışsınız . takıldığım kısımlar bunlar aydınlatırsanız ve tek hat şemasının detaylarını yazılı olarak açıklarsanız sevinirim

değerli arkadaşlar bir şey hatırlatmak istiyorum acaba ben mi anlış gördüm 166-163 ve 164 nolu semboller cofaso6.1 singlede bulunmuyor .

tek hat şeması verilmişdee bizim ne yapmamız isteniyor bununla ilgili tam olarak,neden açıklama yapılmamış

Motorlu koruma şalterini Cofaso isimli sembol kütüphanesinde bulabilirsiniz. Şalterler Q kodu ile harflendirilir.
****Düzeltiyorum Motorlu şalter Cofaso isimli sembol kütüphanesinde mevcuttur. Q kodu ile harflendirilir.

cevabınız için teşekkür ederim. cevabını beklediğim bir kaç detay gözden kaçmış galiba ,
1 tek hat şemasında regülatör gösterilmiş .regulatore belirli yükler ( panolar, alıcılarmı) dahil edilecek yoksa yükün tamamımı? olması gereken yükün tamamıdır ama tek hat şemasında belirli kısımlar dahil edilerek gösterilmiş adı üstünde kapalı şema dolayısı ile bu kısımların neler olduğunu anlamak çok zor.birde şunu sormuştum motorlu şalter, torodial trafo, troid rölesi, açtırma bobini, parafudur, sembol kodları nelerdir?projede 4 ayrı kısımda motorlu şalter kullanılmış bu yüzden motorlu şalterin sembolünü sordum, siz motor koruma şalterini yazmışsınız . takıldığım kısımlar bunlar aydınlatırsanız ve tek hat şemasının detaylarını yazılı olarak açıklarsanız sevinirim

Tek hat şeması üzerinde dikat edilirse Projezemize 3 farklı alandan enerji girişi yapılıyor. Trafodan , Regülatorden ve Genaratörden olmak üzere tek hat şemasında gerekli enerji dağılımları gösterilmiştir. Ayrıca bulamadığım dediğiniz semboller cihaz olanlar cihaz kutusu ile tasarlanacak. Cevapların arasında bunu yazmıstım. Şayet kullanıcağınız sembol yok ise kendiniz sembol tasarımını kullanarak dizayn edebilirsiniz.

Merhaba Arkadaşlar,

yani 4 tane kızgın surata gerek yok bence. Kazanan en iyi projeyi yapan olacakmış, en çabuk veren değil. O nedenle sükunetimizi yitirmeyelim.

cofaso'da motorlu şalterin 3 hat sembolü yok gerçekten. Fakat bunun için IEC içinde Q03 veya Q07 sembollerinin önüne, ortasında M harfi olan bir daire konulduğunda ve çizgi ile birleştirildiğinde o anlama gelecektir. Ben Mert Bilgi İşlem'e yazdım. Bu aşırı akım ve termik özelliği olan bir cihaz. Sadece motorla kumandası olduğunda kumanda kısmına motor işareti gelir. Yoksa kompakt şalterdir.

Regülatör: Bunun projede bir önemi yok, sadece giriş çıkışı gösterileecek. Dışardan bir kaynak bu, iç yapısı kimseyi ilgilendirmiyor bence. Güç çıkışı gösterilecek, gelişinde baraya girdiğini gösterin, tamam bence.

cadsaopaulo

merhaba.kızgın olmamın sebebi yarışmada birinci olmak veya hediyeyi almak değildir. bunlar basit şeyler, sanırım bu mesleği icra eden herkes aklı selim kişilerdir. bu tür vaadtlere kapılıp kimseye darılmam söz konusu değil.
açıklama getiren arkadaşa özel mesajla sorularımı soracaktım ama özel mesaj gönderemiyormuşum aldığım uyarı şu

Özel mesaj gönderebilmek için en az 20 mesajınızın bulunması gerekir. Sizin 2 mesajınız bulunmaktadır.

3 defa açıklık getirilmesini istediğim soruları yazdığım halde. turgay beyden açıklık getirmesini beklerken her defasında sorulardan 1 i dışında diğer sorulara açıklayıcı olumlu veya olumsuz yorum yapmaması biraz tuhafıma gitti. sorduğum sorulara, TEK HAT ŞEMASINDA gösterilmiş yazıp duruyorsa. aynı şeyleri tekrar tekrar yazdığım için gerildim. zaten adı üstünde kapalı şema açıklık bunun neresinde tabiki soracağız. hata nerde benmi yazamıyorum karşımdakimi okuyamıyor. bu tepkiyi vermem kadar doğal ne olabilirki. en azından cevaplanmayan sorular bilinmiyorsa bilmiyorum diyebilirdi. bunu demek ayıp bir şey değil herkes herşeyi zaten bilemez. ama diğer yazdığım soruları gözrmezden gelip cevapsız bırakmak bence ayıptır. sonra dikkatimi çekti neden mesajım sildinizki biri çıkıp, mesajınızda 4 tane kızgın surata gerek yok yazısını kime hitaben yazdınız, kim 4 tane kızgın surat kullandı dese ne diyeceksiniz. benim mesajıma hitaben yazdınız ama benim mesajımı zaten silmişsiniz. silinen olmayan bir mesaja yanıt vermek doğrumudur. bence değildir. mesajlarımız silinmesin neşemizide kırgınlığımızıda yazabilelim. ben belki bir daha yazmam ama başkalarınada böyle davranmayın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri