2. Notebook Ödüllü Proje Yarışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaslar selamlar.

Öncelikle herkese başarılar diliyorum. Tek hat şemasında görmüş olduğumuz mantık tamamen klasik proje oluşturma mantığı geçerlidir. Yani Motor koruma şalterleri , sigortalar , otomatlardan ibarettir.

Kolay gelsin

Turgay Çelebi.

2 sualim olacak 1.yönetime 2,si turgay çelebiye

1-Uyulması gereken bir norm varmı IEC JIC vb ?
2-sn .turgay çelebi tek hat şemada Parafudr da var yanlış görmedi isem (s204 m )onun gösterimi için hangi sembolü kullanmamız lazım taramama rağmen bulamadım ?

oncelikle yarişma için uğraşıp emek verdiğiniz için teşekkurler , ama ben bundan onceki yarişmadaki gibi ayrintili bi senaryo olucak diye düşünmüştüm , şema biraz enteresan geldi ve tam olarak neyi çizeceğime karar veremedim,
sanki aceleye gelmiş gibi, bişey anlamadım, herkez farklı bişey dusunup - farklı bişey çizicek bana kalırsa.Şahsen ben kafayı yorup katılmayı düşünmüyorum katılan arkadaşlara başarılar,

Sanatkar selamlar:

Proje kullanman gereken sembol kütüphanesi DIN normu sembolerınıde içeren IEC sembol kütüphanesi olmalı.

ya dünden beri düşünüyorum kafayı yiyicem artık kapalı şema açıklayıcı değil neyi çizeceğimi kafamda canlandıramadım detaysız senaryo ilk defa görüyorum ben çekiliyorum herkese başarılar

sn turgay çelebi
sanırım biraz uyku bastığından :) ama ben parafudr sembolünü göremedim mümkünse kod olarak yazın ayrıca troid var kullanılan hali ile troid in rölesini çizimde göstermemiz gerek onunda özel sembolü yok ayrıca motorlu TMŞ . LERde var ve gerilim bobinleri açtırma amaçlı ama bunların sembolleride lazım benyine incelemeye devam edeceğim bu soruları cevaplarsanız sevinirim saygılar

arkadaşlar ben bu sefer çok iddalıyım kazanacagım
daha önce acele ettiğim için ve bazı durumları önemsemediğim için başarısız oldum
aynı hataları tekrarlamayacagım.. boşuna ugraşmayın:))))

şaka biyana hak eden kazansın herkese başarılar diliyorum

Saygıdeger site yonetıcılerı ve cofaso programı hazırlayan arkadaslar, ilk önce boyle bır yarısma duzenlendıgı ve cofaso programının tamıtımında katkınız oldugu ıcın sızlerı tebrık ederım. Meslektaslarımın yazdıgı uzere bende yarısma konusu ıle ılgılı bırkac problemden bahsedeyım. bahsıgecen tekhat semasıdakı sembollerle ılgılı celışkılerım hala devam etmekte, sankı aceleyle cızılmıs ve kontrol edılmemıs gıbı duruyor. programla ılgılı ıse verılen tek hat semasının uchat semasını tasarlarken sembollerın eksıklıgınden yakınıyorum, proje olarak %90 bıtmıs durumda yalnız kullanacagım bazı sembollerı bulamamaktayım (mesela troid röle,transformator,jenerator) kendım sembol yapayım dıyorum bu seferde malzeme lıstesınden karısıklık cıkacagından ve eksık olacagından suphelıyım.
Kısacası yarısmaya katılanların aklında bu tarz soru ısaretlerı kaldıgı surece herkes kendı kafasına gore yorumlayacak ve karısıklık cıkacaktır. Bana kalırsa henuz ısın basındayken ya tek hat seması acıklayıcı olarak tekrar yayınlansın yada baska bır yarısma konusu bulunsun.

yazılarımın dıkkate elınacagını umıt eder herkese basarılar dılerım...

Saygıdeger site yonetıcılerı ve cofaso programı hazırlayan arkadaslar, ilk önce boyle bır yarısma duzenlendıgı ve cofaso programının tamıtımında katkınız oldugu ıcın sızlerı tebrık ederım. Meslektaslarımın yazdıgı uzere bende yarısma konusu ıle ılgılı bırkac problemden bahsedeyım. bahsıgecen tekhat semasıdakı sembollerle ılgılı celışkılerım hala devam etmekte, sankı aceleyle cızılmıs ve kontrol edılmemıs gıbı duruyor. programla ılgılı ıse verılen tek hat semasının uchat semasını tasarlarken sembollerın eksıklıgınden yakınıyorum, proje olarak %90 bıtmıs durumda yalnız kullanacagım bazı sembollerı bulamamaktayım (mesela troid röle,transformator,jenerator) kendım sembol yapayım dıyorum bu seferde malzeme lıstesınden karısıklık cıkacagından ve eksık olacagından suphelıyım.
Kısacası yarısmaya katılanların aklında bu tarz soru ısaretlerı kaldıgı surece herkes kendı kafasına gore yorumlayacak ve karısıklık cıkacaktır. Bana kalırsa henuz ısın basındayken ya tek hat seması acıklayıcı olarak tekrar yayınlansın yada baska bır yarısma konusu bulunsun.

yazılarımın dıkkate elınacagını umıt eder herkese basarılar dılerım...

Öncelikle tek hat şeması ile hazırlamış olduğumuz proje sorusu dikkatlice ve kontrol edilerek hazırlanmıştır.

Soruda klasik olarak proje oluşturma mantığı kullanılmıştır. Gelelim sorumuza: bazı sembollerı bulamamaktayım (mesela troid röle,transformator,jenerator) gibi
Örneğin bilindiği gibi bir sürücünün , hız kontrol cizhazının yada akıllı röelenin fiziksel olarak sembolleri yoktur. Bunlar sistemde cihaz olarak tanımlanırlar yanı cihaz kutusu kullanılarak ve içindede cihaz ucu klemensı ile giriş çıkış uçları gösterilerek tanımlanırlar. Sembol olarak tasarlamana gerek yoktur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sayın çelebi, yani Transformatör, Generatör, Regülatör, Troid Röle, X5 Sayac için kendimiz cihaz kutusunu kullanarak materyal üretebilecegiz. Bu arada ıkıncı bır sorum kompanzasyon panosu cıkısı gosterılmıs projede, kompanzasyon panosu ıle ılgılı herhangı bır pano ıcı tasarımı yapmamıza gerek yok degılmı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri