2 adet kompresörün tek hava tankına bağlanması

volky

Üye
1 tanesi 110 kw diğeri 160 kw olan 2 adet elektrikli kompresör aynı hava tankına bağlı ancak bunlardan 110 kw lık olan daha fazla çalışıyor bunu engellemek için ne yapabilirim. yüke girip çıkma basınçlarıylamı yoksa bir çekvalf sistemiylemi çözebilirim. yada başka önerileri olan arkadaşlar varmıdır.

aynı sistemi biz kullanıyoruz. basınç prosestat ayarından ayarlayabilirsiniz.
kolay gelsin...

Sayın Volky,
Basınç setleriyle istediğiniz sıralamayı yaptırabilirsiniz.Kullanım mikrarlarını ( Hava) ve komp. kapasitelerinizi bilmiyorum ama büyük olanı master yapıp , yetmediğinde küçük olanın girmesini sağlarsanız daha fazla verim elde edersiniz.

büyük kompresöre bir basınç otomatiği koy mesela 10 bara geldi diyelim büyük kompresörün kumandasını bu prostattan geçir 10 bara geldiğinde devreyi kessin ve diğer komprösörün çalışmaya devam etsin

1 tanesi 110 kw diğeri 160 kw olan 2 adet elektrikli kompresör aynı hava tankına bağlı ancak bunlardan 110 kw lık olan daha fazla çalışıyor bunu engellemek için ne yapabilirim. yüke girip çıkma basınçlarıylamı yoksa bir çekvalf sistemiylemi çözebilirim. yada başka önerileri olan arkadaşlar varmıdır.

Tanka bir adet basınç şalteri koy ve her iki kompresörünün kendi üzerlerindeki basınç şalteri uçlarını tanka koyduğun basınç şalterinden ayrı ayrı geçir .Tanktaki basınç şalterini istediğin basınç aralığında ayarla aynı anda beraber çalışırlar.Hem tank çabuk dolar ve tankın boşalma süreside uzunsa kompresörler boşta daha fazla kalmış olur.

arkadaşlar güzel açıklama yapmışlar tşkr ediyorum yalnız tek basınç şalteri kullanma çift olsun daha güvenli olur sonuçta çift kompresör çalışmakta önce emniyet...

sistem basit fakat BU BAĞLANTIYI YAPARKEN YÜKTE-BOŞTA OLAYINA DİKKAT ETMELİSİNİZ.yoksa dezavantajları var.
bir sanayi tesisinde yapılan ölçümlerde 160 kW bir vidalı kompresörün boşta 200 A, yükte 290 A çektiği gözlemlenmiştir. Başka bir ölçümde 110 kW bir kompresörün boşta 100 A, yükte 180 A çektiği ölçülmüştür. Kompresörler boşta çalışırken, hava üretimi yapmadan yüksek oranda enerji sarfiyatı yapmaktadır.

ben bu tip bağlantılardan o kadar çok yaptımkiii sayısını bile bilemiyorum
sana ilk tavsiyem sakın kompresörlerin önüne chek valf koyma sebebi bozulurda kapalı kalırsa kompresör emniyet açar yağı,havayı boşaltır koruma sistemlerin iyi ise kurtarırsın değilse şansına
bağlantı konusuna gelince 2 tane prostat koyarım ( eğer komp.kendi kontrolörleri yoksa örnek olarak atlas copco da 2 komp. sıralama gibi öz var )1.prostat 160 kw sürer
ve hep devrede kalması açısından basın set değerini yüksek tutarım çünkü büyük komp.
dur kalk, boş yük yapması aşırı enerj.tüketimi demek diğerini de 2 bar altında set ederim 160 kw basar yetiştirmez ise 110 kw girer ve havayı tamamlar ototmatik stop eder

Forum istatistikleri

Konular
128,263
Kullanıcılar
450,084
Son üye
İsmail0003

Yeni konular

Geri