2 Adet DC adaptörü paralel bağlama

smartpin

Üye
Merhaba, iki adet 12v 5 amper adaptörün çıkışlarını + ve - uclari aynı olacak sekilde birbirine bağlasak 12v 10 amper alabilirmiyiz çalışsa sağlıklı olur mu? seri bağlayacak olursakta 24v 5 amper alabilirmiyiz?
Tesekkurler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Paralel bağlanacaksa marka model ve voltaj aynı olmalı. Voltaja ince ayar yapın. Seri de bağlanabilir.

Mecbur kalinmadikca tercih edilmeyecek bir durum. Biri bozulursa sonuç ne olur mechul. Ama ben şahsen sorunsuz kullandım bu şekilde.

suan icin birsey calistirmayacagim ancak daha once serit led icin ihtiyacim olmustu, denememistim cesaret edip, cevaplariniz icin tesekkurler, mutlu aksamlar

Ekteki resimde oldugu gibi voltajları aynı guc kaynaklarını diyot kullanarak emmniyetli bir sekilde paralel bağlıyabilirsiniz ,

Ekli dosyalar

• paralel.PNG
    paralel.PNG
    16.9 KB · Görüntüleme: 897
Son düzenleme:
daha once serit led icin ihtiyacim olmustu,
Bende böyle bir iş için kullanacağını düşünerek sormuştum.
Şerit ledi iki parçaya bölüp iki adaptörle bağımsız beslemek daha iyi olur.

Güç kaynaklarını paralel bağlamaktaki sıkıntı şu:
adaptörler yüke bindiklerinde hangi adaptörün gerilimi çökmüyor diğerinden yüksek kalıyorsa akımı o adaptör sağlamaya çalışıyor veya
çok benzer şekilde adaptörlerden biri diğerinden çok daha fazla akım basıyor
doğal olarak ömürleri eşit tükenmiyor ve
genellikle biri kısa zamanda bozuluyor.

Bende genellikle P10 grafik tabela için birden çok adaptör kullanmak durumunda kalıyorum.
Bu durumda bahsettiğim gibi panelleri gruplara ayırıp, ayrı ayrı adaptörlerle besliyorum,
adaptörler paralel bağlanmış olmuyor.

Arkadaslar kiymetli cevaplariniz icin tesekkurler, bu kullanimin dogru olmadigini anladim, cok kisa sureli denemelerde belki ama uzun sure calisacak islerde tercih etmeyecegim..

Ben de seri bağlantı yapılabilir mi diye merak ediyoru mparalel kolay

Ekteki resimde oldugu gibi voltajları aynı guc kaynaklarını diyot kullanarak emmniyetli bir sekilde paralel bağlıyabilirsiniz ,
selamlar bende 48 volt 20 ah şarj adaptorlerini paralel bağlayarak elektrikli motorsikletime ek destek unitesi kurmak istiyorum..adaptorlar 3amper şarj özellikli ama 20 ah yazıyor ...bunun için koruma kartı devre şeması sizde var mıdır? tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,435
Kullanıcılar
450,361
Son üye
trise

Yeni konular

Geri