18 daireli 5 bloğun diversitesi kaç alınır?

mammi

Üye
merhaba arkadaşlar.
şuanda elektrik altyapısını yaptığım 18 er daireli 5 bloğum var .bütün bloklar ortak box panodan beslenecek .trafo ile box pano arasına çekeceğim kablo için diversiteyi kaç almalıyım.90 daireiçin olan katsayıyımı yoksa 18 daire için olan katsayıyımı? lütfen yardım edin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Proje esaslarına göre,90 daire üzerinden % 23 olarak almanız gerekiyor.

diversite nedir ?

eş zamanlı kullanım faktörüdür. yani aynı zamanda kullanılacağı düşünülen cihazların kurulu gücünü ve buna göre yapılacak hesaplamalar için bir katsayı

peki ne işinize yarar bu katsayı yani nerde kullanıcaksınız kablo - sigorta seçiminde felan mı?

evet dostum tüm hesaplamalarında kullanacağın güç bilgisine bu katsayı vasıtasıyla ulaşıp tüm seçeceğin malzemeleri buna göre seçiyorsun
saygılar

rica ederim. dostum sana yardımcı olabildimse ne mutlu bana
saygılar

eş zamanlı kullanım faktörüdür. yani aynı zamanda kullanılacağı düşünülen cihazların kurulu gücünü ve buna göre yapılacak hesaplamalar için bir katsayı

Lütfen bilmiyorsak sallamayalım,diversite ile eş zamanlılık faktörü farklı şeylerdir.
Diversite farklı zamanlılık katsayısıdır.

haklısın dostum bende yanlış biliyormuşum düzelttiğin için teşekkür ederim.
ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ PROJE HAZIRLAMA YÖNETMELİĞİ
madde
21- Eşzamanlılık katsayısı (g): Belirli bir zaman aralığında tüketicilerin veya elektrikli cihazların bir grubunun eş zamanlı (aynı andaki) maksimum talep gücünün , onların aynı zaman aralığı içerisindeki maksimum bireysel talep güçlerinin toplamına oranını (Değeri 1 veya 1’den küçüktür.),

22- Farklı zamanlılık katsayısı (diversite faktörü) (d): Eş zamanlılık faktörünün tersini (d=1/g),

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri