16f877 pıc ile step motorlu 3 katlı asansör devresi yapacağım

pars78

Üye
Arkadaşlar bu konuda yeni olduğum için pek bir şey bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim devreyi kısaca anlatacak olursak 16f877 ile step motorlu 3 kat asansör uygulaması devrede 6 buton olucak (asansörün iniş ve çıkışları için) kat göstergeleri için 3 adet 7 seg dısplay, dısplayleri sürücü entegreler ve step motor sürücü L298 veya L297 entegre sürücü olucak bir türlü devreyi tasarlayamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

konuyu biraz daha acıklarsan yardımcı olabılırız. mesela asansorun durmasını nasıl belırleyeceksın step motorun adım sayısna gore mı yoksa dısardan bı sensorle duracagı yerı mı algılayacaksın. ayrıca step motorun momenti düşük olur kaldırabılır mı?

Bu elemanları kullanman şart mı? Mesela 6 tane butona ihtiyaç olmadan onun yerine 3 buton 3 sensör ile daha güzel bir uygulama yapılabilir. Ayrıca step motor sürücü için L297 veya L298 yerine uln2003a kullanman daha kolay olur. Sensörü görünce durur. Butonlar kat bilgisi olur vs. Ama illa bu malzemeleri kullanacağım diyorsan malzemelerin kullanım amaçlarını söylersen daha kolay yardımcı olabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri