PIC ile 8 Katlı asansör simulasyonu

hubup

Üye
Merhaba arkadaşlar.

projem 8 katlı bir binada çalışan 2 asansörü pic kullanarak simule etmeyle ilgili. bilgisayar mühendisliği son sınıftayım ve bitirme projesi olarak bana bu konu verildi ve ben şimdiye kadar pic ile sadece termometre uygulaması yaptım.yardımlarınızı bekliyorum.

projede istenen her katta 1 adet yukarı 1 adet aşağı gidiş için çağırma butonu, asansör kata geldiğinde kapı açılışını temsil etmek için 2 asansörün içine 1'er buzzer ve asansörün içinde 8 adet çıkacağın katı tıklamak için kat butonu. asansörün çalışması tamamen led kullanarak simule edilecek yani bir kabin veya motor kullanılması gibi şeyler olmayacak.(bu sitede bulduğum 3 katlı 5 katlı asansör uygulamalarından daha basit olacak) 8 adet led 1 asansörü temsil edecek asansör kat değiştirince ledler yukarıdan aşağı yada aşağıdan yukarıya doğru birer birer yanıp sönecek

projede pic 16f877 kullanılacak. 16f877'nin portları 8255 ile çoğullanacak sonuç olarak 8255 ile birtakım giriş ve çıkışlar alınacak. ve ben pic'e 2 adet 8255 bağlamak zorunda olduğumu farkettim.

bir hesap yapacak olursam her katta 2 adet çağırma butonu 1. ve 8. katta 1'er buton olacak kabinlerin içini simule etmek için 8adet kat düğmesi olacak yani

2 kabin için 16 kat butonu ve bina içindeki çağırma düğmeleri içinde 14 adet çağırma butonu (1 ve 8'de 1 adet kullanılacak) bunlar input kısmı

bir asansörün hareketini simule etmek için 8 adet led olacak kapı açılışı için buzzer ve kapı kapalıyken kırmızı açıkken yeşil yanması için bi-color led kullanılacak.

bunu iki asansör için düşünürsek 8'erden 16 adet kırmızı led 2 buzzer ve 2 adet bi color led kullanıyorum
haliyle bicolor led kontrolü içinde 1 adet 74ls04 kullanıyorum.

herşey bir tarafa 8255 i kullanmayı beceremedim okul bitmeyecek bu gidişle abiler ablalar nolur biraz yardım etmeye çalışın şimdiden teşekkürler. bu arada programı pic c ile yazmaya çalışıcam...

Projeni tamamladınmı bilemiyorum yardımcı olmak isterim

daha yen i başladım projeme şimdilik 3 adet 16f877 kullanmayı planlıyorum ( 1adet ana yönetici mekanizma için 2 adet pic de ayrı ayrı asansörleri kontrol için) ilgilenirsen bende paylaşmak isterim şu ara picleri birbiri ile nasıl haberleştirebilirim onu düşünüyorum bu konuda bilgin varmı hiç seri ya da paralel iletişim kurmak için?ben 16f877 olduğu için paralel iletişim kurmak kolay olur diye düşündüm picleri çok iyi tanımıyorum yardımcı olursan çok sevinirim. bu arada ilgin için ayrıca teşekkürler

Haberleşme için uart modülünü kullanırsan senkron modu seç. Bir master ve iki slave olacak.
SPI modülünü kullanırsan yine bir master iki slave ihtiyacın olacak. Her iki yöntemde de data clock haberleşmesi yapılıyor. UART modülünde haberleşme halfduplex, SPI da fulduplextir. SPI kullanırsan slavelerdeki SPI için olan CS bacağını kullanman işini kolaylaştırır. UART kullanacak olursan slavelere adres ataman gerekir.

UART modülünde mcudaki data ve clock bacakları (tx ve rx bacakları idi datasheetine bak) slavelerdeki data ve clock bacaklarına birebir bağlanır.

SPI modülünde ise masterdaki SO slavelerdeki SI, CLK CLKya, SI de slavelerdeki SO ya bağlanır. CS ler masterda iki ayrı bacağa bağlanır.

Gerisi ve kolay olan kısmı yazılım :)

Paralel Slave Port kullanman fazla avantaj sağlamaz. Gereksiz yere donanım kaynaklarını israf etmiş olursun. Kullanacaksan da master mcu da bu modülü aktiflemeyeceksin (çünkü o slave değil).

Merhaba,
3 adet 16f 877 yerine 1 adet kullan bence port sayısını artırmak için port coklayıcı kullanmayı dene devre daha sade olacaktır. programdada seri yada paralel veri protokolleri ile ugrasmak zorunda kalmazsın boylece
8 durak basit kumanda mı olacak .
iyi çalısmalar...

ercelik ' Alıntı:
Merhaba,
3 adet 16f 877 yerine 1 adet kullan bence port sayısını artırmak için port coklayıcı kullanmayı dene devre daha sade olacaktır. programdada seri yada paralel veri protokolleri ile ugrasmak zorunda kalmazsın boylece
8 durak basit kumanda mı olacak .
iyi çalısmalar...
Söyledikleriniz doğrudur. Ancak tasarım denince zaten ortaya bir çok alternatif çıkar. En kolay, en ucuz, en güvenilir, en esnek, en fonksiyonel, ... İhtiyaçlara göre en uygun tasarımı seçersiniz.

ya ne diyim şaştım kaldım proje hocam da ercelik ile aynı şeyleri söyledi bi an hocamla konuşuyomuşum gibi hissettim. hocamda 82C55A ile port çoğullamamı tavsiye etti sanırım öyle olcak bu iş 3 mikro işlemciyi şimdilik bi haberleştirmeyi deneyeceğim ama sanırım olmayacak yinede bi bakıcam olmadı tek işlemci ve port çoklama yoluna gidicem tekrar teşekkürler beyler ben biraz ilerleyince yine anlatırım yaptıklarımı ilginiz için saolun

arkadaslar projemi baya baya ilerlettim biraz basitce anlatıyım proje bitince tamamını burada da paylaşıcam

projemi 3 adet 16f877 üzerine kurdum
2 tanesi asansör kabinlerini yönetiyor basitce 8 buton input alıp 8 led output veriyor.toplamalı asansörü simule ettim. diğer pic ise bina içindeki butonlardan gelen istekleri kaydediyor.buradan sonra şu an yapmaya çalıştığım kısım paralel iletişim kullanarak öteki iki pic'ten asansörlerin o an bulundukları katı okuyup yönlerini okuyup buna bağlı bir karar vermek ve uygun asansöre gidilecek katı yine butonlardan gelen sıradan bir istek gibi iletmek. 1-2 gün içinde devre şemasını da buraya koyarım. bana paralel iletişim ile ilgili anlatabileceğiniz şeyler varmı? püf noktaları genelde hata yapılan noktalar vs. kafam çok karıştı şu olayı bi toparlayabilsem rahatlıycam.hoca'ya da ayıp oluyo bitirmemi bekliyor ama benim hala yapacak işim var ööf...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri