1600 KVA yeterli olur mu?

Ayrıca Yağlı tip trafolarda kısa süreli olarak %10 güç aşımı yapılabilir. Hatta aktif soğutma (fan) varsa artış %20-30'a çıkabilir. Tabi trafonun hiçbir sorunu olmadığını varsayıyorum.

Meslektaşlarıma tavsiyem; Tesisten çekilen gücünüzü trafo gücünüze asla yaklaştırmayın. Sınır değerlerde oynamayın, olduya kompanzasyon devre dışı kaldı olduya bir kısa devre oldu koruma elemanı açana kadar pik yaptı,dengesiz yüklenme sıkıntısı v.s. nedenler... sınır değerler her zaman problemdir çekilen gücünüz trafo gücünün %80'lerinde gezmesi idealdir.
Size bu konuyla ilgili bir anımı anlatayım;
Sene 2000 Kocaelide bir fabrikada Elektrik Bakım şefiyim, trafodan çekilen yük trafo gücüyle kafa kafaya,ampermetreler scalanın sonuna vuruyor. Tavalarda kablolar üstüste 4-5kat bu şekilde göreve başladım. Hemen Teknik müdüre güç artışı yapmamız gerektiğini belirttim fabrika gelişeceği için ilave üniteler açılacağından bus-bar sistemine geçmemiz gerektiğini aksi taktirde yeni üniteleri besleyemeyeceğimizi belirttim. Herhangi bir cevap gelmedi akabinde kompanzasyon yönetmeliği çıktı proje revizyonu istendi TEDAŞ'dan projeyi çizdim ancak kurulu güç trafo gücünün 3,5katıydı talep gücüde trafo gücü değerinde. Bu şekilde projeyi imzalamayacağımı belirttim bana güçleri eksik göstermemi emrettiler dalgamı geçiyorsunuz dedim ISO belgesi var firmada hangi makinanın hangi tarihte tesise girdiği belli idam fermanımımı imzalayacağım dedim. Teknik müdür durumu genel müdürle konuşacağını söyledi.1hafta sonra(5aylık bir çalışmanın ardından) sepetlediler 6ay-8ay kadar sonra bana haberi geldi trafo patlamış düzmece bir raporla kılıfına uydurmuşlar tabii olayı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Peki 2500A lik şalter yeterli olurmu ki 1600kva ya göre 2500 oluyor bildiğim.cosfi 0.8 olursa 2471 A akım çekiyor tesis sizce bu yeterlimi sıkıntı yaratırmı? (Motorların kalkış anındaki akım yükselmesi sorun yaratırmı)

2500 A 1600 kva için ideal 2500 A üstü tmş takarsanız trafonuz yanar.Analizör arkadasımızın dedıgı gıbı trafoları tam %100 güçte çalıstırmamak gerek....bana kalırsa sız toplam kurulu gucunuzun bır ustu trafo koyun tesıse sızde rahat calısın trafonuzda rahat calıssın.

2500 A lik tmş de 2471 A lik akım geçse (yani kompanzasyonsuz hali) bu şalteri attırırmı ama.Mesela 630 kva olan bi tesisimizde 553 kw lık makina mevcut ve sorunsuz çalışıyor .1051,5 A çekiyor motorlar.Trafo ise 1197 A e izin veriyor.kompanzasyon sorunsuz olsa acaba 1600 A de 2500 le devam edebilirmiyiz artan o güçte

2500 A lik tmş de 2471 A lik akım geçse (yani kompanzasyonsuz hali) bu şalteri attırırmı ama.Mesela 630 kva olan bi tesisimizde 553 kw lık makina mevcut ve sorunsuz çalışıyor .1051,5 A çekiyor motorlar.Trafo ise 1197 A e izin veriyor.kompanzasyon sorunsuz olsa acaba 1600 A de 2500 le devam edebilirmiyiz artan o güçte

Sn Ampera'nında dediği gibi 1600KVA trafo için ana T.M.Ş değeri 2500A'dir. Kompanzasyon öncesi akım 2431A'dir. Mevcut cosfi:0,7 ulaşılmış olan cosfi:0,99 kabulüyle şebekeden çekilen akım 1718,9A'e düşer.
Zaten yüke göre trafo ana şalter amperajı arttırılmaz trafonun verebileceği max akıma göre ana şalter amperajı belirlenir buda dediğimiz gibi 1600KVA için 2500A'dir. Küçük bir uyarı çekilen akım T.M.Ş.'nin ayarlanan değerine yaklaşması durumunda ortam sıcaklığının erken açmaya büyük etkisi vardır ortam sıcaklığı arttıkça erken açma gerçekleşir.

Şalterler yapılırken acaba anlık kalkış akımlarına dayanacak şekildemi yapılıyorlar.Hesaplar yapılırken 2500 A deniyorsa kalkış akımının nrmal akımdan 7 kat fazla olması gibi bir durum mu göz önüne alınıyor yoksa nominal akım mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,251
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri