14ss2 encoderle vfd inverter kontrolü

wild_for

Üye
Herkese iyi günler. Ben delta 14ss2 plc ile 2 tane encoderi kullanıp 2 tane vfd sürücünün hızını kontrol veya dönme miktarını kontrol etmek istiyorum. Yapacağım uygulama kısaca şu şekilde olacak.

2 tane sargı bobinini ayrı ayrı motorlarla sardırıp kesme yapıştırma işlemi yapılacak. Bobin üzerinde herhangi bir şekil, işaret yok. Bu işlemi daha önceleri birçok makinada zamana göre aç-kapa yaparak sardırmıştım. Zamana göre kontrol yapınca bobinin tam dolu hali ile boşaldıktan sonraki halleri farklı olacağından sarım miktarları biraz değişiyordu. Ancak bu sefer müşterinin isteği ile hep aynı boyutta sarıp, kesmek istiyorum. Bunun için encoder kullanmayı düşünüyorum.

1- Ancak encoder motor miline bağlanacağından bobinin tam dolu iken açması ile bir miktar boşaldıktan sonra açması, hatta sonlara doğru açması farklı olacaktır. Bu yüzden motorun dönme sayısını ölçmem bana fazla birşey kazandırmayacak gibi.

2- Bende acaba dönme sayısına göre invertörün hızını veya sarım süresini kontrol etsem bu istediğimi gerçekleştirebilir mi?

3- Sizin başka tavsiye ve önerileriniz var mıdır?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Son düzenleme:
@wild_for son durum nedir hocam??

Şimdilik encoderi asenkron motorun miline bağlayıp yaptık. Sargı folyo bobinin geçiş yerine denk gelecek şekilde. Şimdilik bir sıkıntı yok gibi. İstediğimizi yapıyor. Ama ilerleyen zamanlarda bir sıkıntı olur mu bilemem. Encoderim 500 palslik, 300 palste bir duruduruyoruz.

Şimdilik encoderi asenkron motorun miline bağlayıp yaptık. Sargı folyo bobinin geçiş yerine denk gelecek şekilde. Şimdilik bir sıkıntı yok gibi. İstediğimizi yapıyor. Ama ilerleyen zamanlarda bir sıkıntı olur mu bilemem. Encoderim 500 palslik, 300 palste bir duruduruyoruz.
motorunuz kaç devirdi?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri