12V 60 Amper Araba aküsünü nasıl şarj edebilirim?

Merhaba bir arduino projemde kullanmak için yüksek amperli bir araba aküsü almak istiyorum ve bunu sürekli şarjda bırakmam lazım çünkü bulunduğum bölgede elektrikler sık sık gidiyor ve arduinonun gücünün kesilmemesi lazım. Daha önce 12V 12Ah Yiğit akü markalı bir kuru akü kullanıyordum ve bu aküyü 12V kesicili akü şarj aleti ile şarj ediyordum 13.8V civarı bir gerilim ve saatte 1 amper dolum sağlıyordu fakat yaklaşık 7-8 ay gibi bir süre içince akümün ömrü bitti artık şarj tutmuyor. Bu araba aküsünü ömrünü bu kadar süre içerisinde bitirmeden nasıl şarj edebilirim ya da bana önerebileceğiniz başka bir çözüm yöntemi var mı ve bu akünün ömrü neden bu kadar kısa bir süre içerisinde bitmiş olabilir?

uygun iş için uygun kapasitede ve güçte akü kullanmamış olabilir misin? derin deşarj döngüsüne giren aküler ömrünü çok çabuk tamamlar. kullandığın cihazları bilemediğim için varsayılan tahminde bulundum.

uygun iş için uygun kapasitede ve güçte akü kullanmamış olabilir misin? derin deşarj döngüsüne giren aküler ömrünü çok çabuk tamamlar. kullandığın cihazları bilemediğim için varsayılan tahminde bulundum.
Arduino ile zaman ayarlı bir kümes kapısı yaptım. Benim istediğim saatlerde açılıp kapanan bir kümes kapısı ve bunda 1 adet dc motor kullandım bu motoru 4.8 Volt akülü matkaptan aldım. Sistemde harcadığım güç çok düşük seviyelerde yani 12V 12ah akü ile hesabıma göre 1 hafta ve üzeri çalışması lazım bu projenin ve bu aküyü 13.8 Volt 1 amper çıkışlı şarj olduğunda şarj kesicili bir adaptör ile şarj ettim fakat ömrü 7-8 ay gibi bir sürede bitti şuanda 1 gün bile şarj tutmuyor 2 voltlara kadar düşüyor akünün gerilimi.

Kullandığım cihazlar şunlar:
1 adet arduino uno
1 adet 16x2 LCD ekran
1 adet Dc motor
1 adet Gerilim düşürücü regülatör
1 adet motor sürücü kartı
1 adet keypad
2 adet switch
1 adet RTC

13.6 voltta sürekli tampon şarjda tut. Bunun için 12v 60w-90w arası bir transformator al. Sarginin son ucunu kes ve 10-15 tur sök. Voltajı AC kademesinde ölç. 9.6-9.7 volt AC olana kadar sargı sökmeye devam et. Sonra teli kes ve yerine lehimle.

9.6volt trafon oldu, şimdi köprü diyot ve bir kondanstor ile dogrult. Aküye bağla ve unut.

@silvestir ustanın da dediği gibi düşük voltajdan değil sürekli tampon şarjdan akü ölmüş. şarj kesici özelliği çalışmıyor. yani 13,8 volt dur--- 12 volta düştü şarj et yapmıyor.

Bu yontemle yiğit aküyü da sürekli şarjda tutabilirdin. Şarjı kesmeye gerek yok. 13.6 voltta aküler ömrünün sonuna kadar bekleyebilir dert olmaz.

@silvestir ustanın da dediği gibi düşük voltajdan değil sürekli tampon şarjdan akü ölmüş. şarj kesici özelliği çalışmıyor. yani 13,8 volt dur--- 12 volta düştü şarj et yapmıyor.
Peki bunun için ne yapmam lazım
Bu yontemle yiğit aküyü da sürekli şarjda tutabilirdin. Şarjı kesmeye gerek yok. 13.6 voltta aküler ömrünün sonuna kadar bekleyebilir dert olmaz.
Tekrar bir kuru akü ya da araba aküsü alsam sürekli 13.8 voltta şarjda dursa sıkıntı olur mu? Birde 12V 60Ah lik bir araba aküsünü nasıl şarj etmeliyim? Kaç amperle ve buna uygun adaptör nereden bulabilirim. 1-2 amperlik bir adaptörle şarj süresi çok mu uzun sürer yoksa şarj etmez mi?
13.6 voltta sürekli tampon şarjda tut. Bunun için 12v 60w-90w arası bir transformator al. Sarginin son ucunu kes ve 10-15 tur sök. Voltajı AC kademesinde ölç. 9.6-9.7 volt AC olana kadar sargı sökmeye devam et. Sonra teli kes ve yerine lehimle.

9.6volt trafon oldu, şimdi köprü diyot ve bir kondanstor ile dogrult. Aküye bağla ve unut.
9.6 volt dc çıkış mı olacak bununla aküyü tam doldurabilir miyim ki? Bu işlerde biraz acemiyim kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Şu devre ve 12V 1 A adaptör ile oto aküsünü sağlıklı şekilde şarj etmek mümkün olur mu?
https://urun.n11.com/arduino-urunle...akce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel
60 saat beklenirse elbette akü full şarj olabilir, ama 6 A ,13.80-14 voltla şarj yaklaşık10 saatte biter. Arduino' lu akü şarjörü üzerinde okunduğu değerle (şarj kesicisi) mini rölesi 14 VDC 20 A etiketli olduğundan 6 A'yı da röle kontaklarından taşıyabilir. 13.80 volt DC, 6 A arduino pot. ayarı ve harici AC/DC güç kaynağıyla bu şarj işlemi en ideali olur. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri