12V 60 Amper Araba aküsünü nasıl şarj edebilirim?

Bu yontemle yiğit aküyü da sürekli şarjda tutabilirdin. Şarjı kesmeye gerek yok. 13.6 voltta aküler ömrünün sonuna şarj a
Adaptör yükteki hali mi 13.6 volt olacak aküye bağlı haldemi

Adaptör yükteki hali mi 13.6 volt olacak aküye bağlı haldemi
güzel insan, standart akü tepe voltajı yani ben doluyum dediği voltaj 13,8 dir ve 14,4 volt ile beslersin. ayarını nerden yaparsın bilemem çünkü görünen bir cihaz yok. 13,6 aküyü kandırdığın voltajdır. bu voltajda ben doluyum der ve döngüye girmez.

güzel insan, standart akü tepe voltajı yani ben doluyum dediği voltaj 13,8 dir ve 14,4 volt ile beslersin. ayarını nerden yaparsın bilemem çünkü görünen bir cihaz yok. 13,6 aküyü kandırdığın voltajdır. bu voltajda ben doluyum der ve döngüye girmez.
teşekkür ederim ustam

Merhaba Ustam, bu şemada I ile başlayan formül nasıl okunur. Benim aküm 12V 70Amper

Ekli dosyalar

• Charging_Flooded.jpg
    Charging_Flooded.jpg
    41 KB · Görüntüleme: 10
@paskomya ustama sormuşsunuz ama ustamdan özür dileyerek sorunuzu cevaplamaya çalışayım. Şemada akü ilk etapta kapasitesinin %10 ile %15 arasında sabit akım modunda şarj ediliyor. Akü voltajı 14.4 V a ulaşınca sabir gerilim moduna geçiliyor. Şarj akımı akü kapasitesinin %1 nin altına düşünce voltaj 13,4 V a çekilerek akü yüzdürme voltajı ile sürekli şarjda tutuluyor.​

@paskomya ustama sormuşsunuz ama ustamdan özür dileyerek sorunuzu cevaplamaya çalışayım. Şemada akü ilk etapta kapasitesinin %10 ile %15 arasında sabit akım modunda şarj ediliyor. Akü voltajı 14.4 V a ulaşınca sabir gerilim moduna geçiliyor. Şarj akımı akü kapasitesinin %1 nin altına düşünce voltaj 13,4 V a çekilerek akü yüzdürme voltajı ile sürekli şarjda tutuluyor.​
Bilgi için teşekkür ederim. Benim aküme göre örnekler misiniz? Aküm 70 amper.

İlk etapta sabit 7A, 3.aşamada 700mA
3 aşama dediniz ama 2 aşamada ne oluyor bu durumda
1 aşamada 7 amper sabit akım ile 14.4 volt ile şarja başlanır
2. aşamada
3 aşamada akü voltajı 14.4e gelince ayarlı adaptörden şarj voltajı 13.4 e düşürülür ve akımda 700mA ayarlanır.

2.Aşamada şarj akımı düşüşe geçiyor ta ki akım 700mA değerinin altına inene kadar.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri