12v 1a adaptör ve 24v 0.5a adaptör farkı

barkin141

Üye
Sayılar tamamen sallamasyon merak ettiğim husus 12v çalışan dc motor var sayalım bu iki adaptörü de kullanabilir miyiz, kullanabilirsek farkları ne olur ve neden?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
eğer motor 24 volrt ise çalışırlar ama 12 voltta düşük devirde çalışır, 24 voltta kendi devrinde çalışır. tam tersi ise 12 volt motora 24 volt verirden sargı kaldırmaz yanar.

eğer motor 24 volrt ise çalışırlar ama 12 voltta düşük devirde çalışır, 24 voltta kendi devrinde çalışır. tam tersi ise 12 volt motora 24 volt verirden sargı kaldırmaz yanar.
Üstadım peki niye öyle bana işin bilimsel yaklaşımı lazım sonuçta motora yarım amper giriyor bu motor niye 1amperde yanmıyor da yarım amperde yanıyor?

hey ben tamirciyim düz mantık gittim matematiksel hesapları bilen yapsın. oyuncak motoru dedikleri motorlar bundan 45 yıl önce de vardı. tek kalem pille dönerde iki pille daha hızlı döndüğünü gördüm, dört pilde de o kadar hızlı döndü ve kokular çıkartarak yandı. çocuktum bilmiyordum daha büyüğünü deneyemedim.

Üstadım peki niye öyle bana işin bilimsel yaklaşımı lazım sonuçta motora yarım amper giriyor bu motor niye 1amperde yanmıyor da yarım amperde yanıyor?
12v 5 amper adaptör ile 50 amperi boşta çalışan motora bağla, aynı hızda döner ve aynı amperi çeker. Sadece yüke binince çektiği amper değişir. 12V 1 amper bağladın diye motor 1 amper çekmez. volt arttıkça motorun hızı ve çektiği güç değişir sadece. 12v motora 24v verince neredeyse 2 katına yakın hızda döner. Yani bilimsel açıklamasını yapamam ama 1 kiloluk torbaya 2 kilo koyunca illaki bir şeylerin ters gitmesini beklemek gerekir.

12v 5 amper adaptör ile 50 amperi boşta çalışan motora bağla, aynı hızda döner ve aynı amperi çeker. Sadece yüke binince çektiği amper değişir. 12V 1 amper bağladın diye motor 1 amper çekmez. volt arttıkça motorun hızı ve çektiği güç değişir sadece. 12v motora 24v verince neredeyse 2 katına yakın hızda döner. Yani bilimsel açıklamasını yapamam ama 1 kiloluk torbaya 2 kilo koyunca illaki bir şeylerin ters gitmesini beklemek gerekir.
Hocam soruyu bi şöyle evireyim o zaman varsayalım bir elime çok büyük bir direnç aldım ve yüksek gerilim hattının iki ucundan tuttum ama elimdeki direnç çok büyük üzerimden sadece 0.000001amper akım geçiyor ben duman olur muyum yoksa hiç bir şey olmaz mı?Sonra soruyu buna bağlayacam.

sargıları kaldırmaz da ondan, ve boşta olayı var yükte olayı, sonuş yanıltıcı olsa bile sargı ince gelecektir ve yanacaktır. ayrıca neden taktın bu olaya anlamadım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,257
Kullanıcılar
450,080
Son üye
Yusuf02p

Yeni konular

Geri