12 Volt Buzdolabı kompresörüne Potansiyometre nasıl bağlanır?

Merhabalar;

12 Volt Buzdolabım için kompresör çalışma gününü manual olara ayaralamak için bir potansiyomotre bağlantısı yapmak istiyorum.
Motorun kullanım şemasında Termostat bağlantısındaki direnç ayarlarına göre motor çalışma gücü mevcut.
Bağlantı şemasınıda resimdeki gibi gösterilmiş. Elimde B2K2 bir potansiyometre var ancak bu 3 bacaklı potansiyometrenin nasıl bağlanacağını bir türlü anlayamadım. Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Capture.PNG
Capture1.JPG
Capture3.JPG

Merhabalar;

12 Volt Buzdolabım için kompresör çalışma gününü manual olara ayaralamak için bir potansiyomotre bağlantısı yapmak istiyorum.
Motorun kullanım şemasında Termostat bağlantısındaki direnç ayarlarına göre motor çalışma gücü mevcut.
Bağlantı şemasınıda resimdeki gibi gösterilmiş. Elimde B2K2 bir potansiyometre var ancak bu 3 bacaklı potansiyometrenin nasıl bağlanacağını bir türlü anlayamadım. Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ekli dosyayı görüntüle 101691Ekli dosyayı görüntüle 101692Ekli dosyayı görüntüle 101693
Merhaba;

Yanıtınız için öncelikle teşekkür ederim.

Elektronik kart üzerindendi ancak ben termostat üzerinden timerlı olarak ayarladım.

Dolayısı ile timerlı diyebilirim.

kompresör çalışma gününü manual olara ayaralamak için bir potansiyomotre bağlantısı yapmak istiyorum.
"Çalışma gücünden" kastımız kompresörün hız ayarı mı?
Potansiyometre ile, verdiğiniz tablodaki kompresör hızınımı ayarlamak istiyorsunuz?
Eğer cevabınız evet ise elinizdeki 2k2 potansiyometre ye paralel olarak 4k7 (4,7k) direnç bağlaranız kompresör "stop' moduna geçmeden hızı stediğiniz gibi ayarlarınır:

IMG-20230930-WA0002.jpg

Son düzenleme:
pot u kompresor terminalindeki C ve P terminallerine baglayacaksınız.

3 uçlu potun en soldan birinci ve ikinci bacaklarını kullanın.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri