12 v aküyü 400 v ye nasıl dönüştürebilirim

tolqaa1

Üye
merhaba 12 v aküden gelen voltu 400v ye dönüstürmem gerekiyor trifaze bir motor aldım etiketinde 400 v yazıyor bu islemi neyle yapabilirim

3 adet faz istiyor sanırım 3 adet 12 v akü her biri icin varlığını bilmesemde 120 v dönüştürücü kullanıp 3 ayrı faz elde edip motora bağlayabilirmiyim

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
12 voltu 400 volta dönüştürmek için smps devresi kurmalısınız.

Bu 400 voltu bir kondansatör gurubunda şarj etmelisiniz.

Önemli nokta bir osilatör devresi yapacaksınız. Bu osilatör 50 hz ve aralarında 120 derece açı farkı olan 3 sinyal üretecek. Bu sinyali igbt ler vasıtası ile kondansatörlerde biriktirdiğiniz voltajı anahtarlayarak 400 volt 3 fazlı 50 hz güç alacaksınız.

Ancak güç konusuda önemli. Motorunuzun gücü ne kadar büyükse devre o kadar zorlaşacaktır.

Artı üreteceğiniz sinyal karedalga olmamalı sinüs yada modifiye sinüs olmalı. Motor sürerken karedalga kullanmanız motorda ısı ve sese neden olacak belkide çalışmayacaktır.

Bu bilgiler temel bilgilerdir. Daha önce yapmadım yapanıda görmedim.

Güç ne kadar acaba önce bunu öğrenmek lazım bence.

Ama mantıken Süleyman abininde dediği gibi AC motor yerine DC motor kullanılması en mantıklı çözüm gibi geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri