10s2P 36v Batarya Şarjı Hakkında Soru

Merhaba, bu 'hoverboard bataryası' diye geçen alttaki bataryayı kendi şarj aletiyle doğrudan şarj etmek istiyorum, sizce sorun olur mu? Bu bataryaların bms devreleri oluyor ayrıca emin değilim ama bu şarj aleti de kırmızı ışıktan yeşil ışığa dönünce akım vermeyi bitiriyor olmalı. Öylseyse xlr ucu xt60 batarya ucuna bir şekilde +ya+ eksiye eksi gelecek şekilde bağlarsam sağlıklı şekilde şarj edebilirim değil mi? Bu bataryayı elektrikli bisiklet(250w motorlu)te kullancağım o yüzden bu çabam... Menzil biraz kısalacak belki ama benim rotamda yeterli olur 36v 10a bisiklet bataryaları aşırı pahalı, bu ise 4400ah. Keşke biri 10s2p batarya yapımını öğretse Bms devresinin eklenişi biraz karmaşık yoksa 18650 pilleri paralel seri bağlama kısmı kolay, ilerki hedefim bataryamı kendim yapmak zira piyasadaki bataryalarda orjinal pil kullanılmayabiliyor...
elektrikli-kaykay-sarj-adaptoru-42v-2a-universal-cincir__0245864238385550.jpg
samsung-elektrikli-kaykay-hoverboard-bataryasi-li-on-36v-4400mah__0905561014455817.jpg

Bununla bağlanabilir galiba yada doğrudan kabloları kesip...
3-PIN-ile-Pil-arj-Liman-Ba-lay-c-Soket-Su-Ge-irmez-Kap-Elektrikli-Scooter.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
o kabloda olur direkt şarj edersin ama yarım saatta bir falan ısınmışmı yada tam dolmuş gibi kontrol etmen gerekir yoksa suratına patlar gözünden olursun..

o hovar pilinin büyüklüğü, şekli, akımı, voltajı senin bisiklete uyumlu mu, emin misin?..

o kabloda olur direkt şarj edersin ama yarım saatta bir falan ısınmışmı yada tam dolmuş gibi kontrol etmen gerekir yoksa suratına patlar gözünden olursun..

o hovar pilinin büyüklüğü, şekli, akımı, voltajı senin bisiklete uyumlu mu, emin misin?..
Teorik olarak eminim elektrikli bisikletin yanında gelen batarya 36v 10ah bunun ise amperi düşük zaten içinde hepsinin 18650 ionlardan var. Bunda daha az var... Merak ettiğim hoverboarda batarya takıldığında arada bir şarj devresi var mı yoksa herşey zaten bataryanın ve adaptörün içindemi... Bu tarz bilgileri edinmek ne zor... :(

mutlaka devre vardır, hovarı şarj aleti gibi kullan, odanın kenarına koy, akşamdan pilin kablosunu hovardaki yerine tak, şarj aletini de hovara bağla, sabaha kadar dolsun, sabah pili çıkart bisiklete tak, olmaz mı..

mutlaka devre vardır, hovarı şarj aleti gibi kullan, odanın kenarına koy, akşamdan pilin kablosunu hovardaki yerine tak, şarj aletini de hovara bağla, sabaha kadar dolsun, sabah pili çıkart bisiklete tak, olmaz mı..
Sorun şu ki hoverboard yok bende :)

sen ucuz olduğu için hovar pili ve şarjını mı satın alacaksın..

sen ucuz olduğu için hovar pili ve şarjını mı satın alacaksın..
Evet, aslında elimden gelse 18650 pillerden kendi bataryamı yaparım ama bms kısmının montajını tam anlamıyorum yabancılar mis gibi anlatmışlar ama türkçe kaynak olmadan bu işe girişemem...

Adsız.png
10s2p hoverboard bataryanın içi bu şekilde galiba, bu tabloya bakarak yorumlarsak şarj etme konusunda kafamız netleşir mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Alacağınız piller en az 10C olmalı. Örneğin elektronik sigara pilleri gibi yoksa boşa masraf etmiş olursunuz. Bms devresi olmadanda dolum yapabilirsiniz. İsterseniz nasıl yapılacağı hakkında bilgi veririm.

Alacağınız piller en az 10C olmalı. Örneğin elektronik sigara pilleri gibi yoksa boşa masraf etmiş olursunuz. Bms devresi olmadanda dolum yapabilirsiniz. İsterseniz nasıl yapılacağı hakkında bilgi veririm.
Hoverboard ana kartı satın aldım(henüz elime ulaşmadı) , bir çok kişi 10s2p adlı bataryaları direkt 42v adaptörleşarj etmek olmaz, araya hoverboard anakartı girmeli dediler bende aldım, zaten normalde de hoverboardın içinde şarj olan bu bataryayı yine içindeymiş gibi şarj etmiş olacağım...
10C den kasıt nedir? Bilgi çok iyi olur?

Ekli dosyalar

• cc2d76c3-7de6-41f4-956c-ae9a4c0252dd.jpg
    cc2d76c3-7de6-41f4-956c-ae9a4c0252dd.jpg
    125.6 KB · Görüntüleme: 12
  • samsung-elektrikli-kaykay-hoverboard-bataryasi-li-on-36v-4400mah__1502866293046221.jpg
    samsung-elektrikli-kaykay-hoverboard-bataryasi-li-on-36v-4400mah__1502866293046221.jpg
    133.5 KB · Görüntüleme: 13
Ben sana genel olarak 18650 lion için kullanacağın bir teknik vereyim. Lion piller seri olarak şarj edilemez. Tek hücre olarak yada paralel, datasheet verinlerinde belirtilen oranlarda pulslerle yani darbelerle belirli periyotlarda voltajı ölçülerek şarj edilirler. Burda genel olarak dikkate alman gereken, deşarj için uygun sayıda hücreyi seri bağlayıp kullanman, şarj için ise serideki sayıya uygun bir şarj devresi kullanman gerekiyor. 10s2p 2şer parel ve bu paralel olanlar 10ar seri demek. Buna uygun çok ucuza aliexpreste birçok seçenek bulabilirsin. Yada istediğin kriterlerde hazır batterypack ler var.

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular

Geri