10s2P 36v Batarya Şarjı Hakkında Soru

Lion bataryada dışarı sadece artı eksinin olduğu uç çıkmışsa genelde içinde bms devresi vardır. 10 c üzerinde yazdığı akımın 10 katını verebilmesi demek. Örneğin piliniz 1000 ma ise 10 amper çekebilirsiniz.
Devresiz dolum için pillerin eşit olması gerekiyor. 20 adet aynı marka ve model pil alırsınız. Bunların bağlantısını yaptığınızda gerilimlerini eşitlersiniz. Bir kaç dolumda gerilim farklılıklarının olmadığını gördüğünüzde ise pillerinizde sorun olmadığı anlaşılır. Bundan sonra örneğin 10 dolumda bir pil gerilim farklılığı kontrolu yaparsınız farklı olanları yine eşitlersiniz. 0.1 volt fark sorun çıkarmaz.
Uğraşmak istemiyorsanız linkteki devreden alırsınız fiyatı 16,00 $ (62,03 TL). Daha güvenli olur kafanız rahat olur.
http://www.birikimpilleri.net/pil-g...cell-pcm-devre-scooter-batarya-paketleri-icin

Lion bataryada dışarı sadece artı eksinin olduğu uç çıkmışsa genelde içinde bms devresi vardır. 10 c üzerinde yazdığı akımın 10 katını verebilmesi demek. Örneğin piliniz 1000 ma ise 10 amper çekebilirsiniz.
Devresiz dolum için pillerin eşit olması gerekiyor. 20 adet aynı marka ve model pil alırsınız. Bunların bağlantısını yaptığınızda gerilimlerini eşitlersiniz. Bir kaç dolumda gerilim farklılıklarının olmadığını gördüğünüzde ise pillerinizde sorun olmadığı anlaşılır. Bundan sonra örneğin 10 dolumda bir pil gerilim farklılığı kontrolu yaparsınız farklı olanları yine eşitlersiniz. 0.1 volt fark sorun çıkarmaz.
Uğraşmak istemiyorsanız linkteki devreden alırsınız fiyatı 16,00 $ (62,03 TL). Daha güvenli olur kafanız rahat olur.
http://www.birikimpilleri.net/pil-g...cell-pcm-devre-scooter-batarya-paketleri-icin
Ben sadece artı eksi ucu bulunan 10s2p batarya paketi aldım(hoverboard için olanlardan). Ancak merak ettiğim bir husus var; bu bms devresinin görevi tam olarak nedir? Mesela piller şarj olduğunda akımı kesiyor mu? Ve ya her pile özel muameleyi kendisi hallediyor mu?. Ben ucuz bir batarya paketi aldım içindeki18650ler çok kötü çıkarsa kendi test ettiğim 18650 pillerle bu paketin bms devresini kullanmış olacağım bir nevi bataryayı bms devresi için almış sayıyorum kendimi şimdiden, çünkü 120 TL ye aldım ve sanıyorum içindeki piller oldukça düşük mah değerlerine sahip, onları değiştirmeyi planlıyorum..

Ben sana genel olarak 18650 lion için kullanacağın bir teknik vereyim. Lion piller seri olarak şarj edilemez. Tek hücre olarak yada paralel, datasheet verinlerinde belirtilen oranlarda pulslerle yani darbelerle belirli periyotlarda voltajı ölçülerek şarj edilirler. Burda genel olarak dikkate alman gereken, deşarj için uygun sayıda hücreyi seri bağlayıp kullanman, şarj için ise serideki sayıya uygun bir şarj devresi kullanman gerekiyor. 10s2p 2şer parel ve bu paralel olanlar 10ar seri demek. Buna uygun çok ucuza aliexpreste birçok seçenek bulabilirsin. Yada istediğin kriterlerde hazır batterypack ler var.
Ben o paketlerden aldım ancak konunun başında da sorduğum gibi bu bms devreli(sadece+ - ucu olan) batarya paketlerine doğrudan 42v şarj adaptörünü bağlayarak şarj etmek ne ölçüde doğru yanlıştır? Bms devresi gerekli dengeli şarj işini tek başına mı üstleniyor?
Bir hoverboard satıcısı öyle olmadığını iddia ederek konuda paylaştığım hoverboard anakartını bana sattı bir nevi batarya hoverboarda takılı gibi şarj etmiş olacağım yani, adaptör anakarta anakart 10s2p bataryaya bağlanacak...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Lityum pil hücrelerinin paralel yada birer birer şarj edilmesinin alternatifi yok. Ben elimdeki 25 adet 1500mah 18650 pilden yüksek kapasiteli 12-5v çıkışlı 12v ve 220vac şarj edilebilen bir powerbank yapmak içşn aliexpresten birkaç hazır devre siparişi verdim. Senin kullanabileceğin bir devreyi gönderiyorum. Bu devre hakkında sorularınıda yanıtlarım ama önce göndereceğim diğer linkteki teknik bilgileri oku devreyi incele ondan sonra sorularını sorabilirsin. https://www.google.nl/amp/www.webtekno.com/haber/amp/23954
10 S 36 V Li-Ion Lityum Hücre için Denge Ile 16A 18650 Şarj Pil Koruma Kurulu Elektrikli araç Araba electrombile
http://s.aliexpress.com/uiAbqayA
(from AliExpress Android)

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri