10K yerine hassasiyeti arttırmak için kaçlık Potans tavsiye edersiniz?

denizbay1

Üye
Direksiyon setinin arızalanan 10K potansını değiştirmem gerekecek ama önce sizlere bir danışmak istedim. 10K yerine 5K takarsam çalışır mı ve hassasiyeti artar mı? Veya 20K'da mı hassasiyet artar? Üzerindeki 10K'lık potans'ın ölü bölgesi çok ve hassasiyeti de oldukça düşük...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Direksiyon setinin arızalanan 10K potansını değiştirmem gerekecek ama önce sizlere bir danışmak istedim. 10K yerine 5K takarsam çalışır mı ve hassasiyeti artar mı? Veya 20K'da mı hassasiyet artar? Üzerindeki 10K'lık potans'ın ölü bölgesi çok ve hassasiyeti de oldukça düşük...
Potansiyometre dairesel ise yay uzunluğu önemli.
Çapı büyük olan küçük olana göre daha hassas olur.
10K ise 10 K kullan.

Başka yöntem daha var ama onun için lehim yapılacak alan gerekir.
Potansiyometrenin bağlantı şeklini bilmiyorum.
Çıkış sürgülü uçtan ise diğer ve daha çok orta bölgeyi kullanıyorsan iki sabit uca ölü bölgelerin direnç değeri kadar sabit direnç eklersen hassasiyeti artar.

Potansiyometre dairesel ise yay uzunluğu önemli.
Çapı büyük olan küçük olana göre daha hassas olur.
10K ise 10 K kullan.

Başka yöntem daha var ama onun için lehim yapılacak alan gerekir.
Potansiyometrenin bağlantı şeklini bilmiyorum.
Çıkış sürgülü uçtan ise diğer ve daha çok orta bölgeyi kullanıyorsan iki sabit uca ölü bölgelerin direnç değeri kadar sabit direnç eklersen hassasiyeti artar.
Lehim için alan fazlasıyla var, Potansiyometrenin bağlantı resmini aşağıda yükledim.

20231019_152650.jpg

Bir direksiyon setinde POT ile hassasiyet artırılamaz.
Bahsi geçen hassasiyet pedala basıldığında veya direksiyon sağa sola döndürüldüğünde min seviye ile max seviye arasındaki alınan yol ise, bu olay zaten PC den ilgili direksiyonun kalibrasyonu ile yapılabilir.
Bu gibi kontrol aygıtları genellikle POT üzerindeki DC gerilim ile çalışır ve bu gerilim max ve minumum olduğu bölgeleri zaten bellidir.
Dolayısı ile kabaca incelersek.
Pot uçlarındaki gerilim 5V ise, pot ortada iken 2.5V azalır veya 2.5V artar.
Dolayısı ile orta pozisyonu direksiyonun da orta pozisyonu olacaktır.
Potun alt ve üst sınırlarındaki ölü bölgeler çok ise, bu durum direksiyon setinin işletim sistemince kalibrasyonunun yapılmadığı anlamındadır.
Eğer hassasiyetten kasıt bazı bölgelerde potun çalışmaması durumu ise potun aşınmış olması veya ara bölgelerdeki temas sorunlarından dolayı olup, bu durumda zaten pot tozlanmış veya arızalanmış anlamına gelir.

Alttaki linkten uygun olan birini seçiniz.
Tek pot ve sabit dirençler ile yapılan;
sadece iki direncin aralığındaki gerilimin
hassasiyetini artırır.
Ancak iki pot ile yaparsanız tüm gerilim
değerlerinde, bir de ekstra hassas alan elde
edersiniz.

https://electronics.stackexchange.c...-coarse-and-fine-setting-potentiometer/144542
Direksiyon devresi olduğu için iki seviye arasında ayarlanması gerekiyor.
Bunu yaparsa sadece tek taraflı çalışır.
Diğer bacağada pot koyması gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri