1000 KVA %7 iç dirençli trafonun kısa devre akımı hesabı

Glycerine

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Elime kısa devre akımı taşıma kapasitesi kontrolü adı altında bir rapor geldi. Her ne kadar mesleğe yeni girmiş olsam da, hiç görmediğim formüllerle kısa devre hesabı yapılıp, normal şartlarda 6lık 10 luk kablonun yeterli olacağı yerde, hesaplanan kısa devre akımı ile bu kesitler iki şer üçer kat arttırılmış. Bende ne mantıkla yapıldığını anlamaya çalışıyorum. Çıkış noktası ise başlıkta yazdığım gibi şöyle yazıyor; Ana pano normal yükler barasında hesaplanan kısa devre akımı 1000 kva, %7 iç dirençli trafo için Isca=19724 A dir.
Burada kısa devre akımı nasıl hesaplanmış bir kaç gündür hiçbir bilgiye ulaşamadım. Gerekirse hesap raporunu da ekleyebilirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar,
Elime kısa devre akımı taşıma kapasitesi kontrolü adı altında bir rapor geldi. Her ne kadar mesleğe yeni girmiş olsam da, hiç görmediğim formüllerle kısa devre hesabı yapılıp, normal şartlarda 6lık 10 luk kablonun yeterli olacağı yerde, hesaplanan kısa devre akımı ile bu kesitler iki şer üçer kat arttırılmış. Bende ne mantıkla yapıldığını anlamaya çalışıyorum. Çıkış noktası ise başlıkta yazdığım gibi şöyle yazıyor; Ana pano normal yükler barasında hesaplanan kısa devre akımı 1000 kva, %7 iç dirençli trafo için Isca=19724 A dir.
Burada kısa devre akımı nasıl hesaplanmış bir kaç gündür hiçbir bilgiye ulaşamadım. Gerekirse hesap raporunu da ekleyebilirim

kardeş kısaca şöyle hesapla gitsin:
In(AG)=1000/0,4/1,732=1443 A
Ik=1443/0,07=20620A
standarta 20 kA seçersin

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular