10 000 devirde dönen dc motor ve pozisyonlama?

Arkadaşlar 250-300 watt 10000 devirde dönen dc motorum var.(Motorun miline bağlanan cismin atalet momenti 0.003 kg.m2. 700 gramlık bir disk).Ben bu motoru rampalı bir şekilde kaldırıp daha sonra rampalı bir şekilde sabit bir noktada durdurup ve daha sonra 45 er derecelik açılarla döndürmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Pozisyon bilgisini motora bağlı bir encoderden alabilirsiniz, dc motor hız kontrolünü de bir adet dc motor sürücü edinip, bu sürücüyü mikroişlemci veya plc gibi bir kontrolör ile kontrol edebilirsiniz. Motor gücü düşük ise eğer bunların tümünü tek bir elektronik kartda birleştirmenizde mümkündür.

Rampa için ise, pwm arttırımları sırasında araya koyacağınız bir delay yeterli olacaktır. Hayırlı çalışmalar.

Bunların tümünü tek bir kartta birleştirebileceğim bir uygulama veya devre mevcut mu?

Hazır bir şey bulmak zor, sıfırdan tasarlamanız gerekli, veya tasarlatmanız.

En azından motor sürücünün devresi var mıdır?
Şunu da sormak istiyorum. Bu proje için kullanılması gereken enkoder tipi nasıl olmalı sizce?

Rotary tip encoder kullanabilirsiniz, sürücü için ise internette h-köprü devrelerini aratıp inceleyebilirsiniz.

Dc motor hızını kontrol etmek için elinde çalışan ares çizimi veya devre şeması olan arkadaş var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri