1 mayıs resmi tatil olmalımıydı?

sanatkar

Üye
1 Mayıs bence remi tatil ilan edilmemeli idi çünkü yeterince resmi tatil var diye düşünüyorum Forumdaki arkadaşların bu konu hakkındaki görüşlerini yazmalarını istiyorum

1 mayıs tatil olmalımı idi neden ?

bazı arkadaşlar ve bazı bakanlar 1 mayısın resmi tatil ilan edilmesinin ekonomik yük olacağını idda ediyolarlar.afedersinizde bu ekonomik getiriyi kim sağlıyor?;işçi sınıfı!tatil olup olmamasına sermayenin temsilcisi değil işçi sınıfı karar verir ve hakkını da aldı.

İlginç bir konu ama olması iyi oldu benim açımdan vardiyam 1 mayısa denk geldi :) mesai aldım anlıcan ..

İlginç bir konu ama olması iyi oldu benim açımdan vardiyam 1 mayısa denk geldi :) mesai aldım anlıcan ..

Evet tatil oldu ama hala çalıştığımız için sadece ve sadece tek getirisi o gün için "fazla mesai" ücreti alacak olmamız oldu.
Sendikaların illa taksimde kutlama yapacağız diye ısrar etmesi bana kutlamalar için art niyet gibi geliyor.Aynı zamanda 1 mayıs ın rusyada ki kızıl devrimin olduğu gün olduğu hasebiyle de kutlamak hiç mi hiç içimden gelmiyor.Sanki 1 mayıs ı kutlayınca kızıl devrim taraftarı gibi olacağım kanaatindeyim.
Bu sadece benim düşüncem...

1 mayıs herkezin farklı baktıgı bir resmi tatil oldu aslında bu konuda kitap bile yazılabilir çünkü yaşadıgım her 1 mayıs günündeki hatıralarımı yazsam hepsinede 1er sayfa ayırsam 51 sayfalık kitap olurdu.

Yakın tarih 1 mayısları işçi ve emekçi bayramı diye tarih sayfalarına geçti ama aslı bahar bayramı diye biliyorum , çocuklugumda yaşadıgım, kırlara piknik yapmak için çıktıgımız ,uçurtmalar uçurdugumuz balık tuttugumuz neşeli günlerdi 68 ve sonrasında her 1 mayıs gün be gün siyasallaştı 77 olaylarından sonrasında , 82 dede resmi tatil sıfatı iptal oldu .İlk bir kaç yıl homurtuları duyulduysada sonrasında herkez ekmek kavgasına baktı .

2009 tekrar resmi tatil edilmesinin (şahsi görüşüm)avrupa birligine birligine 82 anayasa'sının degiştirildiginin mesajı idi. 1mayıs 2009 tarihinde sanki ülke fetih etmiş edasında olanlar 2 mayıs 2009 tarihinde farklı bir ülkedemi yaşadı ?camını kırdıgı esnaftan alışveriş yapmadımı banka işlemleri için o bankaya ugramadımı komşusu polis ahmet'te selam vermedimi ne ama ne degişti ?

Geçmişte bir yazımdada söyledigim gibi at gözlüklerini bir ünüforma olarak takanlar var bu ülkede .Keşke yarayı kaşımasalardı ülke kaos yaşayacak güçte degil sözde soykırım ,etnik köken,o parti bu parti .

Gençler bu ülkenin kendinden başka dostu yok uyanık olun her denilene kanmayın aslını astarını araştırmadan inanmayın okuyun internetten takip edin ama bir kişinin sözüyle hayata bakmayın .Ya en basit ekmek almaya giderken şurada 1 tl burda 0.50krş diye bilinen ögeleri bile ucuza almak için araştırmıyormuyuz ? neden bütün hayatımızı etkiliyecek konularda kaderci oluyoruz? yaşam kıraterlerimizi kendimiz degil de kulaktan dolma eksik yalan yanlış bilgilerin üzerine kuruyoruz .

Tüm iyi şeylerin sırrı detaylarının uyumundadır.Detaylar sizi öze ulaştırır.

1 mayıs,ın acaba şu an ki ekonomik krize ve işsizlige gibi bir getirisi oldu zaten ortalama 20 yada 25 tam olarak hesaplayamadıgım bir çok bayrama sahibiz bayram yüzünden gitmesi gereken kargo larımız vs. işlerimiz yarım kaldı bence çok gereksiz di

Evet tatil oldu ama hala çalıştığımız için sadece ve sadece tek getirisi o gün için "fazla mesai" ücreti alacak olmamız oldu.
Sendikaların illa taksimde kutlama yapacağız diye ısrar etmesi bana kutlamalar için art niyet gibi geliyor.Aynı zamanda 1 mayıs ın rusyada ki kızıl devrimin olduğu gün olduğu hasebiyle de kutlamak hiç mi hiç içimden gelmiyor.Sanki 1 mayıs ı kutlayınca kızıl devrim taraftarı gibi olacağım kanaatindeyim.
Bu sadece benim düşüncem...

1 mayıs avusturalya daki işçilerin mesai saatlerini 12 saatten 8 saate indirilmesi ve yaşam şartlarının düzeltilmesi için eylemyapmayabaşladıkları gündür.daha sonraları amerikadaki işçilerin eylemleri aynı tarihedenk getirilmişve1940 lardasanırım fransada işçi bayramı olarak kutlanılması kararlaştırılmıştır. asıl olarak rusya daki devrimle alakası yoktur.

Gerçi ben tatil olmasına karşıyım zaten yeteri kadar tatilimiz var.üstüne bu tarz kutlamalar maalesef ülkemizde farklı amaçlarla kullanılıyor.hıdırellez olayı gibi.

bence olmamalıydı arkadaslar.Bizim den ilim ve teknik olarak ileride olan ulkelere yetısebılmemız ıcın daha cok çalışmalıyız.Osmanlı ımparatorlugunda hafta sonu denılen tatil gunu yoktu.Hatta cuma gunlerı devlet erkanı daha cok ve yogun calısırdı.

bence olmamalıydı arkadaslar.Bizim den ilim ve teknik olarak ileride olan ulkelere yetısebılmemız ıcın daha cok çalışmalıyız.Osmanlı ımparatorlugunda hafta sonu denılen tatil gunu yoktu.Hatta cuma gunlerı devlet erkanı daha cok ve yogun calısırdı.

sanırım sizde o dönem beraberdiniz devlet erkanı ile :)
o zaman haftanın 7 günü çalışan imparatorluk niye battı?
lale devrini duydunuz mu?

daha çok çalışma değil, daha çok verimli çalışma!!!
lütfen burda esnaf ağzı gibi çok çalışmamız lazım geyikleri yapmayın, büyük ihtimal iş verensiniz, büyük ihtimal 1 mayısta çalışacağınız ve çalışana büyük ihtimal mesai vermeyeceğiniz için bu tür haberler canınızı sıkar. Diğer ülkelerin resmi tatil sayılarına bakın hangi ülke tatil cenneti anlayın ayrıca hangi özel sektör 1 mayısta tatil yaptı? hangi özel sektör bunda 29 ekimde dahil resmi tatillerde tatil yaptı? Türkiye gereğinden çok çalışıyor ama topluma değil patronların cebine çalışıyor, sorun burda

tabi görmek isteyene

Forum istatistikleri

Konular
128,282
Kullanıcılar
450,113
Son üye
GULHAN00

Yeni konular

Geri