İşletmelerin 5G Hakkında Ne Düşündüğüne Dair 5 Temel Bulgu

comilet34

Üye
Katılım
21 Ocak 2021
Mesajlar
14
Puanları
1
Yaş
28
İşletmelerin 5G Hakkında Ne Düşündüğüne Dair 5 Temel Bulgu5G dağıtımı hızla devam ediyor ve ağın işletmeler üzerindeki etkisi şimdiden çok açık. Yıllardır bu dönüşümün ön saflarında yer alan Intel, yeni iş değeri elde etmek için 5G'den yararlanmak isteyen birçok kuruluşa güvenilir bir danışman olarak hizmet veriyor.Yakın zamanda ABD'de Intel tarafından görevlendirilip finanse edilen ve YouGov tarafından yürütülen 511 BT karar mercii (ITDM) arasında gerçekleştirilmiş bir anket, ITDM'lerin teknolojinin kuruluşlara ve topluma getireceğini umdukları faydalar da dahil olmak üzere şu anda 5G'nin olasılıkları ve kullanım durumları hakkında ne düşündüklerini açığa çıkarıyor.5G'nin işleri ne ölçüde etkileyeceği konusunda farklı düşünceler olsa da farklı büyüklükteki işletmelerin ITDM'leri genellikle bu fırsatın şu anda yeterince önemsenmediği konusunda hemfikir. Sonuç olarak, inovasyon fırsatları göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğu için sektör, bu yıl 5G'nin işletmeler için bir öncelik haline gelmesini beklemelidir.Intel gibi donanım ve yazılım liderlerinin kritik bir rol oynayacağı yer burası, çünkü bu fırsatla birlikte altyapılarda değişim gereksinimleri geliyor. Bu nedenle, dijitalleşmenin tetiklediği verilerdeki inanılmaz artışla, ITDM'lerin dört gözle beklediği olasılıkları sunmak için 5G'yi uç ve yapay zeka (AI) ile birleştirmeye devam etmek önemli bir rol oynayacak.MWC etkinlik basın kitini ziyaret ederek Intel'in ağı nasıl dönüştürdüğü hakkında daha fazla bilgi edinin.Temel Bulguların ÖzetiITDM'ler, 5G'nin Sunduğu Vaatlerin Hafife Alındığına İnanıyor


 • ITDM'lerin %66'sı, 5G'nin işletmelere sunduğu vaatlerin küçümsendiğine inanıyor ve birçoğu bu teknolojinin en çok yenilik, (Katılımcıların %44'ü, teknolojiye dair umdukları şeyler listesinde ilk üçte olduğunu söylüyor), esneklik, açıklık (%37) ve kuruluşlarına para kazanma fırsatları (%33) getirmesinden umutlu olduğunu söylüyor.
 • Daha büyük şirketlerdeki (501'den fazla çalışan) ITDM'lerin, 5G'nin daha küçük şirketlerdeki (11 ila 100 çalışan) ITDM'lere göre daha olumlu bir etkisi olacağını hissetme olasılığı daha yüksek, ancak ITDM'ler şirket boyutuna rağmen 5G'nin şirketlere sunduğu vaatlerin şu anda küçümsendiği konusunda hemfikir.
 • Büyük işletmelerdeki ITDM'lerin (%87), 5G'nin işlerini nasıl etkileyeceğini anladıklarını belirtme ihtimalleri, küçük işletmelerdekilere göre (%67) daha fazla.
 • Büyük işletmelerdeki ITDM'lerin %81'i 5G'nin işlerini olumlu etkileyeceğini düşünürken, küçük işletmelerdeki ITDM'lerin sadece %54'ü 5G'nin işlerini olumlu etkileyeceğini düşünüyor.
 • Hem orta (101 ila 500 çalışan) hem de büyük işletmelerdeki ITDM'lerin %87'si, küçük işletmelerdeki ITDM'lerin %66'sı gibi, inovasyona ayak uydurmak için 5G'nin çok önemli olduğunu düşünüyor.
 • İşletme büyüklüğü ne olursa olsun, ITDM'ler arasında işletmelerde 5G'nin vaatlerinin küçümsendiği konusunda bir fikir birliği var (küçük için %66, orta için %63, büyük için %68).
ITDM'ler 5G'nin Şirketlerine Yenilik Getireceğini Umuyor ve Teknolojiye Yatırım Yapmayı Planlıyorlar


 • Birçok ITDM, 5G teknolojisinin işlerine yenilik (%44), esneklik, açıklık (%37) ve para kazanma fırsatları (%33) getirmesini umduklarını söylüyor.
 • Ankete katılan ITDM'lerin %54'ü, şirketlerinin önümüzdeki üç yıl içinde BT bütçelerinin %10 veya daha fazlasını 5G teknolojisine harcayacağını tahmin ediyor.


5G'nin İşletmelere Olan Etkisine İlişkin Fİkirler Nesillere Göre Değişiyor

 • ITDM'lerin 5G'nin işlerini nasıl etkileyeceği konusundaki düşüncesi, nesilden nesile farklılık gösteriyor; 55 yaş ve üzerindeki ITDM'lerin, 5G'nin işlerini olumlu etkileyeceğine inanma olasılıkları, 18 ile 34 yaş arasındakilere göre daha düşük.
 • 18-34 yaş arasındaki ITDM'lerin %89'u 5G'nin işlerini nasıl etkileyeceğini anladığını belirtirken, 55 yaş üstü kişilerin sadece %62'si 5G'nin işlerini nasıl etkileyeceğini anlıyor.
 • 18 ile 34 yaş arasındaki ITDM'lerin %91'i 5G'nin inovasyona ayak uydurmak için çok önemli olduğuna inanırken, 55 yaş üstü ITDM'lerin %62'si buna inanıyor.
 • 18 ila 34 yaş arasındaki ITDM'lerin %86'sı 5G'nin işlerini olumlu etkileyeceğine inanırken, 55 yaşın üzerindekilerin %48'i 5G'nin işlerini olumlu etkileyeceğini düşünüyor.


En Önemli Ağ Sorunu Güvenlik

 • ITDM'lere işletmelerinin ağa güvenemediği durumlarda (sağlanan listeden) akla gelen ilk üç endişeleri sorulduğunda, en çok siber güvenlik saldırıları (%43), gelir kaybı (%35), müşteri kaybı (%34) ve çalışan verimliliği kaybı (%33) cevaplarını veriyorlar.
 • Güvenlik (%62), güvenilirlik (%61) ve hız (%50), ITDM'ler için (sağlanan bir listeden) en önemli üç ağ özelliği.


Büyük Fırsatlara Rağmen Çoğu Kişi 5G'nin Etkisi Hakkında Net Bir Fikre Sahip Değil ve Uygulama Planlarından Hala Yoksun


 • Önümüzdeki 2 yıl içinde, ITDM'ler aşağıdakiler için 5G teknolojisini kullanmak istiyor:
 • Video (görsel kusur tespiti, medya/içerik): %40.
 • Yapay zeka: %33.
 • Kenar / Nesnelerin İnterneti: %33.
 • Satış noktası: 30%.
 • Artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik (örneğin, 3D eğitim): %27.
 • Tedarik zinciri: %26.
 • Akıllı fabrika: 23%.
 • ITDM'lerin 5'te 1'inden biraz fazlası (%21) 5G'nin işlerini nasıl etkileyeceğini tam olarak anlamıyor.
 • ITDM'lerin %79'u 5G teknolojisinin yeniliklere ayak uydurmak için çok önemli olduğunu düşünürken, %27'si kuruluşlarının 5G teknolojisini uygulamak veya bundan yararlanmak gibi bir planı olmadığını belirtiyor.
 • ITDM'lerin %79'u 5G teknolojisinin işlerini nasıl etkileyeceğini anlıyor, ancak %27'si kuruluşlarının teknolojiyi uygulamaya/bu teknolojiden yararlanmaya yönelik planları olmadığını söylüyor.


Yöntem:


Tüm rakamlar, aksi belirtilmedikçe, YouGov Plc'den alınmıştır. Toplam örneklem büyüklüğü 511 ITDM. Saha çalışması 27-31 Mayıs 2021'de yapıldı. Anket çevrimiçi olarak yapıldı. Bu rakamlar ağırlıklandırılmıştır ve 18 yaş ve üstü tüm ABD BT karar vericilerini (ITDMs) temsil etmektedir.
 
5G dağıtımı hızla devam ediyor ve ağın işletmeler üzerindeki etkisi şimdiden çok açık. Yıllardır bu dönüşümün ön saflarında yer alan Intel, yeni iş değeri elde etmek için 5G'den yararlanmak isteyen birçok kuruluşa güvenilir bir danışman olarak hizmet veriyor.Yakın zamanda ABD'de Intel tarafından görevlendirilip finanse edilen ve YouGov tarafından yürütülen 511 BT karar mercii (ITDM) arasında gerçekleştirilmiş bir anket, ITDM'lerin teknolojinin kuruluşlara ve topluma getireceğini umdukları faydalar da dahil olmak üzere şu anda 5G'nin olasılıkları ve kullanım durumları hakkında ne düşündüklerini açığa çıkarıyor.5G'nin işleri ne ölçüde etkileyeceği konusunda farklı düşünceler olsa da farklı büyüklükteki işletmelerin ITDM'leri genellikle bu fırsatın şu anda yeterince önemsenmediği konusunda hemfikir. Sonuç olarak, inovasyon fırsatları göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğu için sektör, bu yıl 5G'nin işletmeler için bir öncelik haline gelmesini beklemelidir.
İnovasyon günümüzde göz ardı edilmemesi gereken bir şey. Şirketlerin ayakta kalması için hem hizmetleri hem de ürünleri için inovatif fikirler üretmesi gerekir. Güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.
 

Forum istatistikleri

Konular
128,666
Mesajlar
919,531
Kullanıcılar
450,688
Son üye
berkayayd

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst