1 buton 1 kapasitif sensor motor start stop

dibiza

Üye
merhaba arkadaslar forumda epey dolandım ama cozum bulamadım durum soyle elimde 1 adet start 1adet kapasitif sensor birde motorum var starta bastım motor calışmaya basladı sensorden komut gelince motor duracak ama startı bırakmadıgım icin dönmeye devam ediyor amacım starta basılı tutulsa bile sensorden komut geldinginde motor durmalı elini starttan cekip tekrar bastıgında tekrar calısacak nasil bir yontem uygulayabilirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sensörle bir yardımcı kontaktör veya röle çektır. Bu çektırılen rölenın normalde kapalı kontağını, stop butonu yerıne yerleştir.
Start butonuna paralel motor kontaktörünün yardımcı kontagı ıle mühürleme yapmayıda unutmayın.
Sensörün ,normalde açık kontaklı olduğunu düşündüm. Eger, normalde kapalı ıse, çektırdıgı rölenın normalde açık kontağını kullan..

ilk denedigim sey buydu ama starta basili durdugu surece sadece kucuk bir dur kalk ile devam ediyor starttan elimi cekip tekrar basmadigim surece tekrar calismayacak yada ben yanlıs yapıyorum

ilk denedigim sey buydu ama starta basili durdugu surece sadece kucuk bir dur kalk ile devam ediyor starttan elimi cekip tekrar basmadigim surece tekrar calismayacak yada ben yanlıs yapıyorum
Ne demek ıstıyorsun dah acık yazarmısın. Startdan elini çekdiğinde çalısacakmı, çalısmıyacakmı ??

SCH.png

ben sana kumanda devresini çizdim güç hattı sana ait

merhaba arkadaslar forumda epey dolandım ama cozum bulamadım durum soyle elimde 1 adet start 1adet kapasitif sensor birde motorum var starta bastım motor calışmaya basladı sensorden komut gelince motor duracak ama startı bırakmadıgım icin dönmeye devam ediyor amacım starta basılı tutulsa bile sensorden komut geldinginde motor durmalı elini starttan cekip tekrar bastıgında tekrar calısacak nasil bir yontem uygulayabilirim
peki sensör motoru gördü durdu bir daha geri gitmeyecek mi hep orda mı kalacak motoru biri iple geri mi çekecek

peki sensör motoru gördü durdu bir daha geri gitmeyecek mi hep orda mı kalacak motoru biri iple geri mi çekecek
Şemadaki K2 (fotosel rölesi) kontağı, K1 (kontaktör açık kontağı) e seri bağlanırsa, starta bastığı sürece çalışır motor. Hepsi birer seçenek, Karar kullanıcıya bağlı..

Ne demek ıstıyorsun dah acık yazarmısın. Startdan elini çekdiğinde çalısacakmı, çalısmıyacakmı ??
normalde starta bas bırak yaparsınız kontaktor mühürler motor çalışır 1 tur atar sensor turun sonunda milin uzerindeki çıkıntıyı gorunce motoru durdurur tekrar çalıştırmak için tekrar starta basmanız gerekir ancak motor 1 sn de turu tamamliyor elni starttan çekmezsen tekrar 1 tur daha atiyor ben starta basılı tutsam bile motorun tek tur atmasını istiyorum.
motor tek yöne dönüyor

normalde starta bas bırak yaparsınız kontaktor mühürler motor çalışır 1 tur atar sensor turun sonunda milin uzerindeki çıkıntıyı gorunce motoru durdurur tekrar çalıştırmak için tekrar starta basmanız gerekir ancak motor 1 sn de turu tamamliyor elni starttan çekmezsen tekrar 1 tur daha atiyor ben starta basılı tutsam bile motorun tek tur atmasını istiyorum.

motor tek yöne dönüyor
ahmetic ustanın verdiği şemayı uygularsan olur daha düşük bir devirli motor seçin veya devrini düşürün makinanızın çalışma prensibini bilmediğimiz için fazla yorum yapamıyoruz

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri