kapasitif sensör ile otomatik start stop

foli

Üye
slm arkadaslar
un silosuna un doldurmak için, 1tane silonun altina kapasitif sensor nc, 1 tane de üstüne kapasitif sensör no, koydum.

1-silo boş iken alttaki sensör motoru çalıştırarak üstteki sensöre kadar siloyu dolduracak
2-üsteki sensör malı gördüğünde motoru durduracak

a-üst no sensörü rölenin bobin ucuna bağladım
b-alt nc sensòrü ,üst no sensörünün rölesinin nc kontagından alıp, alt nc sensörùnun rölesini mühürleme yaparak bağladım.

enerjiyi verince alt sensor direk roleyi cekiyor siloyu dolduruyor, ust sensöre gelince duruyor ama üsteki sensörün altina inince tekrar çalışıyor

yani silonun alt seviysinde calişacak üst seviyesinde duracak .nerde hata yapiyorum bu şekilde nasil olur veya başka nasil yapabilirim baska cihazlarla . sensörler 220v 2 telli dir.yardimlarinizi bekliyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kardeş sensörleri ters koymuşsun. Alt sensör NO üst sensör NC olmalı. Yani alt sensör start sensörü olacak.Şu devreyi takip edersen çalışır.

Faz motor için termiğin kapalısından geçir alt sensörün açık ucuna. Açık ucundan çık. üst sensöre gir.Üst sensörün kapalı ucundan da kontaktöre bağla. Bu arada alt sensöre mühürleme yap.Bu şekilde alt sensörün altına indiğinde sensör kapatacak. Üst sensör zaten kapalı olduğundan röle çekecek. Mal alt sensörün önüne geldiğinde alt sensör açacak ancak mühürleme yapmıştık çalışma devam edecek.Mal üst sensöre gelince sistem duracak. Tekrar başlaması için alt sensörün altına inmesi lazım.

dediğin gibi yaptım arkadaşım da mal yokken hiç çalışmadi. alt sensöre elimi deyince çalişti yukari sensöre kadar mali basti sensòr gorunce durdurdu ve sensör seviyesinin altina inince tekrar calisti . benim yaptigimla senin dedigini yaptigimda fark ettim sensoru mühürleyince röle çektiginde hep takili kaliyor sensor mali gorsede gormesede takili kaliyor takili kalmasa sistem calisacak.

test sonucum; sensoru roleye direk bagliyorum roleyi cekip birakiyor, mühürleme yaptigim zaman röleyi cektirince birakmiyor . bunun sebebi nedir?

Sensörleri, normal stop/stat butonları ile kontaktöe cektirme işlemi gibi düşünü ve ona göre baglayın. Üst sensör, NC (kapalı) stop butonu, alt sensör NA(acık)start butonu. Bunlarla cekdirdiğiniz rölenın NA kontagından alt sensörü köprüleyın. Start butonunu bagladıgınız gibi. Önce çizin, butonları yerlerıne koyun daha sonra bunbların yerine sensörleirn oldugunu düşünrek baglantıya gecin.

Olmuyor arkadasim kopruleyince role takilip kaliyor. Baska nasil yapabilirim baska cihaz vs ile?

Bence şöyle düşünürsen daha iyi olur,üst sensör stop alt sensör ise hem start hem stop yapacak.Yani üst sensörün nc sını alt sensörün ise hem no hem nc sını kullanacan.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
ikisininde nc kontaklarını kullan ama alttakini start olarak üstekini stop olarak kullanacan(start stop daki gibi) mühürlemede yapman lazım

ekli dosyadaki bağlantı işinizi görecektir.

Ekli dosyalar

• sens.doc
    179.5 KB · Görüntüleme: 241
Arkadaslar sehir disinda idim cevap yazamadim kusura bakmayin dediklerinizi yaptim ama sonuc uzucu

I.Tandogan hocam gonderdigin semayi pazartesi gunu uygulayacagim sonuclarini yazarim gorusmek uzere hosca kalin arkadaslar

eğer depo tamamen boşalınca tekrar doldurmak istiyorsan
alttaki sensörden n o acından cık usteki sensöründen n c ucundan bir impuls röle cektir
bölece depo bos olunca altakı sönsör görecek ve dolmaya baslıyacak sonra usteki göründe duracak altaki tekrar görünce dolmaya tekrar baslıyacak

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri