şimşek çakınca bütün dairelerde ziller çalıyor

220/0,03=2160 ohm güvenli topraklama direnci daha küçük değer hatalı ve sakıncalı

merhaba bu 2160 ohm topraklama drenci yanlış anlamayın ilk defa duyuyorum biraz detaya gırermısınız şebekede topraklama bılındığı gıbı 4-5 ohm olarak yapılır hatta topraklama bu omaj cıvarında olmazsa elektrık kurumu kabul etmez

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
7 DAİRE 4.3. İNÇ GÖRÜNTÜLÜ DİAFON BAĞLADIM BU İLK DENYİMİM DEĞİL YANLIZ BİR SIKINTI VAR ŞİMŞEK ÇAKINCA BÜTÜN DAİRELERDE ZİLLER ÇALIYOR BU NE YAPABİLİRİM BİR FİKRİ OLAN VARMI ??
sonuçta nötr hattıda bir nevi toprak, nötr hattı etkileniyor yıldırımdan, arkadaşların söyledigi gibi toprak hattını kontrol ettir diycem ama elektronik devreyi toprak hattının nasıl koruyacagıda başka bir tartışma konusu, bendede diafon var ama toprak baglanacak bir yeri yok..... birşey denemeni istiycem senden, diafonun ana elektrigini kesip , tekrar açtıgında çalıyormu?? eger çalıyorsa yıldırım fazlara etki ediyor ve anlık gerilim düşüşü yapıyor demektir,
Eger çalmıyorsa;
yıldırım nötr e etki ediyor demektir ve aklıma güzel bir fikir geldi ama kimse gülmesin,, 220v la çalışan bir diyot al ve diyafonun trafosunun nötr ucuna diyotu bagla, yani elektrik L ucundan girip N ucundan çıkıyor ya, N ucunda araya diyot bagla ki nötr sadece tek yönlü çalışsın, yanı yıldırımdan dolayı nötrden bir akım geliyorsa trafoya giremesin diyot engellesin o ters akımı :)))) (sadece bir düşünce yada öneri, hiç denemedim ama mantıklı)

Nötr veya faz hattına hangisi olursa olursun seri dıyod bagladıgınızda, devreyi dogru akım a çevirmiş olmazmısınız. Ve bu durumda diafonun trafosu dc de çalışacakmıdır???

Şimşek çakınca zillerin çalmasının topraklama ile ne alakası olabilir ki?
Sonuçta binaya yıldırım düşmüyor ya ,sadece şimşek çakıyor yani gürültü var ortada..

Nötr veya faz hattına hangisi olursa olursun seri dıyod bagladıgınızda, devreyi dogru akım a çevirmiş olmazmısınız. Ve bu durumda diafonun trafosu dc de çalışacakmıdır???

ÇALŞMAYCAK SANIRIM, DÜŞÜNDÜGÜMDE MANTIKSIZ GELDİ, ZATEN EMİN DEGİLİM, DENEMEDİM DEMİŞTİM:) ama ilk önce tam olarak neyden etkilendigini bulmak lazım, yıldırım dustugunde fazımı etkiliyor, yoksa nötürümü ?

ÇALŞMAYCAK SANIRIM, DÜŞÜNDÜGÜMDE MANTIKSIZ GELDİ, ZATEN EMİN DEGİLİM, DENEMEDİM DEMİŞTİM:) ama ilk önce tam olarak neyden etkilendigini bulmak lazım, yıldırım dustugunde fazımı etkiliyor, yoksa nötürümü ?
Volkan Ustam uyu artık ya..Zaten aklımızı aldın:))
Ortada yıldırım yok şimşek var:D

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri