Şifreli yazılımsal RAID ile OpenBSD kurulumu

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Sizin için en ilginç işletim sistemi kurulumu hangisi idi?

Biraz önce böyle ilginç bir kurulum yaptım.

Uzun zamandır Windows kullanmıyordum. Yeğenimin teşvikiyle kendi diz üstüne kuralım dedik.

Windows kurulumunda sadece EFI bölümünü yaklaşık 1GB olarak ayarlamayı düşündük. Bunu yapmak için kurulum esnasında Shift + F10 tuşlarına basıp komut istemini çalıştırın.
"diskpart" yazılımını kullanarak kurulum bölümlerinin boyutunu ayarlayabilirsiniz.

İşin püf noktası aynı sisteme OpenBSD kurmaktı.

Aslında OpenBSD'yi bir süre tek başına kullanmıştım. Ama aradan zaman geçince bir önceki denemede üzerinde bir kaç çeşit işletim sistemi ve yedeklerin bulunduğu sabit diskin tamamı uçtu.

Ama burada öğrendiğim bir yöntemle, Allah'ın izniyle yazılımsal RAID ve sabit diski şifreleyerek bir OpenBSD kurulumu yaptım. Diğer işletim de duruyor. Açılışta şifre istiyor.

Bir SSH numarası ile sadece openbsd yazarak Arch Linux makineden SSH kullanarak erişim sağlanabilir. Bunu ayrıca anlatmak gerekiyor.

Neden aynı makinede farklı işletim sistemleri kullanıyorsunuz? diye bir soru akla gelebilir.

Bunun nedeni geliştirdiğimiz yazılımları Arch Linux paket biçiminden, Debian'ın kullandığı DEB paket biçimine ve Red Hat paket biçimi olan RPM biçimine neredeyse otomatik olarak çevirebiliyoruz.

Bu iki işletim sisteminin üzerine Arch Linux kurunca aynı bilgisayara Unix, Linux ve Windows kurulumu yapılmış oldu.

Açılış yöneticisi olarak rEFInd kullandık. rEFInd ilk önce Arch Linux'u açamadı. Açmak için F2 tuşuna basıp en alttaki seçeneği seçtim.

/boot/refind_linux.conf kütüğünü düzenleyip en alttaki seçeneği en üste yapıştırınca sorun düzeldi.

rEFInd kullanmamın nedeni OpenBSD'yi kolayca tanıdığını yazmışlar. Gerçekten, açılışta mimarisi farklı üç işletim sistemini seçebiliyorsunuz.

Şimdiye kadar gözümüze çarpan en ilginç işletim sistemi ise Kolibri. Assembly ile yazılmış.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri