Bilin sistemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Geçen iletilerde ilginç bir işletim sistemi kurulumu yaptığımdan bahsetmiştim.

bilin.png

Yaratmak ancak Allah'u Teala Hazretlerine aittir.

Burada doğru kelime oluşturmak olmalı idi.

Bilin sisteminde böyle şirk kokan bir ifade geçiyor.

Düne kadar size maske takın, aşı vurunun diyen bilin adamlarını hatırladınız mı?

Bizim komşumuz genç yaşta felç geçirdi. Sordum aşı vurulmuş.

Aslında bilin sisteminin biraz teknik taraflarından bahs edecektim ama bu ifade canımı sıktı.

İşletim sistemi hantal.

Kaportacıya götürmenize rağmen bir tarafa çeken bir arabaya benzetebiliriz.

Açılışta şifreyi, pini kaldırıyorsunuz. Bir süre çalışıyor. Bir süre sonra tekrar pin, şifre sormaya çalışıyor. Notepad gibi bir yazılımı kaldırmak mümkün olmadı.

Klasörlerin görünümü değiştirmek gibi basit olması gereken bir iş oldukça zor.

Başlat menüsünde bulunan haberler bölümü uygunsuz içerik içeriyor.

Gnome pencere yöneticisinde bulunan farklı masaüstleri arasında geçiş yap özelliği var. Ama kısayolu değiştirilemiyor. Diz üstünün de o tuşu düşmüş.

Bunlar son kullanıcı açısından değerlendirmelerdi.

Yazılım geliştirme açısından Gtkd ve GTK kütüphanelerini kurmayı denedim ama bir türlü çalıştıramadım.

Çoklu işletim sisteminde uygulama geliştirebilmek için Qt kurdum.

Qt için de komut satırından qmake ve make kullandım. Arch Linux'tan sftp ile kopyaladığım kütükleri windows altında derleyip uygulama oluşturabildim.

Bir de Lazarus diye bir uygulamanın farklı işletim sistemleri için geliştirme için uygun olduğunu öğrendim. Arch Linux'a kurdum.

Eğer kullananlar varsa Pascal programlama dilini kullanıyor. Delphi'ye benziyor. Pencereli bir uygulama kolaylıkla geliştirilebiliyor.

Her gordugun yaratmak kelimesini Allah'in yaraticilik sifatindaki yaratmak kelimesi ile ozdeslestirmeyin.

Bir dosyayi yaratmak demek olmayan bir dosyayi yoktan varetmek demektir. Bilgisayar gibi ortamlarda evet yoktan varetmek mumkun ve bunu herkes yapabilir. Ozel yetenek istemez.

Halbuki Allah'in yaraticiliginin bilgisayarda dosya yaratmayla hic alakasi yok.

Allah yardimciniz olsun.

"yaratmak" fiili güzel Türkçemizin kelime haznesin olan, anlam olarak çok değişik kullanabileceğimiz bir sözcüktür. @Bunalmis ustamız bu konuya çok doğru yaklaşmıştır.
sizi bir linux kullanıcısı ve programlayıcısı olarak tanıyoruz. bildiğiniz üzere işletim sistemlerini yapanlar/ yazanlar hepsi yabancı ve müslüman değil. sanırım bu konuda hem fikiriz. üretilen/yaratılan bir şeyi, bilimi ve fenni kullanabilmek için kendi konuştuğumuz dilde olması elzemdir. sanırım bu konu (aslında bu konu değil de kitap dilini anlamayanlara onların anlayacağı dilde öğretiniz diye hadis var diye biliyorum. yanılıyorsam düzeltiniz lütfen) o yapılan/ yaratılan işletim sistemi konuştuğunuz dilde değil sanırım bunun da farkındasınız. dilimize çevirip bizim anlamamıza kullanmamıza ve geliştirip yeni şeyler üretmemizi sağlayan kişilere dua etmemiz lazım.
biz bu işletim sistemlerini yapan kişilere genel olarak "yazılımcı" diyoruz. ve onların kafası(ları) bizlerin kafasından biraz daha ileride. çünkü onlarca, yüzlerce değil milyonlarca kişinin kullanımına sunuyorlar. hepimizin algılama, öğrenme ve kullanma becerisi çok farklı. yüce yaratan herkese kullansın diye akıl vermiştir (kitapta yazar) ve sorgulayın demiştir.
şimdi gelelim bu yazılımcı yaratıcı arkadaşlara. hiç biri yoktan var etmedi, hepsi yılların verdiği oluşturduğu onlarca yüzlerce kişilerin bilgilerini derledi topladı. bizlerin göremediğini gördü ve işletim sistemini ve yan oluşumları yazdı (işletim sistemi + kullandığımız programlar) sanırım bu konuda da hem fikiriz.
bir de bunlar bunu yazarlarken yaparlarken yaratırken kendi dillerinin jargonlarını kullandılar. biraz şaka biraz isyan biraz anlaşılmasın, anlamasın ki değiştiremesin diye. burada kullanıcı arayüzünden bahsetmiyorum. yapım imalat aşamasından bahsediyorum.
ben bu kullanıcı arayüzünü dilimize çevirirken bile bazen zorlanıyorum. neden acaba? çünkü dillerimiz ve kültürlerimiz arasında büyük farklar var değil mi? bunu nereden biliyorum? bir zamanlar bana da oracledan dvdler geldi, onlarca programı kendi dilimize çevirdim. herkesler gibi ben de delphi ile yazmayı öğrendim. ne kadar eski bil değil mi? ne yapalım bizim zamanımızda onlar vardı, disketler vardı.
tabii işim bir de dilimiz konusu var değil mi? dilimize çevirirken karşılaştığımız zorluklar nelerdir?
Türkçe'de tam karşılığı, peki var mı??? yok değil mi. ne yapmak lazım? en yakın anlaşılabilir sözcüğü bulup kullanmak gerekir doğru mu? YARATMAK kelimesi de bunlardan biridir. fazla takılmamak lazım, işe ilahi yönden bakmamak lazım.
yoksa bu işin kahramanı linus torvalds teşekkür etmek yerine küfretmek lazım, hatta katli vaciptir demek lazım. adam bir program/yazılım/işletim sistemi YARATMIŞTIR insanlar kullanabilsin diye ve ücretsiz.
baktığımız pencereler çok önemli. sadece bir fiile takılmamak gerekir. ve düşününüz yaptığınız işlerin legalliğini, illegaliğini, doğruluğunu, yanlışlığını, kul hakkına girdiğini girmediğini. daha konuyu sayfalarca uzatabilirim.

Diğer iki kullanımda işletim sistemi anlamında kullanılıyor.

Bilin adamı derken ise aşağıdaki anlamı ile kullanılıyor.

bilin.png

Bir zaman sayısal kimlik dayatması yapmak istediler.

ID2020 ismi verilen sayısal kimlik, bir insanın vücuduna aşı ile zerk edilen bir yonga ile tanımlamaya izin veren bir tür teknoloji anlamına geliyor.

İş birlikçilerine bakın bakalım kimlermiş?

Geçen iletilerde ilginç bir işletim sistemi kurulumu yaptığımdan bahsetmiştim.

Ekli dosyayı görüntüle 93431

Yaratmak ancak Allah'u Teala Hazretlerine aittir.

Burada doğru kelime oluşturmak olmalı idi.

Bilin sisteminde böyle şirk kokan bir ifade geçiyor.

Düne kadar size maske takın, aşı vurunun diyen bilin adamlarını hatırladınız mı?

Bizim komşumuz genç yaşta felç geçirdi. Sordum aşı vurulmuş.

Aslında bilin sisteminin biraz teknik taraflarından bahs edecektim ama bu ifade canımı sıktı.

İşletim sistemi hantal.

Kaportacıya götürmenize rağmen bir tarafa çeken bir arabaya benzetebiliriz.

Açılışta şifreyi, pini kaldırıyorsunuz. Bir süre çalışıyor. Bir süre sonra tekrar pin, şifre sormaya çalışıyor. Notepad gibi bir yazılımı kaldırmak mümkün olmadı.

Klasörlerin görünümü değiştirmek gibi basit olması gereken bir iş oldukça zor.

Başlat menüsünde bulunan haberler bölümü uygunsuz içerik içeriyor.

Gnome pencere yöneticisinde bulunan farklı masaüstleri arasında geçiş yap özelliği var. Ama kısayolu değiştirilemiyor. Diz üstünün de o tuşu düşmüş.

Bunlar son kullanıcı açısından değerlendirmelerdi.

Yazılım geliştirme açısından Gtkd ve GTK kütüphanelerini kurmayı denedim ama bir türlü çalıştıramadım.

Çoklu işletim sisteminde uygulama geliştirebilmek için Qt kurdum.

Qt için de komut satırından qmake ve make kullandım. Arch Linux'tan sftp ile kopyaladığım kütükleri windows altında derleyip uygulama oluşturabildim.

Bir de Lazarus diye bir uygulamanın farklı işletim sistemleri için geliştirme için uygun olduğunu öğrendim. Arch Linux'a kurdum.

Eğer kullananlar varsa Pascal programlama dilini kullanıyor. Delphi'ye benziyor. Pencereli bir uygulama kolaylıkla geliştirilebiliyor.
Oluşturmak ister misiniz demesi daha doğru olurdu haklısınız

Diğer iki kullanımda işletim sistemi anlamında kullanılıyor.

Bilin adamı derken ise aşağıdaki anlamı ile kullanılıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 93440

Bir zaman sayısal kimlik dayatması yapmak istediler.

ID2020 ismi verilen sayısal kimlik, bir insanın vücuduna aşı ile zerk edilen bir yonga ile tanımlamaya izin veren bir tür teknoloji anlamına geliyor.

İş birlikçilerine bakın bakalım kimlermiş?

Bilin'i dort maddeyle acikladiginiz alintinin kaynagini ogrenebilir miyiz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,910
Son üye
citythunder

Yeni konular

Geri