Bilin sistemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethetmeye hazırlanırken harıl harıl melekler dişi mi erkek mi tartışması yapan papazlar gibi olmuş malesef herkes :) Zaten @paskomya üstadım fiziksel olarak da benziyor :)
bazen okur yazar olmayanlarla tartışmak o kadar zor oluyor ki anlatamam. hani belki okula filan gitmişte olabilir. ama bunların öğretmenleri de cahil. sadece ezberletmişler. sorgulama yapmayı problem çözmeyi ve en önemlisi düşünmeyi öğretmemişler. ve karşımızda okuyabilen ama anlayamayan, çünkü kapasitesi yok, öğretilmemiş kişiler karşımıza çıkıyor. okuyamadığı kitabı, hani okuyor taklidi yapıp ezberlediği kitapla anlamadan konuşmaya çalışıyorlar. şimdi okumak kelimesini de tartışmaya açacaklar ondan korkuyorum.

bu arada kafama takıldı bilen birileri varsa bana anlatsın. ben hala kendimi öğrenen bir cahil olarak görüyorum da. sanırım dünya yuvarlaktı (bana öyle söylediler) 8- 9 milyar insan yaşıyormuş ve insanların inandığı dinler varmış. hatta öküze, ineğe tapanlar bile varmış. şimdi merakımı çekti. ben bu öküze tapan adamla aynı oksijeni mi kullanıyorum? yada bu caponlar, tanrısı bile olmayan şinto dinine inanıyorlarmış. neden bu caponlar saygılı, onurlu ve dürüstler? acaba insanlar mutlaka bir semavi varlığa inanmak zorundamılar? dürüst olmak, hak yememek, kul hakkına saygı göstermek, vicdan sahibi olmak, emeğin karşılığını vermek için insan olmak yetmiyor mu? semavi bir dine sahip olmayan, inanmayan veya başka bir şeye inanan insan değil mi?
insan sıfatını taşımak için ne olmak gerekiyor? ne olmamak gerekiyor? neye inanmak gerekiyor? neye inanmamak gerekiyor? neleri yemek içmek gerekiyor? neleri yememek içmemek gerekiyor? bileniniz varsa bana açıklasın lütfen.

bazen okur yazar olmayanlarla tartışmak o kadar zor oluyor ki anlatamam. hani belki okula filan gitmişte olabilir. ama bunların öğretmenleri de cahil. sadece ezberletmişler. sorgulama yapmayı problem çözmeyi ve en önemlisi düşünmeyi öğretmemişler. ve karşımızda okuyabilen ama anlayamayan, çünkü kapasitesi yok, öğretilmemiş kişiler karşımıza çıkıyor. okuyamadığı kitabı, hani okuyor taklidi yapıp ezberlediği kitapla anlamadan konuşmaya çalışıyorlar. şimdi okumak kelimesini de tartışmaya açacaklar ondan korkuyorum.

bu arada kafama takıldı bilen birileri varsa bana anlatsın. ben hala kendimi öğrenen bir cahil olarak görüyorum da. sanırım dünya yuvarlaktı (bana öyle söylediler) 8- 9 milyar insan yaşıyormuş ve insanların inandığı dinler varmış. hatta öküze, ineğe tapanlar bile varmış. şimdi merakımı çekti. ben bu öküze tapan adamla aynı oksijeni mi kullanıyorum? yada bu caponlar, tanrısı bile olmayan şinto dinine inanıyorlarmış. neden bu caponlar saygılı, onurlu ve dürüstler? acaba insanlar mutlaka bir semavi varlığa inanmak zorundamılar? dürüst olmak, hak yememek, kul hakkına saygı göstermek, vicdan sahibi olmak, emeğin karşılığını vermek için insan olmak yetmiyor mu? semavi bir dine sahip olmayan, inanmayan veya başka bir şeye inanan insan değil mi?
insan sıfatını taşımak için ne olmak gerekiyor? ne olmamak gerekiyor? neye inanmak gerekiyor? neye inanmamak gerekiyor? neleri yemek içmek gerekiyor? neleri yememek içmemek gerekiyor? bileniniz varsa bana açıklasın lütfen.
Allah dünya malını ve bilgisini çalışana emek verene kafa patlatana veriyor. Çok sefer başıma geldi . Çözüm bulamadigim halde kafamı patlatircasina düşünmeye devam ettiğim için bir anda çözüm bulduğum çok sorun oldu . Ama bu her nedense büyük bir gayretin peşinden geliyor. Anladım ki azimle yılmadan verilen emeğe bir süre sonra ilâhi yardım geliyor. Hem de dinli dinsiz imansız farketmeden her emek sahibine .

Allah dünya malını ve bilgisini çalışana emek verene kafa patlatana veriyor. Çok sefer başıma geldi . Çözüm bulamadigim halde kafamı patlatircasina düşünmeye devam ettiğim için bir anda çözüm bulduğum çok sorun oldu . Ama bu her nedense büyük bir gayretin peşinden geliyor. Anladım ki azimle yılmadan verilen emeğe bir süre sonra ilâhi yardım geliyor. Hem de dinli dinsiz imansız farketmeden her emek sahibine .
adına ne dersen de, tanrı, Allah, yaratıcı ismin hiç önemi yok yada varlığın. içindeki maneviyat seni taşıyor. sen çalış arkası geliyor. emeğinin karşılığını bir şekilde alıyorsun. herkesin manevi duyguları kendini ilgilendirir. bana insanlığı lazım. bir zamanlar bir iş ekibinde çalıştım. içimizde hrıstiyan, ateist ve müslüman arkadaşlarım vardı. ama biz sadece işimizi yaptık ve kazandık. manevi duygular kişiseldir. hiç kimseyi ilgilendirmez ve diğerlerine saygı gerektirir.

covid aşıları felç yapmıyor yada kalp krizine neden olmaz sallamayalım aşılar korumak ve tedavi etmek içindir aşılarımızı olalım.

Geçen iletilerde ilginç bir işletim sistemi kurulumu yaptığımdan bahsetmiştim.

Ekli dosyayı görüntüle 93431

Yaratmak ancak Allah'u Teala Hazretlerine aittir.

Burada doğru kelime oluşturmak olmalı idi.

Bilin sisteminde böyle şirk kokan bir ifade geçiyor.

Düne kadar size maske takın, aşı vurunun diyen bilin adamlarını hatırladınız mı?

Bizim komşumuz genç yaşta felç geçirdi. Sordum aşı vurulmuş.
15 sene filan oldu bu forumdayım. Böyle saçma fikirli bir başlık daha görmedim.

"YARAT" dan Yaratana şirk koşulduğunu düşünmeniz,
Komşunuzun felçli halini aşı ya bağlamanız....
Ne deyim ki.. Biz neden ve hangi ara bu denli bilimden ve akıl yolundan uzak bir millete dönüştük ? Gerçekten hiç Anlamıyor ve inanılmaz üzülüyorum. Daha kötüsü evlatlarım için tedirgin oluyorum. Çok yazık...

Son düzenleme:
Öncelikle Türkçe'deki yaratmak kelimesi çoğunlukla Arapça'daki "حلق" kelimesine karşılık olarak kullanılıyor.

Komşunuzun felçli halini aşıya bağlamanız
Bu şaka değil.

Gerçeğin ta kendisi.

Evet Türkiye'da aşıdan zarar gören insanlar var.

İnsanlar anlatırken kendi kulaklarımla duydum.

Komşumuzun (bildiğimiz kadarı ile) bir sağlık problemi yoktu. Aşı konusunda zamanında onu da uyarmıştım.

Sülalede kalıtsal olarak bazı benzer hadiseler yaşanmış.

Öncelikle Türkçe'deki yaratmak kelimesi çoğunlukla Arapça'daki "حلق" kelimesine karşılık olarak kullanılıyor.

Bu şaka değil.

Gerçeğin ta kendisi.

Komşumuzun (bildiğimiz kadarı ile) bir sağlık problemi yoktu. Aşı konusunda zamanında onu da uyarmıştım.

Aşı olmayı reddettiği için bir sürü hamile genç kadın koronadan hayatını kaybetti . Kalkıp bu saatten sonra aşı üzerinden polemik üretmenin kimseye faydası yok . Zararını görenler zaten gördü.

Bu şaka değil.

Gerçeğin ta kendisi.

bir programcı olarak sizin yaratmak fiiline takılmanız saçma değil mi? sanırım Türkçe'ye hakim değilsiniz. eğer olsaydınız yukarıda paylaştım bir daha yazmayacağım TDK. bir de konuşmada dilimizdeki kullanımı için falan filan uzatmayayım, şöyle bir kaynak var ne kadar doğru siz takdir edin sonuçta ilmi-hal sahibi sizsiniz.
https://islamansiklopedisi.org.tr/yaratma
insanlara olan arızaların, hastalık ve kaza gibi şeyleri bir şeylerin takdiri demek hatadır. çünkü kitap der ki, "ben size kullanasınız diye akıl verdim" neymiş? sorgulayacaksın öğreneceksin. kişinin felç olmasının onlarca nedeni vardır. bu yaratanın takdiri değil, kişinin kendisini korumak için gerekli önlemleri almaması sonucudur. benim abim doktor ve felç oldu, yaratanın takdiri mi? yoksa boğazına hakim olamayıp yediği içtikleri mi? (bu arada o alkol kesinlikle almaz). ailemde değil sülalemde yüksek tansiyona bağlı felç sonucu kaç kişi x oldu kaç kişi felç oldu ben bilmiyorum. şimdi ben günde 2 paket sigara ve en az 35 cl anasonlu içerken neden bana bir şey olmuyor? acaba anam babam beni hangi nurlu günde peydahladı onu mu düşüneyim? yada ben bizim ailenin defolu bir ürünüyüm.
sağlık sorunlarını bir şeylere bağlamak cehalettir. tıp fen gerekli cevapları vermiştir.

bir de şu bilin değil bill'in sistemi var. yazım ve imla kurallarına uyunuz lütfen benim gibi düz mantık gidenler hangi bil olduğunu anlamıyor. polemik yaratmak çok kolaydır. kelime oyunları buna en güzel örneklerdir. bir de kafama takıldı size uygun gelmiyorsa kullanmayın ve kötülemeyin. herkesin kendi kullanabildiği iyidir güzeldir. sen mercedese binersin kullanırsın senin için güzeldir. ben suzikiyi tercih ederim. benim için güzeldir. mukayese etmek yakışmaz. ikisi de aynı işi görüyor. seni- beni bir yerlerden bir yerlere götürüyor. işletim sistemleri de aynı işi görüyor. bak ben burada bill'in işletim sistemi ile yazıyorum. değerli arkadaşlarım bill'i sevmiyor tovas amcanın türevlerini kullanıyor. bunun için kavfa etmiyoruz ve birbirimiz kötülemiyoruz.
uzun zaman oldu kitabı açmamıştım. isterseniz sizde okuyup araştırabilirsiniz. enfal;22/yusuf;2/enbiya;10
daha onlarcasını bulurum ve siz bana "paragraf içinden cımbızla çekilmişler" diyebilirsiniz.
yani güzel insan hastalıkları arazları ona, şuna, buna, bağlamak doğru değil hele hele bunların yaratıcını takdiri demek büyük ayıp. elin gavuru bill amca yapmış tu kaka demek yanlış yine elin gavuru tovas amcamın malı için de iyi demek te. gavur icadı günah demek daha büyük yanlış. bu polemik bitmez. uzaaar gider.
güzel insan sizden bizlere forumumuza faydalı bilgiler paylaşmanızı isterim yorumlarınızın bizim ilgi alanımız olan konularda çözümler olmasını isterim. inancınız daim olsun ama sizinle olsun.

Bu şaka değil.

Gerçeğin ta kendisi.

Komşunuzun yerinde olsam sizi çekpasla evimden kovalardım. Zaten canım yanmış, üstüne birde meraklı komşu...

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri