Şişe sayma bilgisayara aktarma

Parallel port kablosunu uzatmayacaksin. O mesafeyi 24 V katedecek. Parallel portun yanina gelince, linkini verdigim urunle 5V'a cekip alacaksin.

hazır devre bulamazsın fakat yaptırabilirsin bende ankaradayım istersen devreyi ben bir hafta sonu yapayım anladığım kadarı ile 4 giriş olacak ve hepsi bir pcde toplanacak ve bir Scada ekranı gibi gözükecek istiyorsan belirt ben hazırlıyayım

Bencede sayın emrah arkadaşın dedigi en mantıklısı optokuplöre kadar sensörden kablo gelib optoküblor üzerinden kontaklıyacaksın ne ayrı bir devreye nede plc gerek var.

arkadaşım biraz maliyetli olur çünkü bi adet kapasitif sensör bi adet adc ve birazda c++ tarzı program bilen birine ihtiyacın varama sistem kolay basit yani

sensör bulamazsan istemezsen de yumuşak swich ler var onlarla bilgisayara direk aktarırsın bilgisayarın paralel partundan da bi röle devresi yaparsın kontrol için bide program entegre edersen yada yazarsan tam otomatik sadece bilgisayar kontrollü bişeyler yapabilirsin

Basit bir pic ile asağıdaki resimde olduğu gibi halledilebilir. fazlada maliyeti olmaz

merhaba erdii burda atladığımız bir şey var..sen verileri rs232 il3 gönderiyorsun.dolayısı ile mesafe problem olur gibi geliyor bana ..

araya rs485 entegresi konabilir bu çok zor olmaz mesafe 500m kadar çıkar sadece yapılabilirliğini ve kolay olduğunu göstermek için resmi ekledim

bilgisayara seri porttan giriş yazılım gereklı baskı devre ve tasarım için zaman kısıtlı değılse yaparım

Paralel port hız nedeni ile de kurtarmaz, rs 232 mesafesi işimi görür. 15 metre uygulamamda sıkıntı çıkmamıştı. Erdi bey bu 4 noktadan saniye de 15 şişe geçiyor, PIC bunu sayıp hafızasında tutsa sadece belli bir zaman aralığında (örneğin 10 dakikada bir) ya da sadece sorguladığımda sonucu gönderse benim için yeterli, bu şekilde mümkün mü? saniyede 15 şişe olduğu için sayım ucunu bulmak da zor olacak üretim de ki Elekronik mühendisinden bunu öğrenmeye çalışırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri