Şişe sayma bilgisayara aktarma

dcevik

Üye
Merhaba
Bant dan geçen şişeleri sayıp bilgisayara aktarabilen sayaçlara ihtiyacımız var.
bildiğiniz sayaç var mı?

sayaçdan kastın nedir tam anlamadım ama plc kullanıyorsan bir kapasitif yada optik sw ile plcden pc ye aktarabilirsin yada plc ile olmaz elektronik devre olacak dersen hazır sayıcı bulmak biraz zor yada kendin seri portlu bir sayıcı yapabilisin forumlarda pcye bilgi aktarmakla ilgili konular var

aslında siemens S7 200 sistemi var ve yaptığı işlem sayım sonuçlarını kendi ekranında gösteriyor onu okuyabilirsem tabii daha iyi olur, c# ile seri port a hakimim. ama ikisini nasıl haberleştirebilirim bilmiyorum.

S7200 programı elinde varmı yani müdahale edebiliyormusun müdahale edemiyorsan plcnin sayıcı girişinden kendinede bir giriş alıp pic programlanabilir pic ile de pcye bilgi aktarılır ben sana pic programını devresini yapar şemasını ve programını yollarım pc arayüzde yaparım ama c# biliyorsan arayüz programını kendin yapıp istediğn gibi görsellik katarsın

optik sensöe işini görür senın normal bir devre olsaydı sayıcı devresi yapardın biterdi olay ama sen pc e baglamak istiyorsun o başka
saygılar.

Kendim müdahale edemem bu konuya yeni girdim, çalışan sisteme müdahale de etmek istemem, ancak firmasından sanırım bu tarz bir istekte bulunabiliriz. yazılım elimizde olsa nasıl bir program atmamız gerekir plc siemens O170B arabirim e bağlı, değilse PLC nin sayım giriş ucunu bulabilir miyim?

plcye müdahale edemiyorsan uğraşma inputu şu şekilde bul
1.si proje varsa projeden bakabilirsin 2.de her sayımda hangi ledin yandığına bakarsın oled den de hangi inputun sayımda kullanıldığı anlaşılır daha sonra 24olan inputa paralel bir kablo bağlayarak pic mikro denetleyiciye giriş alınır arada bir de 24v-5v çevirici kullnılacak tabi o kısmınıda ben çizerim fırsat bulduğumda hazırlar eklerim

Hazır bulma şansı var mı yada Ankara da devresini nereye yaptırabilirim, üniversiteden beri baskı devre ile uğraşmadım.

Bu is icin devre hazirlamana gerek yok. Sensoru, bu linkteki gibi bir ürünle dogrudan bilgisayarın parallel portunun bir pinine baglayip yukselen (veya dusen) kenarlari sayarak yapabilirsin.

Paralel port kullanamam çünkü 4 noktada kontrol olacak, paralel port kablosu en fazla 1-2 metre olabiliyor. dolayısı ile 4 ayrı bilgisayar kullanmak gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri