Slm arkadaşlar evime 5 kw gücünde 12v u 220 ye çevirici inverter ile 2 adet 200 ah gücünde akü alıp enerjisa dan aküleri ayrı bir hat üzerinden şarj edip evdeki sisteme aktarmak istiyorum ( yani enerjisa dan sadece akülerimi şarj edecek kadar enerji alıp inverter aracılığı ile evimin elektrik ihtiyacını karşılamak istiyorum panel yerine bu şekilde sistemi kullanabilirmiyim ) şimdiden değerli yorumlariniz için teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Slm arkadaşlar evime 5 kw gücünde 12v u 220 ye çevirici inverter ile 2 adet 200 ah gücünde akü alıp enerjisa dan aküleri ayrı bir hat üzerinden şarj edip evdeki sisteme aktarmak istiyorum ( yani enerjisa dan sadece akülerimi şarj edecek kadar enerji alıp inverter aracılığı ile evimin elektrik ihtiyacını karşılamak istiyorum panel yerine bu şekilde sistemi kullanabilirmiyim ) şimdiden değerli yorumlariniz için teşekkür ederim.

2 adet 200 ah lık akü 2400 watt güce tekabül eder kayıplarını saymazsak. Evindeki cihazlardan sadece ütü kullanılsa dahi aküyü tamamen boşaltır .Ek olarak akünün şarjı uzun süreceğinden bu sistem verimsizdir. İnvervtör,akü kayıpları nedeniyle daha fazla elektrik tüketirsin. Diğer bir problem 12 voltu 220 ye çevirmen gücün artmasına neden olmaz aksine daha verimsiz bol kayıplı bir sistem olur.

Pirince giderken evdeki bulgurdan olmak gibi bişey olacak ustam.
Akü,inverter dediniz 2 de solar panel alıp en azından bedava elektrik ten azda olsa faydalanmanızı tavsiye ederim.

2 adet 200 ah lık akü 2400 watt güce tekabül eder kayıplarını saymazsak. Evindeki cihazlardan sadece ütü kullanılsa dahi aküyü tamamen boşaltır .Ek olarak akünün şarjı uzun süreceğinden bu sistem verimsizdir. İnvervtör,akü kayıpları nedeniyle daha fazla elektrik tüketirsin. Diğer bir problem 12 voltu 220 ye çevirmen gücün artmasına neden olmaz aksine daha verimsiz bol kayıplı bir sistem olur.
Merhaba.Bu tip akülerde güçden söz edilmez enerjiden söz edilmesi gerekir.

12 volt 200 ahlik akü
12volt×200amper saat=2400 watt.saatlık yada 2.4kw.saatlik enerji içerir.
2.4 kw.saatlik enerji, 2.4 kw gücündeki bir cihazın 1 saat boyunca tükettiği enerjiyi ifade eder.

Gücün birimi watt veya kilowatt dır. Enerjinin birimi watt.saat ya da kilowat.saattir. Birimlere dikkat edersek bu konuda karar verecek arkadaşlara daha çok yardımcı olmuş oluruz.

Eğer 5kw gücünde bir sistem istiyorsanız bu gücü en az 5 saat karşılayacak bir depolamanız olması gerekir. Yani 25.000 watt.saatlik depo enerjinizin olması gerekir.

Bu da 12 volt 200 ah lik 10 adet aküye eşdeğerdir. Bu tip bir yatırım sadece elektrik hattının olmadığı bölgeler için mantıklı olabilir.

Merhaba.Bu tip akülerde güçden söz edilmez enerjiden söz edilmesi gerekir.

12 volt 200 ahlik akü
12volt×200amper saat=2400 watt.saatlık yada 2.4kw.saatlik enerji içerir.
2.4 kw.saatlik enerji, 2.4 kw gücündeki bir cihazın 1 saat boyunca tükettiği enerjiyi ifade eder.

Gücün birimi watt veya kilowatt dır. Enerjinin birimi watt.saat ya da kilowat.saattir. Birimlere dikkat edersek bu konuda karar verecek arkadaşlara daha çok yardımcı olmuş oluruz.

Eğer 5kw gücünde bir sistem istiyorsanız bu gücü en az 5 saat karşılayacak bir depolamanız olması gerekir. Yani 25.000 watt.saatlik depo enerjinizin olması gerekir.

Bu da 12 volt 200 ah lik 10 adet aküye eşdeğerdir. Bu tip bir yatırım sadece elektrik hattının olmadığı bölgeler için mantıklı olabilir.

Sen ne saçmalıyorsun benim söylediklerimi tekrar etmişsin üstelik birde akıl veriyorsun. Evet akülerde watt olarak yazmaz genelde amper/saat olarak gösterilir. Böyle olması kaynak gücünün olmadığı anlamına gelmez tabi ki ben konuyu açan arkadaşın anlaması, kafasında canlandırması açısından öyle söyledim ve söylediğimin de arkasındayım 2400 watt güç verir teorik olarak uygulamada bu gücü bile alamazsın. Cihazların üzerinde watt veya kw olarak yazan değer zaten 1 saatte tüketeceği yada vereceği enerjiyi belirtir.Yani watt,kw terimi zaten saatlik güce eşittir. Senin alıntılayıp verdiğin cevap '' hoca Ali, Ali hoca'' misali oldu biraz.

Arkadaş kullanabilirmiyim diye sormuş...
Evet kullanabilirsiniz.
Nasıl bir yorum bekliyorsunuz ki?
Tuzak soru mu :)
Bir yorum da ben eklemek isterim.
2 adet 200 ah akü toplam da 4.800 w/h yapar 4.8kw daha havalı ve sanki daha büyük bir güç gibi hissettiriyor :)
İnverter 2.400 watt ta gücü keser yani yüzde elli aküler boşaldığı anda devre dışı aküler :)
Kalan 2.400 watt ile ne gibi aletler çalıştıracaksınız yada günlük kaç saat kullanacaksınız bilinmez.

Son düzenleme:
Sen ne saçmalıyorsun benim söylediklerimi tekrar etmişsin üstelik birde akıl veriyorsun. Evet akülerde watt olarak yazmaz genelde amper/saat olarak gösterilir. Böyle olması kaynak gücünün olmadığı anlamına gelmez tabi ki ben konuyu açan arkadaşın anlaması, kafasında canlandırması açısından öyle söyledim ve söylediğimin de arkasındayım 2400 watt güç verir teorik olarak uygulamada bu gücü bile alamazsın. Cihazların üzerinde watt veya kw olarak yazan değer zaten 1 saatte tüketeceği yada vereceği enerjiyi belirtir.Yani watt,kw terimi zaten saatlik güce eşittir. Senin alıntılayıp verdiğin cevap '' hoca Ali, Ali hoca'' misali oldu biraz.

Söylediklerini tekrar etmedim Bambaşka birşey söylüyorum.
Bu değer hiçbir zaman amper/saat olarak gösterilmez. Çünkü12 volt 200ahlik akü için amper/saat olarak birim yazarsan, bu şu anlama gelir.1 saatte 200 amper çeker 10 saatte 2000amper çeker anlamına gelir. Bu sebeple o formül ah a.h ya da axh olarak gösterilir. Buradaki h evet saattir. Yani 1 saatte 200amper çekerse 10 saatte 20 amper çekebilir anlamında.

Cihazların üzerindeki watt kw, elektrik santrallerindeki Mw yani mega watt , 1 saatte çekilen ya da üretilen enerjiyi vermez sadece gücü verir. 1 saatte çekilen ya da üretilen enerji , kw.h olarak belirtilir.

Güç=Enerji/zamandır. Birimi watt ,kilowatt mega wattdır.
Enerji=Güç*zamandır. Birimi watt.saniye , watt. saat,kilowattsaniye, kilowatsaat(elektrik faturalarındaki enerji birimi), megawat .saat,megawat.gün,megawatt.yıl olabilir.

Aküdeki ah değerinden akünün gücünü göremezsin sadece enerjisini görebilirsin. Akünün gücünü öğrenmek istiyorsan aküdeki CCA yani Cold Cranking Amper değerine bakmalısın.

Mesela 12 Voltluk 200ahlik akünün CCA değeri 1100 ise, Bu şu anlama gelir. Bu akü, 0 derecede 30 saniye süreyle 1100 amperlik akım gönderebilir. İşte şimdi burdan güce geçebilirsin.

Güç= Volt*amper olduğuna göre CCA sı 1100 olan bu akü, 30 saniye boyunca
12*1100= 13.200wattlık yani 13 kwlık güç verebilir. Ama görüldüğü gibi bu süre oldukça kısadır.

Mesela asagidaki akü. Uzerinde 12 V 60Ah yaziyor. Bu ne demek ? 12 volt herkes biliyor
Ama 60 Ah ne demek? 60 Amper Hours kelimelerinin baş harfleri.

Yani amper saat.

Siz bu aküden 60 amper ile akim çekmeye başlarsanız 1 saat bu akimi verebilir. Sonrasında bitmiş olur. Yani desarj olur. Yanındaki 680A ise ( yanında h ibaresi yok ) anlık çekilebilecek akimi belirtir. Siz mars basarken bu akimi anlık çekebilirsiniz.

Bence bilgilerinizi yenilemelisiniz.

images (3).jpeg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri