Şantiye Ortamı

Katılım
3 Ağu 2017
Mesajlar
6
Beğeniler
0
Puanları
1
Yaş
27
#1
Merhaba arkadaşlar ,

Şantiyede elektrik-elektronik mühendisi ne iş yapar , işin zorlukları kolaylıkları nelerdir ,hangi sebepten tercih edilmeli veya edilmemeli , yöneleceği alan hususunda kararsız kalan kişilere yardımcı olması açısından tecrübelerinizi bekliyorum .

Eksi yön olarak cumartesileri akşama kadar çalışılması söylenebilir ...
 

ademcelik

Profesyonel Üye
Katılım
26 Tem 2008
Mesajlar
2,334
Beğeniler
1,974
Puanları
658
Yaş
35
#2
çizilen projenin 1e1 uygulanmasını sağlar. uygulaması zorlaşılan durumlarda projelerin revize edilmesini ister, şantiyeye gelen malzemelerin teknik şartnameye ve projeye uygun olup olmadığını inceler.

iş bitimine kadar şantiye sahası aynı zamanda şantiye mühendisin evidir. yeme, içme, barınma vs ihtiyaçları da şantiyeden karşılanır.
sadece cumartesi değil; pazar ve bayram günlerinde de çalışmak gerekebilir.
Saat sabahın 5'inde kalkmak da bir başka eksi yanı olarak da düşünülür.

ayrıca ölüm, yaralanma gibi olaylardan ve hırsızlık gibi sorumlukları da bulunur.
 
Katılım
3 Ağu 2017
Mesajlar
6
Beğeniler
0
Puanları
1
Yaş
27
#3
Anlaşılan diğer sahalara göre en yoğun tempo burada , peki tüm bu emeklere rağmen maaş aralığı tahmini olarak senelere göre nasıl değişiyor ? başka iyi ve kötü yönünü yazacak yok mu ?
 
Katılım
1 Ocak 2009
Mesajlar
89
Beğeniler
74
Puanları
8
Konum
İstanbul
#5
Anlaşılan diğer sahalara göre en yoğun tempo burada , peki tüm bu emeklere rağmen maaş aralığı tahmini olarak senelere göre nasıl değişiyor ? başka iyi ve kötü yönünü yazacak yok mu ?
Selam..
Maaş kısmı 10 sene öncesinde çok iyi idi. Ama artık fabrika bakım mühendisi bile daha iyi maaş alıyor diyebiliriz.
Arkadaşların dediği gibi çok yoğun ve yorucu bir iş. Kendinden çok ödün vermen gerekir. Ama bir o kadar da zevkli iştir.

10 yıldan fazla şantiye tecrübesi ile aşağıdaki gibidir ŞANTİYECİLİK.
Buda kıssadan hissesidir ;)

Şantiyeci yaradanı tarafından"yardır ya kulum" denilmiş insandır.
Dayanıklıdır +40 -40 demez, her koşulda yardırır. Adaletlidir, üstüne söver altını ezer.
Uysaldır sigara molasında bir araya gelip şantiyesine, projesine, yönetimine söver sayar, dakka başı istifa eder, ama sigarası bittimi hadi ben sahaya kaçtım der çalışmaya devam eder. Ekonomiktir az yer, hızlı kaçar, sabah çay kahve sigara, akşam da iki bira çakar devam eder. Organize ve dakiktir, hiç bir işini geciktirmez olsa olsa ya on going dir, yada dış mihrapların parmağı vardır.
Cesurdur, altındaki arabaya bakmadan sahada yardırır, kepçe operatörüne giydirir. Korur kollar, sahada nerede malzeme unutulsa işine yarasın yaramasın alır sahip çıkar, yetim öksüz bırakmaz.
Yol yordam bilir, koyar postasını, nabız yoklar, olmadı döner ağam paşam çeker götü kollar. Renkli bir karakterdir, üstünde yeleği, kafasında bareti yüz metreden belli eder kendini.
Emekçidir, öyle merso, BMW, Ferrari onu çekmez. çıkar jcb (kepçe) nin üzerinde çektirir profil resmini.
Kalender meşreptir nefes alsın yeter. Sahiplenir, iş bitti mi "aha burayı ben yaptım" der, babasının malı zanneder. Yaratıcıdır, her dilde her şivede küfreder, kendine has küfürleri ile nam salar, adını ölümsüzleştirir.
Kafadan kırıktır biraz, şantiyenin tozu, sıcağı, soğuğu, sigaranın dumanı akşamdan kalma baş ağrısı derken, devreler yanar acayip geyik muhabbeti yapar.
ANLATILMAZ YAŞANIR ŞANTİYECİLİK ...
 

Benzer konular


Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
101,455
Mesajlar
713,985
Kullanıcılar
379,680
Son üye
tanerdk

Yeni Konular

Üst