Şantiye Şefliği Nasıl Olunur?

irdem1

Üye
Arkadaşlar Elektrik-Elektronik Müh.'yim EMO'ya kaydım var ve şantiye şefliği yapmak istiyorum.
1-Bunun için sadece EMO'ya kayıtlı olmam gerekir mi?
2-Şantiye şefliği için nasıl bir prosedür işliyor. Aşamaları nelerdir?

Bilgi sahibi olanlarınızdan cevaplarınızı bekliyorum.

adamı hemen şantiye sefi yapmazlar belli aşamalardan geçmen lazım ..

İlk önce biraz işte tecrüben olacak zamanla alt kademeden yukarı doğru çıkarsın bende bir anda usta olmadım

Sanırım bahsetmiş olduğunuz şeflik elektrik mühendisi olarak 30.000 metrekare yapıya kadar olan diploma kiralama şantiye şefliği. Bunun için Emo ya kaydınızın olması yeterlidir. Geriye kalan prosedürler çevre ve şehircilik bakanlığınca uygun görülen evraklardır. Ancak az bir paraya çok büyük riskleri almaya çalışırken iki kez düşünmenizi öneririm. Zira bütün sorumluluk sizde kalacaktır. Ekteki dosyayı inceleyebilirsiniz. Eğer yukarıda anlatmış olduğum şefliği kastetmiyor iseniz ; Şantiye şefliği yapacağınız işin ihale dosyalarından sözleşme tasarısına bakarak yapılacak yapıda istenen şantiye şefinin kaç yıl tecrübeli olması gerekliliği, benzer bir işte çalışmış olması gerekliliği veya özel olarak belli bir konuda x (3,5,7,10 vs) yıl tecrübeli olma şartı diye yazar. Sözleşme şartlarını sağlayamayan birini şantiye şefi gösteremezsiniz. Şartlarınız uygun ise taahhütname vererek mevcut şantiyenin Şantiye şefi olmanız resmiyet kazanacaktır.

http://santiyesefligi.com/sorulariniz/santiye-sefligi-hakkinda-genel-sorular/

Evet işlemleri tamamladım. Diğer arkadaşlara da faydalı olması adına kendi sorularıma kendim cevap vereyim.
1-Bir binanın şantiye şefliği için EMO'ya kayıtlı olmak yeterlidir.
2-Prosedür ise anlaştığınız firmayla aranızda "Şantiye Şefliği Hizmet Sözleşmesi" ve "Yapı Müteahhitliği Sözleşmesi" imzalayıp EMO'dan Şantiye Şefliği yapabilir belgesi almanız gerekmektedir. (Bunun için aidat borcunuzun olmaması gerekir) Bunların dışında yapı denetim sizden diploma fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah adresi, sgk veya bağkur numarası istemektedir.

RİSK
Evet denildiği gibi riski büyüktür. Ama bu riski azaltmak da sizin elinizdedir. İş güvenliğine dikkat etmek gerekir. En azından müteahhit e bu konuda baskı yapılabilir. Büyük inşaatlarda risk daha çoktur. Bu yüzden hızlı bitebilecek düşük riskli çok büyük olmayan bir inşaat daha makbuldur. Her ne yapılırsa yapılsın risk mutlaka olacaktır. Yeni mezun iş güç sahibi olmayan Elektrik elektronik mühendisleri için başlangıç için iyi bir iştir.
Herkese kazasız belasız iyi çalışmalar.

peki yeni mezun bir elektrik mühendisi şantiye olarak iş anlamında neler yapar proje çizimi dışında?

Yeni mezun bir mühendis şantiyede saha mühendisi olarak çalışıp, işin nasıl yapıldığını, mevcut işin işe ait şartnamelere ve uygulama yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığını vs. denetler. Bunu yaparken de mümkün mertebe kendini yetiştirme adına şantiyede öğrenebileceği ne varsa onu öğrenmeye çalışıp kendini geleceğe hazırlar. Proje çizimi de aynı zamanda ciddi tecrübe isteyen bir iştir. Tecrübe sahibi olmadan yeni mezun bir mühendise proje çizdirilmez.

şantiyede ne öğrenilebilir. yapılan hatalar vs mi görülebilir. yeni mezun mühendisler şantiyede kablo çekmek buat takmak vsyani işçi gibi çalısmıyorsa(gerekirse yapılır hiç gocunmam) ne yapıcak işçiler ustalar hallediyor işi zaten bizim olayımız onları denetlemekmidir? (ben de stajerim ve stajerliğimde proje çizimi yaptım.daha önceden yönetmeliğe ve projelendirmeyi derslerden internetten vs öğrenerek geliştirdim ufak tefek hatalar harici standart bi projeyi kolon şeması olsun gerilim düşümü aydınlatma hesabı vs olsun yonetmeliğe uygun şekilde çıkarabiliyorumbu aşamadan sonra proje hazırşandıktan sonra şantiyede gelişmek işi takip etmekdenmi geçer?baska neler yapılabilir biraz somutlayabilirmisiniz. tecrübeli ustalarımız mühendislerimiz olarak vereceğiniz tavsiyeler benim için önemli

Yeni mezun bir mühendis şantiyede saha mühendisi olarak çalışıp, işin nasıl yapıldığını, mevcut işin işe ait şartnamelere ve uygulama yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığını vs. denetler. Bunu yaparken de mümkün mertebe kendini yetiştirme adına şantiyede öğrenebileceği ne varsa onu öğrenmeye çalışıp kendini geleceğe hazırlar. Proje çizimi de aynı zamanda ciddi tecrübe isteyen bir iştir. Tecrübe sahibi olmadan yeni mezun bir mühendise proje çizdirilmez.
Yeni mezun bir mühendis yanında tecrübeli bir büyüğü yoksa sahada ancak maymun olur . Tecrübeyle sabittir . Maymunluktan kurtulup amir konumuna geçmesi kendi kişisel öğrenme hırsına ve kapasitesine bağlıdır ; ama bu zaman alan bir süreçtir .

Son düzenleme:
Yeni mezun bir mühendis yanında tecrübeli bir büyüğü yoksa sahada ancak maymun olur . Tecrübeyle sabittir . Maymunluktan kurtulup amir konumuna geçmesi kendi kişisel öğrenme hırsına ve kapasitesine bağlıdır ; ama bu zaman alan bir süreçtir .
Sanki maymun ifadesi biraz kaba bi ifade bunun yerine tecrübesiz kelimesi daha uygun olur. Yeni mezun mühendisin iş hayatına girmesi sudan çıkmış balığa benzer ama bu adam zaten okulda çoğunlukla teorik olarak görmüş ve bunun mantıksal yorumunu yapmış(mühendisliğin 1.evresi diyorum ben buna) ki öyle mezun olmuş. 2. Evresi o ise iş hayatına atılma bildiklerini pratiğe dökme ve bunlar arasında ilişki kurma sorunlara mühendis gözüyle bakabilmesidir.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri