Şönet Nedir ? Ampermetre yanında kullanılan Şönt nedir, görevi nedir ?

Sabit dot bu cihaz 100 amper için düşünüldüğünden ordadır. Siz 1/10 şöntle 10la çarpılmış değer görüyorsunuz. O dotu değiştirmek için pcb de müdahale gerekir.
DOĞRUSUNUZ

ACABA KARTIN ÜZERİNDE BİR KISADEVRE NOKTASI VARMI Kİ?
LEHİMLESEK YADA VAROLAN KISADEVRE LEHİMİ SÖKSEK

60301

kırmızı ile işaretli yerler boş ve lehimsiz

DOĞRUSUNUZ

ACABA KARTIN ÜZERİNDE BİR KISADEVRE NOKTASI VARMI Kİ?
LEHİMLESEK YADA VAROLAN KISADEVRE LEHİMİ SÖKSEK

Bu islem icin,

Once yanan dot ledinin pcb de arkadan hangi bacak oldugunu bulmak lazim. Olcu aletini diyot yada omaj konumunun x1 konumuna alip 7 swgment displayleri olcebilirmisiniz segmentler yaniyormu? Olcu aletinin gucu yetiyor ise segmentler yanarsa dot pinini bulup nerden geliyorsa hatti kesip diger 7 segmentin dotuna lehimlenebilir.

Bu kart hakkında 2 şema buldum. Biraz inceledim. PCB ile uyuşuyor. Öneriniz nedir.
60303

60304

@LUTFiBEY tam yazacakken şema eklediniz normalde 7 segment ye nokta G ile belirtilir burad DP diye işaretlenmiş ekranın 3 nolu pinindeki CDP lehimi veya bunun yolunu keserseniz noktanın yanmasını engellemiş olursunuz.

@LUTFiBEY tam yazacakken şema eklediniz normalde 7 segment ye nokta G ile belirtilir burad DP diye işaretlenmiş ekranın 3 nolu pinindeki CDP lehimi veya bunun yolunu keserseniz noktanın yanmasını engellemiş olursunuz.
Ben 2 numaralı pin deki CD noktası olarak okumuştum şemayı
Siz 3 numaralı pin deki CDP yazmışsınız.Yanlışlık yok değilmi?

Son düzenleme:
Dogrudur 3 nolu pindeki cdp pini dot ledine gider. Yanmasini engelleyebilirsiniz ama gordugum kadariyla segment tarama mantigi ile surulmus baska bir ledi yakmak mumkun gorunmuyor.

Ampermetrenin doğru ölçümü için 100 amper geçtiğinde şönt üzerinde gerilim 75 mvolt olmalı. Bunun için şöntün değeri 0.00075 ohm olmalı. Yaklaşık 2.3 cm 1mm2 lik bakır iletkenle sağlanır yani doğru yapmışsınız. İki ampermetre ile eşit gösterene kadar şöntünüzün boyunu kısaltın olmaz ise 2.5 luk iletken ile deneyin. Ampermetreniz doğru şönt ayarınız gerekiyor.

Merhaba,
Konu kirliligi olmamasi acisindan sorumu bu baslik altinda sormak istedim.
Ayni volt ampermetreyi aldim 10amper e kadar dahili shunt u mevcut ben haricen 100A 75mV luk shut aldim. Kullanim amacina gelecek olursak, binek aracima baglayip hem voltaj hemde amper bilgilerini surekli olarak gormek istiyorum. Arac akusu 12v 60a.
Baglanti semasini googlde buldum fakat kullanacagim ek kablolamada dikkat etmem gereken bir seyler varmi awg olculeri v.b. gostergeden dogru amper degerini almak icin ekstra bi modifikasyon yapmam gereklimi. Simdiden tesekkurler

Gerilim ölçmede sorun yok ama akım ölçümünde nerede kullanacaksınız. Marş akımı, şarj akımı ve diğer kullanımlar için yerleri değişir.

Gerilim ölçmede sorun yok ama akım ölçümünde nerede kullanacaksınız. Marş akımı, şarj akımı ve diğer kullanımlar için yerleri değişir.
Araca sabit olarak eksi hattindan seri baglayim surekli akim olcumu almak istiyor marsta sarjda arac beklemedeyken kacak akim varmi hareket halindeyken ne akim cekiyor vs. Cok teknik bilgim olmadiginda multimetremle kacak kontrolu yaptigimbsenaryodan yola cikarak boyle birsey dusundum sonra akimin yuksek olacagindan arac calisirken shunt ile cozulebilir diye tahmin ettim 100a 75mv shot ve voltampermetre aldim montajlamadan oncede dogru bir bilgi almak istedim

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri