Şönet Nedir ? Ampermetre yanında kullanılan Şönt nedir, görevi nedir ?

Merhaba;
Yukardaki gibi bir üründe 2 adet ben satın aldım.Satıcı reyonunda 100v 100a diye belirtilen (board üzerinde şönt ve Etiket yok) bir ürün.
Board üzerinde dsn vc288 yazıyor. Araştırma göre de 75 mv şönt gerekiyor ve bunu ben 20a takat alacak şekilde şöntlemek istiyorum.
.
Birini sanırım şöntledim.
1mm kalınlıktaki 2.5 cm lik teli U biçiminde büküp dahili şönt yerine lehimledim.
Gerekenden 300ma yüksek gösterince ve board Amp ayarından da düşüremeyince, şöntü söküp uçlardan 2şer mm (toplam 4-5mm) kısalttım ve tekrar lehimledim.
5volt güç kaynağına Seri bağlayarak (mültimetre nin 10A amper konumunda) 10ohm yük altında 5 amper e tüm haneler birlikte denk gelecek şekilde ayarladım.
#####Doğru yapmışmıyım?
Yani 20 amper civarında da doğru ölçer değilmi?

Merhaba;
Yukardaki gibi bir üründe 2 adet ben satın aldım.Satıcı reyonunda 100v 100a diye belirtilen (board üzerinde şönt ve Etiket yok) bir ürün.
Board üzerinde dsn vc288 yazıyor. Araştırma göre de 75 mv şönt gerekiyor ve bunu ben 20a takat alacak şekilde şöntlemek istiyorum.
.
Birini sanırım şöntledim.
1mm kalınlıktaki 2.5 cm lik teli U biçiminde büküp dahili şönt yerine lehimledim.
Gerekenden 300ma yüksek gösterince ve board Amp ayarından da düşüremeyince, şöntü söküp uçlardan 2şer mm (toplam 4-5mm) kısalttım ve tekrar lehimledim.
5volt güç kaynağına Seri bağlayarak (mültimetre nin 10A amper konumunda) 10ohm yük altında 5 amper e tüm haneler birlikte denk gelecek şekilde ayarladım.
#####Doğru yapmışmıyım?
Yani 20 amper civarında da doğru ölçer değilmi?

10 ohm yük 5 volt gerilimde ise ,

R=V÷I formulunden akimi cekersek , I=R÷V den I=10÷5 = 2 amper yapar. 5 amper yapmaz. Yani uygulama hesap hatasi gorunuyor ben yanlis yapmiyorsam.tekrar kalibre etmek lazim.

10 ohm yük 5 volt gerilimde ise ,

R=V÷I formulunden akimi cekersek , I=R÷V den I=10÷5 = 2 amper yapar. 5 amper yapmaz. Yani uygulama hesap hatasi gorunuyor ben yanlis yapmiyorsam.tekrar kalibre etmek lazim.
@SerkaN@48 Hocam Siz yazınca dehşet oldum evet haklıydınız.
Şimdi yine 5 volta ayarlayıp ölçtüm yükü. Sanırım önceki mesajımda yanlış yazmış olacağım (Hele ki 5Amper olsaydı avucumda ısınırdı 10ohm taş direnç).Şimdi de 500mA verdi iyimi?Ben 5 Amper yazmışım basamak hatası var yanlışlık orada.
Ama Sanırım sizde 2 amper ile hesapta yanlışlık yapmışsınız.
Neyse;
500ma ile şöntü ölçmüşüm elimde 1 ohm olacaktı. Tekrar denerim

Bi sn ben yoldayim galiba hesap hatasi yaptim. Eve geceyim detayli yazariz.

Ben de hata yapmamışım sanırım. Kılavuzu karga olanın burnu ........ çıkmazmış derler.
Satıcının ürünü sanırım hatalı. Basamak hatası var üründe.
Az evvel 4 volt altında 2 ohm yük ile ölçtüm ve 20.0 amper yazdı resmen.
Ampermetre 100amper için yapılmış. Tamam dışardan bir tel ile şöntledim ama!
LCD nin üzerindeki yanlış basamak noktasını nasıl şöntleyeceğim? Nasıl düzeltiriz bunu? YARDIM

ampermetre-voltmetre-dijital-LED-k-rm-z-mavi-ekran.jpg

ampermetre-voltmetre-dijital-LED-k-rm-z-mavi-ekran.jpg

Son düzenleme:
@LUTFiBEY

Merhabalar,

Şimdi ünlü satış sitesinden kontrol ediyorum. Bu cihazın arkasında dahili şönt direnci bulunmakta. Siz harici şönt yaparak bununla kaç amper ölçmek niyetindesiniz?

Bu cihaz bu hali ile 0 - 100 volt ta 10 ampere kadar dahili şöntü ile ölçüm yapabilecektir. Siz 10 amper üzerine çıkacaksanız o zaman harici şönt kullanmanız gerekecek.

Siz kaç ampere kadar ölçüm yapmak istiyorsunuz?

Ürün şu linkteki ürünün aynısı değilmi?

https://tr.aliexpress.com/item/1949169149.html

@serkan_48 Hocam bu link ve 100A versiyonunu aldım.
https://tr.aliexpress.com/item/32883720993.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.50c34c4d1LLC3V
Kartın üzerinde Şönt kısmı boş.
ŞÖNT LEHİMLEDİM AYARLADIM
ŞİMDİ 5 VOLT ALTINDA 10 OHM İÇİN 5 AMPER YAZIYOR.
YANİ BASAMAK NOKTASI HATASI VAR. BU LED NOKTASI ÜZERİNDEKİ YANAN DOT U NASIL KAYDIRACAĞIZ Kİ
5 TEN SONRA YER ALSIN.
ACABA KARTIN ÜZERİNDE BİR KISADEVRE NOKTASI VARMI Kİ?
LEHİMLESEK YADA LEHİMİ SÖKSEK

Son düzenleme:
O zaman teste geçelim.

10 ohm yükünüz var ve güç kaynağınız. Güç kaynağınız kaç amper verebiliyor bilmiyorum ama aynı zamanda multimetrenizle bu ölçümü doğrulamanızda fayda var.

Güç kaynağımızı 5 volta ayarlıyoruz. 10 ohm yükte 0.5 amper akım çekmesi gerekiyor.

güç kaynağınızı 10 volta ayarlarsanız daha iyi bir ölçüm sağlarız 10 voltta 10 ohm yük 1 amper akım çekecektir.

1 ohm yükünüz var demiştiniz.

5 voltta 1 ohm yük 5 amper akım çekecektir. Bununlada doğrulama yapabilirsiniz. Yada 1 ohm yüke kaç volt uygularsanız o kadar akım çekersiniz. 1 voltta 1 amper 3 voltta 3 amper 10 voltta 10 amper.

kolay gelsin.

O zaman teste geçelim.

10 ohm yükünüz var ve güç kaynağınız. Güç kaynağınız kaç amper verebiliyor bilmiyorum ama aynı zamanda multimetrenizle bu ölçümü doğrulamanızda fayda var.

Güç kaynağımızı 5 volta ayarlıyoruz. 10 ohm yükte 0.5 amper akım çekmesi gerekiyor.

güç kaynağınızı 10 volta ayarlarsanız daha iyi bir ölçüm sağlarız 10 voltta 10 ohm yük 1 amper akım çekecektir.

1 ohm yükünüz var demiştiniz.

5 voltta 1 ohm yük 5 amper akım çekecektir. Bununlada doğrulama yapabilirsiniz. Yada 1 ohm yüke kaç volt uygularsanız o kadar akım çekersiniz. 1 voltta 1 amper 3 voltta 3 amper 10 voltta 10 amper.

kolay gelsin.
Hocam her şey doğru. Bu satıcı bana 100 amper ürün satmış ama şöntsüz
Ben 1mm 1.5 cm uzunluğunda tel şönt taktım. Herşey normal
5 VOLT ALTINDA 10 OHM İÇİN 5 AMPER YAZIYOR. HALBUKİ 0.5 A YAZMASI GEREK
Yani amper 10 ile çarpılmış durumda. LED display da dot yanlış yerde

Hocam her şey doğru. Bu satıcı bana 100 amper ürün satmış ama şöntsüz
BEn 1mm 1.5 cm uzunluğunda tel şönt taktım. Herşey normal
Ama amper 10 ile çarpılmış durumda. LED display da dot yanlış yerde

Sabit dot bu cihaz 100 amper için düşünüldüğünden ordadır. Siz 1/10 şöntle 10la çarpılmış değer görüyorsunuz. O dotu değiştirmek için pcb de müdahale gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri