Jel akü nasil ve ne zaman sarj edilmelidir

Zekiak

Üye
Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum hepinize saygılar..

Kral marka elektrikli bisiklet aldım.

Üstünde 4 adet 12v 20a jel akü var. Çin malı. 2021 12.ay üretimi.

Fabrika verisi 38 km menzil yazıyor ama 30 km de rampa çıkmaz duruma geliyor. Motor 500 wat.

Birkaç sorum olacak. Bilen arkadaşların cevap vermesini rica ediyorum.

Jel aku tam deşarj olmadan şarj edilir mi? Mesela 10 km yaptım şarja taksam sorun olur mu?

Tam deşarj sorun çıkarır mı?

Sıfır akü performansı zamanla artar mı?

Motor kuvvetli. Düz yolda 50 rampada 40 yapıyor. Ama ben akü bitmesin diye daha nazik kullanıyorum ama 28-30 km de rampa da duracak seviyeye geliyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Benim edindigim deneyim şu şekilde(alarm sistemlerinde epeyce benzer akülerden kullanmıştım.)
Öncelikle şarj ünitenizin mümkün oldugunca iyi bir şarj ünitesi olmasında fayda var.
Bu aküleri tam deşarj ederseniz birdaha şarj tutmayabiliyor, o yüzden tam sıfıra gelmeden şarja baglayın.(10.5 voltun altına düşmesin)
Düşük akımla uzun sürede şarj edin.
şarj voltajı 13.8 volt
zaman geçtikce kapasitesi artmaz aksine azalır.
Raf ömürleri 5 sene o yüzden akü alırken yeni üretilmişini almaya çalışın.
Takribi ömür 2 sene.
Çin malı akülerden beklentin bu kadar olsun,orjinal amerikan veya alman malı bulursanız daha uzun süreler kullanırsınız(Zamanında çıkma amerikan akü elime geçmişti,çin malı sıfırlarında daha uzun süre dayandı)

Benim edindigim deneyim şu şekilde(alarm sistemlerinde epeyce benzer akülerden kullanmıştım.)
Öncelikle şarj ünitenizin mümkün oldugunca iyi bir şarj ünitesi olmasında fayda var.
Bu aküleri tam deşarj ederseniz birdaha şarj tutmayabiliyor, o yüzden tam sıfıra gelmeden şarja baglayın.(10.5 voltun altına düşmesin)
Düşük akımla uzun sürede şarj edin.
şarj voltajı 13.8 volt
zaman geçtikce kapasitesi artmaz aksine azalır.
Raf ömürleri 5 sene o yüzden akü alırken yeni üretilmişini almaya çalışın.
Takribi ömür 2 sene.
Çin malı akülerden beklentin bu kadar olsun,orjinal amerikan veya alman malı bulursanız daha uzun süreler kullanırsınız(Zamanında çıkma amerikan akü elime geçmişti,çin malı sıfırlarında daha uzun süre dayandı)
Şimdi hocam dolu aku ile örneğin 10 km gidip şarja taksam ne olur? Yani kapasitesinin yüzde 30 unu kullanıp şarj etsek zararı olurmu?

Şimdi hocam dolu aku ile örneğin 10 km gidip şarja taksam ne olur? Yani kapasitesinin yüzde 30 unu kullanıp şarj etsek zararı olurmu?
Bence birşey olmaz,jel akülerde araba aküleri ile aynı mantıkta çalışıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri