ışıklı askılık demiri içindeki hareket sensörü hakkında

tan er

Üye
Merhaba,
Evdeki sakılığın altında ışık var. Ledler hareketi algılayınca yanıyor. Sistem pil ile çalışıyor. 3 tane 1.5 voltluk pil ile çalışıyor.
Cihazı arıza yaptı düşüncesi ile söktim ve geri toplarlken sanırım ekte fotosu olan hareket sensörünün arızalanmasına sebep oldum.
1) Herhangi bir kısadevre veya soğuk lehim olup olmadığını büyüteç ile kontrol ettim. Lehimleri yeniledim. Ancak maalesef cihaz anahtarını açtığımda devamlı yanıyor. Hareket sensörü devreyi hareket olmadığında kapatmıyor. Yada başka bir sıkıntı var..
2) Bu sensörlerin çalışma mantığı nasıldır. 3 tane ucu var. Hangi uç ne işe yarıyor?
3) Arızalı olup olmadığını nasıl anlarım. Avometre ile ölçmek mümkün mü? Ben bir ölçüm yapmaya çalıştım . Yuvarlak gövde ile bacaklardan birisi arasında 4V diğer bacakla gövde kafası arasında 2V, en son bacakta ise 0V var.

Ekli dosyalar

• DSC00326.JPG
    DSC00326.JPG
    355.3 KB · Görüntüleme: 22
  • DSC00329.JPG
    DSC00329.JPG
    354.1 KB · Görüntüleme: 22
gönderdiğiniz link için teşekkür ederim. Ancak ben görseldeki 3 bacaklı pır sensörün çalışıp çalışmadığını yani arızasını nasıl test edebiliriz? onu öğrenmek istiyorum

Kontrolü için datasheet inden bakarak 3 bacağın ne olduğunu öğrenebilirsin örnek olarak altta lhi968 in resmini attım. D ye 5V bağlayıp elini önünde hareket ettirirsen S bacağında bir gerilim okuman gerekir eğer çalışıyorsa. Ama bildiğim kadarıyla lensi olmadan çalışmaz.
G- gnd
S- Çıkış
D- +5v
lhi968.PNG

Selim Bey çok teşekkür ederim. Tam merak edip öğrenmek istediğim bilgi buydu.
1) Test yaptığım sensörün fotosu ektedir. Lens derken ön yüzdeki kare siyah kısmını mı kastediyorsunuz?
2) Yazdıklarınız okur okumaz hemen parçayı söktüm. Adaptörü 5volta ayarlayıp şemaya göre bağlantıyı yaptım. GND kısmına güç kaynağından gelen eksiyi (-) yi bağladım. D bacağından +5V verdiğimde S bacağında ki voltajı avometre ile ölçtüğümde ilk önce aynı voltajı gösterip daha sonra hızlı şekilde 1Volta kadar düştü ve daha sonra düşme yavaşlayarak devam etti. 0,8 volt civarında durdu gibi. Sensörün önünde hareket yapsam da yapmasam da voltajda değişme olmadı. Bu durumda sensör arızalı diyebilir miyiz? Ya da son görselde ki devre de mi sıkıntı var?

Ekli dosyalar

• DSC00331.JPG
    DSC00331.JPG
    288.8 KB · Görüntüleme: 15
  • DSC00332.JPG
    DSC00332.JPG
    225.5 KB · Görüntüleme: 15
  • 20190129_225421.jpg
    20190129_225421.jpg
    268.3 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Benim yazdığım bilgiler LHI968 için geçerli elinizdeki sensörün çalışma gerilimi ve pin yapısı farklı olabilir, ve önündeki beyaz plastik lens olmadan çalışmıyorlar diye biliyorum ama emin değilim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri