İzole Halı Kullanımı Hakkında

ozlem8761

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Elektrik tesislerinde izolse halı kullanımıyla ilgili günlerdir araştırıyorum, firmaları arayıp şartname mevzuat vs istedim yolladılar ancak sorun şu ki kimse net bilgi veremiyor, gördüğüm benzer şeyler belirsiz ve şu şekilde:

iş güvenliği tüzüğü ( izole halıya ilişkin detay bilgiler burada ancak tüzük yürürlükten kaldırılmış )
elektrik tesislerinde emniyet yönetmeliği
iş saglıgı ve güvenliği yönetmeliği
elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği
tedaş iş güvenliği yönetmeliği....

Arkadaşlar ben bunlardan konuyla ilgili tatmin edici bilgilere ulaşamadım. Konu hakkında sizlerden yardım istesem:

Resmi kurumda çalışıyorum, mesela garaj binamızda küçük küçük sigorta kutuları ve bir sürü gömülü sigorta panolarımız var. Diğer binalarımızda da çok fazla gömülü sadece sigorta aydınlatma açma kapama amaçlı panolarımız var. Bu gömülü panoların bulunduğu alanlara müşterimiz geliyor izole halı ortalıkta kalıyo gibi oluyor.

Trafo mahalleri için seyyar izole halı kullanılması yeterli midir.

izole halının son kullanma tarihi ve ömrü söz konusu mudur.

Bunlarla ilgili net bir yasal dayanak var mıdır ve nelerdir

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

- AG için,1 kv,OG için kullandığınız gerilim değerinde izole halı kullanılır,
- Her elektrik tablosu / panosu önünde halı bulunmalıdır,
- Lastik malzeme olduğu için ömürlüdür.3-4 yılda bir değiştirilmesinde yarar vardır,
- Seyyar tabiri diye bir tabir,az kullanılan dış mahaller için olabilir.

Son düzenleme:
:) teşekkür ederim bir hayli net olmuş :) ben de bu yönde karar vermiştim ama işte mevzuat hususunda işin içinden çıkamadım, yukarıda saydıklarım haricinde bildiğiniz ekleyeceğiniz yönetmelik vs. var mı. Yukarıda saydıklarım yeterli mi.

OG için :
- İzole eldiven ( üstünde üretim tarihi yazmalı,
2 yıldabir yenilenmeli ),
- İzole sehpa,
- Sigorta varsa,sigorta tutucu,
- OG müdalalesi,mühendis nezaretinde veya
EKAT belgeli personelce yapılmalı.
Herşeyin yönetmelikte yazmasını beklemek
yerine,işyerinizin özelliklerini dikkate alarak,
ilave tedbirlerde alınması gerekir.
Aslında,AG de çalışkende,çalışılan yere bağlı
olarak izole eldiven ve siperlikte ( motosiklet
kasklarına benzer ) koruyucu malzeme kul-
lanmakta gerekir.

Son düzenleme:
ilgili mevzuat hükümleri Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde olabilir

Arkadaşlar merhaba,

Elektrik tesislerinde izolse halı kullanımıyla ilgili günlerdir araştırıyorum, firmaları arayıp şartname mevzuat vs istedim yolladılar ancak sorun şu ki kimse net bilgi veremiyor, gördüğüm benzer şeyler belirsiz ve şu şekilde:

iş güvenliği tüzüğü ( izole halıya ilişkin detay bilgiler burada ancak tüzük yürürlükten kaldırılmış )
elektrik tesislerinde emniyet yönetmeliği
iş saglıgı ve güvenliği yönetmeliği
elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği
tedaş iş güvenliği yönetmeliği....

Arkadaşlar ben bunlardan konuyla ilgili tatmin edici bilgilere ulaşamadım. Konu hakkında sizlerden yardım istesem:

Resmi kurumda çalışıyorum, mesela garaj binamızda küçük küçük sigorta kutuları ve bir sürü gömülü sigorta panolarımız var. Diğer binalarımızda da çok fazla gömülü sadece sigorta aydınlatma açma kapama amaçlı panolarımız var. Bu gömülü panoların bulunduğu alanlara müşterimiz geliyor izole halı ortalıkta kalıyo gibi oluyor.

Trafo mahalleri için seyyar izole halı kullanılması yeterli midir.

izole halının son kullanma tarihi ve ömrü söz konusu mudur.

Bunlarla ilgili net bir yasal dayanak var mıdır ve nelerdir

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
İzole halıların üzeri daima temiz olmalıdır. Devamlı ortalıkta bulunan halılar her gün silinmez ise yalıtkan halı olma özelliğini kaybeder. Ancak müfettişler işin bu kısmını atlıyorlar. Zemin daima ıslak ise sık sık kirleniyorsa yalıtkan halının faydası yok. Çünkü kir ve nem yüzeyi iletken hale getirir. Yere basmaktan farkı yoktur. Türkiyede 1metre en 2 metre boy olarak parça satılıyor. Halbuki uzun olup ihtiyaca göre kesilmelidir. Ben almak istediğimde iki parçayı üst üste koyup ısıtarak yapıştırmışlar. Kabul etmedim. Parça plakalarla yapılan bir test raporu gönderdiler. Plakalarla yapılan testi sağlıklı görmedim. Ve kabul etmedim. Testler enerjili iki silindir arasından geçirilerek yapılmalıdır. Böyle bir test cihazını da henüz görmedim. Doğru olan seyyar olup ihtiyaç anında serilmelidir. Ayrıca alçak gerilimde çalışma sırasında yalıtkan eldiven kullanmak daha uygundur.

teşekkür ediyorum arkadaşlar fikirleriniz ışığında bi karar vercem.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri