İzole güç kayağı statik sorunu

Mk14Mod0

Üye
Selamlar, elimde gitar efekt pedallarımı beslemek için aldığım 2 adet güç kaynağım var. Cihaz adaptörden 12V 2A alıp bunu 9V 8 izole çıkış olacak şekilde dağıtmakta fakat cihazın şasisinde elimde dokunduğumda yoğun bir şekilde statik hissediyorum. Daha önceki durumda pedallardan birini bozdu, elektronikçiye götürüp yaptırdığımda pedalın giriş diyotunun yandığını söyledi ve parçayı değiştirdi. Şasinin içini tamamen yalıttım, şasi bağlantı vidalarını da çıkardım ve bağlantıyı çift taraflı bantlarla yaptım. Bir miktar azalma oldu fakat tamamen gitmiş değil. Bağladığım pedallar pahalı cihazlar olduğu için kullanmaya korkuyorum. Elektronik bilgim yetersiz olduğu için müdahale etmeye de çekiniyorum. Sizce sorun ne olabilir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20180831_000306.jpg
    IMG_20180831_000306.jpg
    312.2 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20180831_000557.jpg
    IMG_20180831_000557.jpg
    372.9 KB · Görüntüleme: 28
Bakılması gereken cihaz bu değildir.
Bu cihaza 12V sağlayan diğer adaptör önemlidir.
Eğer 12V adaptör SMPS ise kullanmanızı önermem.

o pedallarda 9v pil yuvası yok mu? herkes pil ile kullanıyor yada standart trafolu adaptör kullanıyor topraklama sorunu çözer...

Adaptörler resimdekiler. Diyelim ki adaptör değiştirdim, dikkat etmem gereken şeyler nedir ve nereden temin edebilirim?

o pedallarda 9v pil yuvası yok mu? herkes pil ile kullanıyor yada standart trafolu adaptör kullanıyor topraklama sorunu çözer...
Pil işi hem masraflı hem de zahmetli. Ayrıca bazı pedallar sadece adaptör ile çalışmakta.

Ekli dosyalar

• IMG_20180831_005247_HHT.jpg
    IMG_20180831_005247_HHT.jpg
    268.7 KB · Görüntüleme: 18
bence statik elektrik sende oluyor statik elektrik için ayakkabılar var bak onlara...
ALSER_Is_Ayakkabisi_Ayakkabi_210-01c.jpg

https://www.google.com.tr/search?tb...G&biw=1366&bih=619&dpr=1#imgrc=qYM-NFWbgkZBaM:

Adaptörler resimdekiler. Diyelim ki adaptör değiştirdim, dikkat etmem gereken şeyler nedir ve nereden temin edebilirim?
Bu tür adaptörler kesinlikle kullanılmamalıdır.
Gerçek bir izolasyon sağlamadığı gibi, parazitik emisyonları ile de son derece sakıncalıdır.
En ideal adaptör bilindik transformatörle yapılan regüleli adaptörlerdir.
Ne yazık ki günümüzde üretimleri yoktur.
12V 1A olandan bir adet örnek buldum.
https://www.merterelektronik.com/Ataba-AT-511-12V-1A-Trafolu-Adaptor,PR-2384.html
Linkteki verilere dikkat edilirse TRAFOLU ibaresi bulunmaktadır. Bu ürün 1A max akım verebildiği için senin cihazında kullanılamayacaktır. Mevcut akım çıkışlarına göre hesapladığımızda en az 4A lik bir adaptör kullanmak gerekmektedir.
Bu işin tek çaresi vardır.
İşinin ehli bir elektronikçiye tam regüleli ve trafolu bir adaptör yaptırmak.
Elektronik bilgin olsaydı sen de yapabilirdin.

Bu tür adaptörler kesinlikle kullanılmamalıdır.
Gerçek bir izolasyon sağlamadığı gibi, parazitik emisyonları ile de son derece sakıncalıdır.
En ideal adaptör bilindik transformatörle yapılan regüleli adaptörlerdir.
Ne yazık ki günümüzde üretimleri yoktur.
12V 1A olandan bir adet örnek buldum.
https://www.merterelektronik.com/Ataba-AT-511-12V-1A-Trafolu-Adaptor,PR-2384.html
Linkteki verilere dikkat edilirse TRAFOLU ibaresi bulunmaktadır. Bu ürün 1A max akım verebildiği için senin cihazında kullanılamayacaktır. Mevcut akım çıkışlarına göre hesapladığımızda en az 4A lik bir adaptör kullanmak gerekmektedir.
Bu işin tek çaresi vardır.
İşinin ehli bir elektronikçiye tam regüleli ve trafolu bir adaptör yaptırmak.
Elektronik bilgin olsaydı sen de yapabilirdin.
Anladım, Konya Sokağa gidip biraz dükkanları gezeyim bari. :)
Cevabınız için teşekkür ederim.

hiç adaptöre para vermedik trafoyu başka bişeylerden temin eder hesaplayıp sarardık trafo hesabını öğrenip kendin yap...
bizimkini 380v versen de patlamıcak şekilde sarardık...

Anladım, Konya Sokağa gidip biraz dükkanları gezeyim bari. :)
Cevabınız için teşekkür ederim.
Anlaşılan sen de ANGARA'dasın :D
Ben de senin için araştırma yapmıştım.
Eğer trafolu adaptör bulamazsan şu teknik özellikleri aramalısın.
ADAPTOR.png

Bu adaptör meanwell firmasının eşdeğer kopyası imiş. Bazı önemli teknik verileri senin için işaretledim.
En önemlileri İzolasyon seviyesi ve direnci başta olmak üzere, RIPPLE gerilimidir.
Bu ürünün ripple gerilimi fena sayılmaz. Sadece 100mV
Linkten araştırabilirsin.
https://www.alibaba.com/product-det...html?spm=a2700.7735675.2017115.120.nYhz75&s=p
ÖZEL NOT:
Yıllardır konya sokakla haşır neşir olduğum için orada önerebileceğim hiçbir firma yoktur. Hatta iyi izolasyonlu ve düşük gürültülü adaptör istiyorum dersen seni dövebilirler de :D
Ama vatandaşın elinde eskilerden kalma trafolu adaptör varsa bu şekilde araştırabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri