İzolasyon trafosu kullanarak nötr elde etme hk.

Arkadaşlar merhaba, izolasyon trafosu ile ilgili bir sorum olacaktı.

Şebekenin nötr hattının kopuk olduğu veya hiç olmadığı bir noktada yüke uygun güçte bir izolasyon trafosu kullanarak nötr elde edilebileceğini duymuştum.Bu konuda bir ihtiyacımız sözkonusu oldu.Bu nasıl yapılıyor ve mümkün oluyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatabilir mi ?

Şimdiden teşekkürler.Başarılar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Üç tane bir fazlı trf aldın bunların birer uçlarını rst fazlarına bağladın diğer uçları birleştirdin bu uç yıldız noktası primer tarafta bu noktayı boşta bırakabilirsin birinci tarafı yıldız bağladın sekonder tarafını ise;yine aynı bağladın üç tane uç rst fazları ile beslenecek alıcılara eğer 220v gerekli ise;sekonder sargının birer uçlarını birleştirdi isek o noktayı nötr noktası yapıp fazlarla nötr noktası arası gerilim 220v fazlarla fazlar arası gerilim 380v olacaktır saygılar not:trafolar yıldız yıldız yıldız üçken yıldız zikzak gibi değişik bağlanabilirler türkiyede yıldız dağıtım yapılır biliyorsunuz.

..izolasyon trafosunun amacı olmayan nötr ü elde etmek değildir.
Şebekeden izole olmak ve ilk arızayı savuşturmaktır.
Nötr kopuk ise arıza var demektir ve bu düzeltilir.Ayrıca nötr ün olmadığı bir tesisat olmaz..mutlaka vardır..
nört ancak iletim sistemlerinde olmaz..
(nötr üç fazlı dağıtım trafolarının yıldız noktasıdır.Buradan çıkıp tüketicilere gelir)
Sizin ihtiyacınız tam olarak nedir ve bu ihtiyaç nereden doğdu?

Nötr kopuk ise arıza var demektir ve bu düzeltilir.Ayrıca nötr ün olmadığı bir tesisat olmaz..mutlaka vardır..
(nötr üç fazlı dağıtım trafolarının yıldız noktasıdır.Buradan çıkıp tüketicilere gelir)

Merhaba,

Bir açıkhava reklam panosunu beslemekte olan yaklaşık 350-400m uzunluğunda 2*16mm2 yeraltı kablosu bir şekilde arızalanmış.Kablonun ucunda faz var ancak nötrün kopuk olduğunu tespit ettik.Kablo güzergahındaki araziye kum depoları kurulmuş, kopuğun hangi noktada olduğunu tam olarak tespit edemedik.Biz de böyle bir uygulama ile ürünü besleyebilir miyiz diye siz değerli arkadaşlara danışmak istedim.

Merhaba,

Bir açıkhava reklam panosunu beslemekte olan yaklaşık 350-400m uzunluğunda 2*16mm2 yeraltı kablosu bir şekilde arızalanmış.Kablonun ucunda faz var ancak nötrün kopuk olduğunu tespit ettik.Kablo güzergahındaki araziye kum depoları kurulmuş, kopuğun hangi noktada olduğunu tam olarak tespit edemedik.Biz de böyle bir uygulama ile ürünü besleyebilir miyiz diye siz değerli arkadaşlara danışmak istedim.

O zaman güzel bir topraklama yapın işinizi görür.

Merhaba,

sistem monofaze ise trafodan nötr alamazsınız trifaze trafodan nötr alınır bu işin kolay yolu @peugeot98 dediği gibi topraklama ölçüm cihazıyla (meger de denir)ölçümleri yaparak gerekirse topraklama kimyasalları kullanarak iyi bir topraklama yapmak hattın başında kaçak akım varsa tutmaz kaçak akımı reklam panosunun oraya koyacaksınız nötr ucuna toprağı girip şebekeyi çalıştıracaksınız
AMA BUNU YAPMAK İŞİN EN KOLAY VE MALİYETİ DÜŞÜK YOLU BU İŞİN EN İYİSİ VE DOĞRUSU KABLOYU YENİLEYİN

kafam karıstı ben sımdi ben izalasyon trafosundan notr nasıl alıyorum yapmadım panolarda ben sebeke notr baglamadan trafo uzerinden nasıl elde ediyorum

kafam karıstı ben sımdi ben izalasyon trafosundan notr nasıl alıyorum yapmadım panolarda ben sebeke notr baglamadan trafo uzerinden nasıl elde ediyorum
O.G trafosunu biliyormusunuz?Bu trafoların da nötr girişi yok ama çıkışında nötr vardır.Bu nötr çıkışı topraklanır ve bu nedenle nötr de kontrol kalemiyle baktığımızda kontrol kalemi yanmaz ama izalasyon trafosunda topraklama yapılmadığı için her iki uçta kontrol kalemi yanar trafonun çıkışı kaç volt ise monofaze de 220-110-42 veya 24 volt cihaz bağlandığında çalışır

Arkadaşlar merhaba, izolasyon trafosu ile ilgili bir sorum olacaktı.

Şebekenin nötr hattının kopuk olduğu veya hiç olmadığı bir noktada yüke uygun güçte bir izolasyon trafosu kullanarak nötr elde edilebileceğini duymuştum.Bu konuda bir ihtiyacımız sözkonusu oldu.Bu nasıl yapılıyor ve mümkün oluyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatabilir mi ?

Şimdiden teşekkürler.Başarılar.
Soyle mumkun olabilir sistemin monofaze gucu ne denk ornegin 380/220 volt bir trafo ile ornegin bir pompa panosu olsun pompalar 380 V ile guc devresi calistirilirken 220 volt ile kumanda devresi calistirilir boyle durumlarda bazen trafo maliyeti kablo onarim maliyetinin yaninda bile hic kalabilir bazen de kabloyu onarmak veya degistirmek daha dogru olur karar sizin

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri