İnverterler de patlama sorunu

Merhaba,

Fabrikamızda bir dağıtım panosunda 10 adet makinemiz bağlı bu makinelerden 2 tanesinin sürücüleri sürekli patlıyor. 3 er adet inverter mevcut 5.5 ve 7.5 kw . Allen bradley marka vardı orjinal olanlar belki 10 sene kadar gitti. daha sonra iki makine aynı dönemde arıza vermeye başladı ve neredeyse allen bradleylerin hepsi patladı. yerine yeni nesil Danfoss taktım problem çözülmüş gibiydi ama danfoslardan bir taneside bugun patladı. Patlama bazen makineyi açar açmaz meydana geliyor bazende makine çalışırken meydana geliyor . Bu iki makine yan yana, Sürücü Girişlerine Şok Trafosu koyacağım ama şebekede problem olsa diğer makinelerde neden problem yapmıyor sadece bu ikisinde meydana geliyor ?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim iyi forumlar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba,

Fabrikamızda bir dağıtım panosunda 10 adet makinemiz bağlı bu makinelerden 2 tanesinin sürücüleri sürekli patlıyor. 3 er adet inverter mevcut 5.5 ve 7.5 kw . Allen bradley marka vardı orjinal olanlar belki 10 sene kadar gitti. daha sonra iki makine aynı dönemde arıza vermeye başladı ve neredeyse allen bradleylerin hepsi patladı. yerine yeni nesil Danfoss taktım problem çözülmüş gibiydi ama danfoslardan bir taneside bugun patladı. Patlama bazen makineyi açar açmaz meydana geliyor bazende makine çalışırken meydana geliyor . Bu iki makine yan yana, Sürücü Girişlerine Şok Trafosu koyacağım ama şebekede problem olsa diğer makinelerde neden problem yapmıyor sadece bu ikisinde meydana geliyor ?

Sisteminizde hiç harmonik ölçümü yaptınız mı? Harmonik filtreniz var mı? Profesyonel destek ve çözüm alın bu konuda. Bozulan malzemenin yenisini koymak ekstra masraftan başka birsey olmaz size.

Son düzenleme:
Sisteminizde hiç harmonik ölçümü yaptınız mı? Harmonik filtreniz var mı? Profesyonel destek ve çözüm alın bu konuda. Bozulan malzemenin yenisini koymak ekstra masraftan başka birsey olmaz size.
Cevabınız için teşekkürler , Harmonik ölçümü yaptırmadım henüz yaptıracağım ama aynı bölgede 10 adet makine var hepsi aynı panodan besleniyor. Problem sadece bu iki makinede meydana geliyor. Harmonik hepsini etkilemez mi ?

Cevabınız için teşekkürler , Harmonik ölçümü yaptırmadım henüz yaptıracağım ama aynı bölgede 10 adet makine var hepsi aynı panodan besleniyor. Problem sadece bu iki makinede meydana geliyor. Harmonik hepsini etkilemez mi ?
Ne cevap versem sallamak olacağı için gerçekten bilemiyorum diyorum . Profosyonel şirketler herhalde bu iş için çok noktadan ölçüm alıp tespit yaparlar . Fail kim , maktul kim belli olur diye düşünüyorum . Gelişmeler hakkında bize de bilgi verirseniz Çok memnun oluruz . Teknik elemanlar için çok değerli bilgi paylaşımı olur .
Şurada da çok değerli bilgiler var .
https://www.elektrikport.com/teknik...obin-ve-emc-filtre-kullanimi/23468#ad-image-0

Merhaba,

Cıhazların bulundugu ortasm ısısı nasıldır. Havalandırma, filtre durumları nasıldır..

Merhaba,

merhaba makınalar arasında faz çakışması olasılığı varmı? topraklama nası

sürücüler için en büyük tehlike sıcak ve nem bunları kontrol etmenizi tavsiye ederim panoda klima varsa ortama nem vermediğinden emin olun derim..

@zeybek Cihazların bulunduğu ortam çok sıcak değil. ortam biraz tozlu ama bu tüm makineler için geçerli . Son patlayan sürücü daha yeni 1 sene olmadı takalı. Sıcaklık durumunda sürücü arızaya geçecektir . nemli bi ortamda yok . Topraklaması da bağlı . Faz çakışması yok zaten makine 4-5 ay çalışıyor daha sonra başka bir sürücü patlıyor.

@silent59 @tornawida

@zeybek Cihazların bulunduğu ortam çok sıcak değil. ortam biraz tozlu ama bu tüm makineler için geçerli . Son patlayan sürücü daha yeni 1 sene olmadı takalı. Sıcaklık durumunda sürücü arızaya geçecektir . nemli bi ortamda yok . Topraklaması da bağlı . Faz çakışması yok zaten makine 4-5 ay çalışıyor daha sonra başka bir sürücü patlıyor.

@silent59 @tornawida
DC bara gerilimlerini hiç takip ediyor musunuz ? Şu dokümanı da incelemenizi tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• teknik-bulten.pdf
    522.2 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular