İnverter kaynak makinesi tavsiyesi

kimkidük

Üye
Merhaba.
Köyümüzdeki atölyemizde kullanmak için, 220 V kaliteli bir inverter kaynak makinesi araştırıyorum. 3 adet makine arasında kaldım. Hem yedek parça bulunabilirliği hem de tamir olabilirliği hakkında sizlerden tecrübesi olanlara danışmak istedim. Arasında kaldığım kaynak makineleri sırasıyla; (Fiyatları birbirine çok yakın)
1- LCD Vision prostick 205 ( 2. el sıfır ayarında. Fakat Almanya menşeili şirket koronada iflas etmiş kapanmış). Otomatik ARC FORCE'LU ve HOT START'LI bir makine. Bu makinenin başına herhangi bir şey geldiğinde, her makinede olan komponentler dışında, markanın kendi tasarımı vs olan mikro işlemciler vs gibi parçaların bulunması ve tamiratı olur mu?
2- Magmaweld Prostick 200i (0 makine 2yıl garantili ve yerli). Ağır ve hantal olmasına rağmen özellikleri güzel. ARC FORCE ve HOT START ön ayarlı. ( otomatik arc ve hot start; kullanım açısından, kafama daha cazip geliyor).
3- Lincoln Electric İnvertec 160SX (2. el temiz cihaz. markayı bilenler bilir. muhtemelen aralarındaki en kaliteli makine). ARC FORCE vs hepsi otomatik. Magmaweld'den küçük ve hafif. Lincoln'ün tamamen endüstriyel kullanım için tasarladığı özel bir makine. Askaynak Türkiye, servis yedek parça sorunu yok. Tek kafamı karıştıran 160 amper olması. Yoksa direkt bu cihazı alırım. (Kullanan biri ve kaynak mühendisliğiyle alakalı bir internet sitesi; 160amper de olsa, birçok 200amper makineden daha iyi çıkış vereceğini Magmaweld yerine bunu tercih edebileceğimi söyledi).
Aşağı her birinin teknik ve tanıtım broşürlerini de ekleyeceğim. Çok uzattım. Eğer değerli vaktinizden ayırıp, okuyup da bana tecrübelerinizi aktarırsanız çok mutlu olurum.

Ekli dosyalar

• LCD Vision.pdf
    377.1 KB · Görüntüleme: 6
  • Magmaweld.pdf
    446.3 KB · Görüntüleme: 6
  • Lincoln 160SX.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 7
bir kaynak makinesi tamircisi olarak söyliyeyim magmaweldi al. 1. ve 3. seçenekleri hemen ele üzerinde çok fazla smd eleman var ve tamiri zor. 3. seçenek için sevinmiştim ama içini görünce vazgeçtim çok fazla soket yakıyor. magmaweld yeni modeli sanırım ac girişinde arıza verse bile hızlı diyotları iptal edip direkt bağla yine çalışıyor (o diyotlar da iyi para) artı değer olarak bir çok makinede olmayan bir özelliği var jeneratör ile çalıştırabiliyorsun. keşke her hantal magma gibi olsa. birde küçük bir tavsiye yılda bir kere bile olsa içini kompresörle temizleyin (fan soketini çıkart) ve çalışıp kaynak yaparken yarım saatte 45 dakikada bir makineyi kapatmadan 5 dakika dinlendirin. ömürlük kullanırsın. söylememe gerek yok elektrotu yapıştırma.

bir kaynak makinesi tamircisi olarak söyliyeyim magmaweldi al. 1. ve 3. seçenekleri hemen ele üzerinde çok fazla smd eleman var ve tamiri zor. 3. seçenek için sevinmiştim ama içini görünce vazgeçtim çok fazla soket yakıyor. magmaweld yeni modeli sanırım ac girişinde arıza verse bile hızlı diyotları iptal edip direkt bağla yine çalışıyor (o diyotlar da iyi para) artı değer olarak bir çok makinede olmayan bir özelliği var jeneratör ile çalıştırabiliyorsun. keşke her hantal magma gibi olsa. birde küçük bir tavsiye yılda bir kere bile olsa içini kompresörle temizleyin (fan soketini çıkart) ve çalışıp kaynak yaparken yarım saatte 45 dakikada bir makineyi kapatmadan 5 dakika dinlendirin. ömürlük kullanırsın. söylememe gerek yok elektrotu yapıştırma.
Fikrinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yalnız broşürleri incelediniz mi bilemiyorum. Magmaweld'in jeneratörle çalıştığı gibi diğer iki makine de jeneratör ile çalışmaya uyumlu. Hatta yanılmıyorsam Magmawelde göre daha düşük kV jeneratörler ile çalışabiliyorlar.

Fikrinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yalnız broşürleri incelediniz mi bilemiyorum. Magmaweld'in jeneratörle çalıştığı gibi diğer iki makine de jeneratör ile çalışmaya uyumlu. Hatta yanılmıyorsam Magmawelde göre daha düşük kV jeneratörler ile çalışabiliyorlar.
gel sen bu ihtiyarı dinle magma makinedir, alman malını geç, 3 numara as kaynak dedin hah işte makine dedim ama zx7 değilmiş içi. ana kart zx7 olasaydı 160lık lar 200 lükten daha iyi basarı kabul ederdim. makine kaynak yaparken, sanayi ağzıyla söyliyeyim amper basar, basarkende amper yer. bir makinenin iyi kaynak yapması birinci kriter değildir, nasıl olsa hepsi bozuluyor bozuluyor da önemli olan tamir olabilmesi. 3. sü ana kartta her zaman eksi soket çıkışını yakar. sen orayı tamir ettirecek kaç kişi biliyorsun? içine bak tek trafo var daha saydırtma bana.

gel sen bu ihtiyarı dinle magma makinedir, alman malını geç, 3 numara as kaynak dedin hah işte makine dedim ama zx7 değilmiş içi. ana kart zx7 olasaydı 160lık lar 200 lükten daha iyi basarı kabul ederdim. makine kaynak yaparken, sanayi ağzıyla söyliyeyim amper basar, basarkende amper yer. bir makinenin iyi kaynak yapması birinci kriter değildir, nasıl olsa hepsi bozuluyor bozuluyor da önemli olan tamir olabilmesi. 3. sü ana kartta her zaman eksi soket çıkışını yakar. sen orayı tamir ettirecek kaç kişi biliyorsun? içine bak tek trafo var daha saydırtma bana.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Kusura bakmayın zahmet verdim. İlk makineyi eledim. Birkaç gündür Magmaweld ve Lincoln'a yönelmiştim. Açıkçası Magmaweldi de almak üzereydim. Fakat Lincoln'ün satıcısı ile olan pazarlığımız tatlıya bağlanınca, Magmaweld'in neredeyse yarı fiyatına Lincoln'ü aldım. Şimdi şöyle bir durum var. Yeni konu mu açsam buradan mı devam etsem bilemiyorum. Herkes görür de bir tavsiyede bulunursa iyi olur. Sahibinde Lincoln'un on-off düğmesi eridiği için bobinajcıya orijinali olmayan yeni bir on-off düğmesi taktırmış. Çalışmasında sorun yok. Fakat ben biraz pimpirikli olduğumdan orayı orijinaline ya da daha sağlam bir şartel takarak daha iyiye çevirebilir miyim diye soracaktım.
Anladığım kadarıyla, normalde direkt fişten gelen 220 V girişi, kaynak makinesinin kartının üzerindeki o iki adet civataya bağlıymış. Bobinajcının boşa çıkardığı; o ikili kalın kahverengi ve mavi kablo ise on-off düğmesine bağlıymış. Yani orijinalinde 220V önce karta girip, karttan on-off 'a gidiyorken, şimdi 220V direkt fişten on-off 'a gidiyor. On-off 'dan da o iki civatalı yere giriş yapıyor.
1- Bu bağlantı şekli, cihazın PFC vs gibi herhangi bir özelliğini devre dışı bırakmış olabilir mi?
2- Bu bağlantı şekliyle kullanımın, makineye herhangi bir zararı olur mu?
3- Daha kaliteli bir on-off şartel alarak, orijinalde nasıl bağlıysa, o şekilde tekrar bağlamamı önerir misiniz?
soket video

Ekli dosyalar

• 160sxDevreşeması.png
    160sxDevreşeması.png
    150.8 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20211219_155150.jpg
    IMG_20211219_155150.jpg
    123.5 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20211219_161725.jpg
    IMG_20211219_161725.jpg
    185.2 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20211219_161811.jpg
    IMG_20211219_161811.jpg
    199.5 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20211219_161859.jpg
    IMG_20211219_161859.jpg
    202.3 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20211219_164421.jpg
    IMG_20211219_164421.jpg
    490.7 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20211219_164949.jpg
    IMG_20211219_164949.jpg
    244.2 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20211219_164956.jpg
    IMG_20211219_164956.jpg
    217.9 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20211219_165003.jpg
    IMG_20211219_165003.jpg
    204.9 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
bak o anahtar yada şalter direkt bağlasan da çalışır, çünkü yenisini takanlar asla uygun amperde anahtar bulamazlar. (tecrübe ile sabit) parayı ödemişsin, gittiği yere kadar kullanacaksın, bizim eskilerin bir lafı vardır; eski dikme iplik yabana, ihtiyar s*kme tohum yabana derlerdi.

bak o anahtar yada şalter direkt bağlasan da çalışır, çünkü yenisini takanlar asla uygun amperde anahtar bulamazlar. (tecrübe ile sabit) parayı ödemişsin, gittiği yere kadar kullanacaksın, bizim eskilerin bir lafı vardır; eski dikme iplik yabana, ihtiyar s*kme tohum yabana derlerdi.
Ustam makinenin içi tertemiz. Kart vs hiçbir yere ellenmemiş. Boşa çıkardıkları o 4lü kablolar da sapasağlam duruyor. (Anahtarı nasıl bağladıklarını görüyorsunuz, makaron dahi takmamışlar pinlerin arkaları çıplak). Makine zaten böyle de çalışıyor. Devre şemasını da resimlerde ekledim. Video da koydum. Bu bağlantı şekliyle iptal olmuş bir özellik var mıdır? Anahtar veya şalteri uygun amper olarak kendim arayıp bulsam ve orijinali gibi bağlasam daha iyi olmaz mı?

25 amper anahtar zor bulursun, makaronları sen geçir veya bantla, ac girişin önemi yok nasıl bağlarsan bağla. sıkıntı yok çalıştır gitsin. orjinal olsa da çalışır olmasa da bağlantın sağlam olsun yeter, gevşek olup ark yapmasın yoksa anahtar yine yanar.

25 amper anahtar zor bulursun, makaronları sen geçir veya bantla, ac girişin önemi yok nasıl bağlarsan bağla. sıkıntı yok çalıştır gitsin. orjinal olsa da çalışır olmasa da bağlantın sağlam olsun yeter, gevşek olup ark yapmasın yoksa anahtar yine yanar.
Anahtar
Üstad şu linkteki anahtarı alıp uydursam nasıl olur? Bu makinenin 270amperliklerinde bu tip anahtarlar kullanılmış. (Çalışma konusunda dediğiniz gibi zaten çalışıyor. Fakat benim merak ettiğim şu; bu 220v karta girdiğinde, bir takım yollardan ve komponentlerden geçtikten sonra anahtara geliyor, değil mi? Yani o arada, mesela filtreleme gibi bir şey yapıyor. Anahtara ondan sonra giriyor. Ben de istedim ki o aradaki işlemi iptal etmeyeyim)
İlgili anahtar alttaki linkte eklidir;
1-0 pako şalter linki

Anahtar

Üstad şu linkteki anahtarı alıp uydursam nasıl olur? Bu makinenin 270amperliklerinde bu tip anahtarlar kullanılmış. (Çalışma konusunda dediğiniz gibi zaten çalışıyor. Fakat benim merak ettiğim şu; bu 220v karta girdiğinde, bir takım yollardan ve komponentlerden geçtikten sonra anahtara geliyor, değil mi? Yani o arada, mesela filtreleme gibi bir şey yapıyor. Anahtara ondan sonra giriyor. Ben de istedim ki o aradaki işlemi iptal etmeyeyim)
İlgili anahtar alttaki linkte eklidir;
1-0 pako şalter linki
paranoya yapma kardeş, bak şemaya emi filtre var en fazla onu iptal etmişlerdir. kaynak makinesi bu her durumda çalışır. magmaweldde de var emi filtre, bozulur genelde yanar gider iptal edersin direkt bağlarsın yine çalışır. sen makineyi düzgün kullan yeter.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri